Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bitcoin měl krátkou šanci na úspěch, ochlazení kryptohorečky přišlo naštěstí včas

Bitcoin měl krátkou šanci na úspěch, ochlazení kryptohorečky přišlo naštěstí včas

28.11.2018 11:16

Média jsou po čase opět plná úvah o vývoji na trzích s kryptoměnami a důvod je zřejmý: Jejich ceny, či snad přesněji řečeno jejich kurz k tradičním měnám a zejména k dolaru, se prudce propadá. Z investičního hlediska jsou podle mne tato aktiva absolutně nezajímavá, a to z prostého důvodu: O investicích tu nemůže být řeči, jde o čirou spekulaci. A o spekulacích se z jejich samotné definice dá spekulovat do aleluja. I tak je ale současný vývoj zajímavý, protože jednu chvíli se zdálo, že by kryptoměny, respektive bitcoin, skutečně mohly mít něco do sebe. Možná se ta chvíle vrátí.

Tím „něco do sebe“ myslím jednoduše to, že by se z nich mohla skutečně stát životaschopná alternativa měn tradičních. Technicky a libertariánsky zaměření čtenáři by mi nyní jistě vyjmenovali dlouhou řadu důvodů, proč se podle nich touto alternativou jednou stanou. Nicméně v podobné diskusi většinou naprosto chybí jeden základní mechanismus: Pokud má být něco penězi, musí to mít relativně stabilní hodnotu.

U kryptoměn, které jsou předmětem masivních spekulací o jejich úspěchu, tak spekulace fakticky brání jejich posunu směrem k běžnému používání. Jinak řečeno, spekulace o úspěchu tomuto úspěchu brání (nejde přitom ani zdaleka o jediný paradox, který ve finančním a ekonomickém světě najdeme). Důvod je prostý: Spekulace rozhýbávají cenu (kurz) kryptoměn, a tím snižují jejich použitelnost jako peněz. Nyní se podívejme na graf s kurzovým vývojem bitcoinu:
0
Zdroj: MarketsInsider

Kdy by většina čtenářů mohla, či chtěla, uvažovat o tom, že by v bitcoinu skutečně chtěla dostávat svou mzdu, prodávat za něj rohlíky apod.? Možná během části roku 2015, pak části roku 2016, pak dlouho ne. A možná během doby, po které přišly současné propady. Tedy v obdobích, kdy byl kurz této kryptoměny relativně stabilní a nemuseli bychom se tak například obávat, že za něj zítra koupíme polovinu toho, co dnes.

Pokud má být bitcoin životaschopný jako něco, čím se běžně platí, musí se podobné záchvěvy nudy a nezájmu na trhu prodloužit na velmi dlouhá období. Jinak řečeno, bitcoinu a spol. by nejvíce prospělo, kdyby je jejich nadšenci a podporovatelé nechali na spekulačním trhu na pokoji (tak, jako mu fandím a tímto způsobem prospívám i já). Možná se do toho stavu jednou dostaneme – kryptohorečka opadne, kurz se stabilizuje a v tu chvíli může nastat masivnější a smysluplnější penetrace reálné ekonomiky těmito aktivy.

Pozorný čtenář namítne, že to ale zase může opětovně onu horečku oživit. Ano. Možná nás tak čeká několik vln zklamání a nadějí. Každopádně je zajímavé to z dálky pozorovat. A je dobré, že současná horečka opadá dříve, než kryptoměny více prorostly finančním systémem, a tudíž by mohly značně přidávat k jeho systematickému riziku. Pak už by to „zajímavé“ nebylo.

