Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skrytá záhada čínské ekonomiky

Skrytá záhada čínské ekonomiky

08.01.2019 6:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínský hrubý domácí produkt se blíží tomu americkému, přibližují se i příjmy na hlavu. Nicméně jak na stránkách VoxEU poukazuje Bruno S. Frey z University of Basel, „čínští ekonomové se nenachází v žebříčcích těch nejlepších akademických ekonomů a žádný z nich nezískal Nobelovu cenu za ekonomii“. Z čeho může tato alespoň na první pohled záhadná situace pramenit?

Frey poukazuje nejdříve na to, že podle Research Papers in Economics (RePEc)/IDEAS bylo mezi dvacítkou nejlepších ekonomů v říjnu minulého roku 18 z USA, jeden z Velké Británie a jeden z Francie. Tedy ani jeden z Číny i přesto, o jak významné hospodářství jde. Podobný obrázek se nám podle Freye ukáže, pokud srovnáme publikace za posledních 20 let a u citací je situace také „extrémní“.  

Propast mezi významem čínské ekonomiky a jejích ekonomů lze pak podle Freye teoreticky vysvětlit několika způsoby. Za prvé může platit, že k ekonomickému rozvoji žádní přední ekonomové potřeba nejsou. Za druhé, potřeba jsou, ale Čína potřebné znalosti zkopírovala od Západu a zejména od amerických vědců. Na takovou možnost podle Freye poukazuje například vysoký počet čínských studentů v USA, ale objektivní empirické důkazy k dispozici nejsou. K tomu je možné, že kopírovat stačí pouze obecnější teorie, jako třeba to, že otevřený trh podporuje tvorbu bohatství. A sofistikovanějšího výzkumu, za který se dostávají Nobelovy ceny, potřeba není. 

Za třetí, je možné, že o významu výzkumu a teorií rozhodují hlavně Američané a to nedává jejich čínským protějškům šanci na úspěch v hodnocení akademiků. V ekonomii navíc podle Freye funguje princip, podle kterého se nelze výrazně odchylovat od zavedeného paradigmatu, protože jinak se vědci, který tak učiní, nedostane uznání. Číňané tak prostě nemusí být ochotní podílet se na budování paradigmatu, který diktují Američané, zatímco třeba pro Evropany to není výraznější problém. Číňanům přitom mohou stát v cestě hlavně politické důvody, protože výzkum je založen na volné výměně názorů a kritice, což ovšem může v jejich zemi znamenat konflikt s vládou.

Frey se také domnívá, že svou roli může hrát samotný systém sledování významu jednotlivých ekonomů a jejich výzkumu. A v neposlední řadě je možné, že čínští ekonomové se starají především o vlastní reputaci na domácí půdě a mezinárodní uznání pro ně není důležité. Frey pak píše, že ať je hlavní důvod popsané propasti mezi významem čínské ekonomiky a jejích ekonomů jakýkoliv, dá se očekávat, že tato mezera se bude postupně uzavírat a o čínských ekonomech budeme slyšet stále více. 

Zdroj: VoxEU

 

Čtěte více:

Co se učit od Číny
07.01.2019 5:59
Tento měsíc uplyne 40 let od doby, kdy Čína zahájila reformy a otevřel...
Víkendář: Čína má nový energetický projekt a může s ním změnit svět
05.01.2019 8:08
Podle odhadů Peking v posledních deseti letech vynaložil na rozvoj ele...
Nemorální populisté
05.01.2019 15:25
Jedna z největších zemí světa zůstala po volbách hluboce rozštěpená, k...
Víkendář: Velmoci rozjely nové závody, Evropa se překvapivě drží
06.01.2019 8:19
Umělá inteligence je schopná porážet člověka v jasně definovaných situ...