 
 

Čtěte více:

Nejnatlačenější investiční sázky: Dolar vs. módní riziková aktiva
23.10.2018 17:50
Největší obavy v investorech budí podle Bank of America Merrill Lynch ...
Technologické akcie jsou nový bitcoin - když dojde na volatilitu
27.10.2018 15:18
Historická volatilita je statistický ukazatel rozptýlení návratnosti d...
Těžba bitcoinu spotřebuje oproti těžbě zlata dvojnásobek energie
06.11.2018 8:34
Množství energie spotřebované k získání jednoho dolaru z těžby kryptom...
Bitcoin nepřestává padat, dostal se pod 4500 USD
20.11.2018 13:36
Cena digitální měny bitcoin dnes pokračovala v poklesu a poprvé za víc...

Váš názor
  • K U R Z
    28.11.2018 13:11

    Pokud budeme zvažovat alternativu, že se bitcoin ujme, etabluje jako alternativa státních fiat peněz, tak: 1) Jeho kurz k dolaru/euru bude muset být o několik řádů vyšší 2) Nelze předpokládat, že se na tuto řádově vyšší hodnotu dostane nějak bezbolestně. Tedy buď plynule a předvídatelně. Nebo skokově a pak již bude kurz víceméně stabilní. Nic z toho asi očekávat nejde. Bohužel to daleko pravděpodobněji bude probíhat takto turbulentně - Zdesetinásobení ceny, pád na třetinu a tak stále dokola. Akceptace něčeho revolučně nového, zejména v monetární oblasti, těžko může vypadat jinak. Kdyby lidstvo až doposud neznalo zlato, protože by se třeba nacházelo jen v hloubkách nad 10km pod povrchem, a teprve dnes bychom ho objevili a některé skupiny by jej začali považovat za docela rozumnou formu peněz (rezerv, hedge, ...), tak asi taky skokově nenaskočí na kurz 1200 dolarů za unci a pak si ho už bude stabilně držet. Asi by to také bylo daleko dramatičtější a volatilnější, metodou bublinová mánie, vystřízlivění, kolaps ceny a tak dokola, dokud by akceptace a "podíl na myslích lidí" nedosáhl nějakou stabilní rovinu.
    Hayek
    • Re: K U R Z
      28.11.2018 13:42

      Ale u BC hraje oproti Au větší roli "těžba"...
      Kalka.
      •  
        28.11.2018 14:17

        Mozna. Ono ale presne neni jiste, jakou roli tam ta tezba hraje. Kdyz se pri nejake cene tezarum nevyplati BTC tezit, tak tezit prestanou, klesne hashpower a nasledne se snizi obtiznost, takze se to zase vyplati. Tezit bitcoin se driv vyplatilo i s cenou pod dolar.
        Hayek
        •  
          28.11.2018 14:29

          OK, ale to jich nebylo tolik vytěžených...
          Kalka.
          •  
            28.11.2018 14:45

            https://www.ccn.com/bitcoin-hashpower-doubled-since-may-despite-70-correction/
            Kalka.
            •  
              28.11.2018 15:16

              + samozrejme hashpower muze (a bude) rust i kdyz cena BTC bude stagnovat ci dokonce klesat. A to proto, ze proste v oblasti HW stale funguje Mooreuv zakon, tedy ze (volne receno) se vykon pocitacu zdvojnasobuje kazdeho 1.5 roku. Jinak receno - pokud napr. kazde 2 roky prijde novy tezebni HW, ktery: - bude stat polovinu, nez ten starsi - bude mit 2x vetsi hashovaci vykon - spotrebuje 2x mene energie tak to samozrejme na tezare a jejich ekonomickou kalkulaci take ma vliv.
              Hayek
            •  
              28.11.2018 15:12