Váš názor
  • D je správně
    18.01.2019 7:19

    Každý Číňan ví, že veškeré staré vynálezy pochází z Číny, s vyjimkou buddhismu, ten však oni přijali stejně jako celá Asie, a o tom to asi je, umět s pokorou přijmout to nejlepší, ZKOPÍROVALI BUDDHISMUS, TO ZNÍ HLOUPĚ, život je přeci o tom, že když nepochopíš jednu lekci, uštědří ti další, cesta od sjednotitele MAA, jednoho z mála "císařů čínských" co vládl na celým územím, a ani to ne, byla dlouhá, a Západ plný viny, a Zombie v hlavě za zotročení lidstva, od nástupu dělnických kolonií a ostatních kolonií, ani USA nevzniklo v dnešních hranicích za 1 den, ani Pánbůh nestvořil svět za jediný den, a také ho okopíroval :-) v Rusku a Číně jedou podle prostého ekonomického modelu - STATEK, GRUNT, v jednoduchosti je vše, každý to dělá doma s rodinou, mít moc je špatně (rodina se rozpadne), mít málo je špatně (rodina se rozpadne), buddhismus, tak akorát, zlatá střední cesta, až to svět pochopí bude mu lépe :-), ale on už to pochopil ! a hádanka: buddhismus je zase okopírovaný, odkud asi, každý tam na dovče a na výletě k památkám ? :-), copyright je život, pocházíme z opice, nebo jsem naprogramovaní, tak tohle je veverčin oříšek
    rob
  • Hahaha
    08.01.2019 6:45

    Je celkem neuvěřitelné, že údaje totalitního režimu jsou brány vážně. Podle odhadů světové banky je však čínský HDP někde okolo sedmi bilionů, tedy třetina amerického. Průměrný příjem na osobu je 5 000 usd, tedy desetina amerického. Navíc do čínského HDP jsou započítány všechny úlety centrálního plánování jako třeba 50-60 milionů prázdných bytů. Patria si prostě vždycky umí najít tern absolutně nejhorší zdroj.
    Dannn
Aktuální komentáře
01.06.2024
8:09Víkendář: Hodně štědrá americká fiskální politika, japonský návrat před rok 2020
31.05.2024
22:04Závěr týdne na trzích byl stejně pochmurný jako páteční počasí  
17:38Investiční tipy - komentáře k americkým výsledkům za 1Q tak, aby vám nic neuniklo  
17:16Odpolední nevýrazná data pomohla dluhopisům, ale akcie se nechytly a padají  
16:45Změna strategie Gap zabrala. Nová móda vede k lepším číslům i výhledu, akcie prudce rostou
16:05Může existovat něco jako zisková bublina?
15:16Japonsko při intervencích vynaložilo rekordní částku na podporu měny
15:10USA omezují čipařům vč. Nvidie a AMD exportní licence na Střední východ kvůli obavám z národní bezpečnosti
14:38Perly týdne: Rozvahová recese v Číně a terminální sazby vysoko nad 3 %
14:38EUC a.s.: Zahájení výplaty čtvrtého úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/27
13:55Než otevře Wall Street: Salesforce, Dell Technologies, Gap, Zscaler  
13:25ČNB:Českou ekonomiku brzdí pokles investic. Všechny další složky růstu jsou nad očekáváním
12:43Inflace v eurozóně v květnu podle odhadu Eurostatu zrychlila na 2,6 procenta
12:04Trumpovy soudy trhy nezajímají, vyšší inflace jim škodí  
10:03Jan Bureš: HDP za očekáváním kvůli slabým investicím
9:20Zpřesněná data ukazují pomalejší růst české ekonomiky v úvodu roku
9:16Rozbřesk: Nezaměstnanost v eurozóně na historickém minimu, v centru pozornosti evropská i americká inflace
9:02Aktivita čínských továren v květnu překvapivě klesla
8:47Dnes vyjdou údaje o inflaci v eurozóně a PCE, který sleduje Fed. Dell se v prodlouženém obchodování propadl a futures jsou smíšené  
5:58Akciovou rally zabrzdí rostoucí výnosy, varuje stratég Oppenheimer

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data