              No ale to s tim moc nesouvisi. Proste je nejaka aktualni trzni cena (kurz) BTC. A pak je nejaka odmena za vytezeni bloku (aktualne 12.5 BTC, kazde 4 roky klesa na polovinu). A pak jsou nejake (vice ci mene dobrovolne) poplatky za jednu transakci (za jeji zarazeni do bloku). No a kazdy tezar pocita tak, aby mu prijmy prevysily naklady. Naklady: tezebni stroje (fixni) + elektrina (snad variabilni) Prijmy: odmena za vytezeni bloku (12.5BTC aktualne) + suma poplatku za transakce zarazene do overeneho bloku Dalsi vec je, ze ty fixni naklady jiz vynalozil, cili spis ho zajima jen ta elektrina vs prijem z tezby. Pokud prijem z tezby klesne (bud kurz, nebo poklesnou poplatky, nebo dojde k halvingu - odmena skokove poklesne na 6.25 BTC), nekterym tezarum se uz tezit nevyplati (neda jim to ani na elektrinu) a tak tezit prestanou => hashpower klesne => po case automaticky klesne i obtiznost. A ta klidne muze teoreticky klesat az tak, ze provoz cele bitcoinove site obstaraji 4 obstarozni malo vykonne notebooky. Pokud naopak kurz BTC vzroste (a tedy i dolarove trzby tezaru), tak se jim vyplati posilit svuj tezebni vykon, nasadi vice tezebnich stroju (nebo koupi vykonnejsi) a celkovy hashpower vzroste, cemuz se nasledne automaticky prizpusobi obtiznost (vzroste). Cili bitcoiny se budou tezit stale stejnym tempem. Transakce se budou overovat po stale stejnych blocich. Bez ohledu na to, zda je bitcoin za $1, nebo za $milion. Ta cena BTC vlastne ma vliv jen na to, kolik se tezarum vyplati nacpat do tezebnich stroju a do elektriny. Samozrejme velky skokovy vliv na tezare bude mit pristi puleni. A take rozvoj LightningNetwork. https://roklen24.cz/a/SYZDr/bitcoin-ma-opacny-problem-v-budoucnosti-bude-palit-malo-elektriny https://www.reflex.cz/clanek/komentare/91423/bitcoin-spadl-ve-skutecnosti-se-mu-ale-nikdy-nedarilo-vic-jak-to-s-nim-dnes-doopravdy-je.html
              Hayek
Aktuální komentáře
02.06.2024
8:01Víkendář: To poslední, co chce Fed vidět, je snížení sazeb následované opětovným růstem inflace
01.06.2024
14:34Investiční strategie: Křížení průměrů  
8:09Víkendář: Hodně štědrá americká fiskální politika, japonský návrat před rok 2020
31.05.2024
22:04Závěr týdne na trzích byl stejně pochmurný jako páteční počasí  
17:38Investiční tipy - komentáře k americkým výsledkům za 1Q tak, aby vám nic neuniklo  
17:16Odpolední nevýrazná data pomohla dluhopisům, ale akcie se nechytly a padají  
16:45Změna strategie Gap zabrala. Nová móda vede k lepším číslům i výhledu, akcie prudce rostou
16:05Může existovat něco jako zisková bublina?
15:16Japonsko při intervencích vynaložilo rekordní částku na podporu měny
15:10USA omezují čipařům vč. Nvidie a AMD exportní licence na Střední východ kvůli obavám z národní bezpečnosti
14:38Perly týdne: Rozvahová recese v Číně a terminální sazby vysoko nad 3 %
14:38EUC a.s.: Zahájení výplaty čtvrtého úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/27
13:55Než otevře Wall Street: Salesforce, Dell Technologies, Gap, Zscaler  
13:25ČNB:Českou ekonomiku brzdí pokles investic. Všechny další složky růstu jsou nad očekáváním
12:43Inflace v eurozóně v květnu podle odhadu Eurostatu zrychlila na 2,6 procenta
12:04Trumpovy soudy trhy nezajímají, vyšší inflace jim škodí  
10:03Jan Bureš: HDP za očekáváním kvůli slabým investicím
9:20Zpřesněná data ukazují pomalejší růst české ekonomiky v úvodu roku
9:16Rozbřesk: Nezaměstnanost v eurozóně na historickém minimu, v centru pozornosti evropská i americká inflace
9:02Aktivita čínských továren v květnu překvapivě klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data