Ruská centrální banka připravuje intervenci na podporu měny, rozhodla se tak poprvé po pěti letech. Ruský rubl totiž po kolapsu cen ropy oslabil k dolaru na čtyřleté minimum. Banka dnes uvedla, že začne na devizových trzích preventivně prodávat cizí měny, aby omezila celkovou kolísavost. Není ale jasné, v jak velkém rozsahu bude takto banka intervenovat, informovala agentura Reuters.
Centrální banka už na 30 dní přerušila denní nákupy deviz do státních rezerv, aby snížila tlak na další pokles domácí měny. Dolar k rublu přidal skoro šest procent po otevření ruských trhů po svátcích a je nejsilnější od roku 2016.
Účelem kroku je „zvýšení předvídatelnosti akcí měnových autorit a snížení volatility na finančních trzích během změn na světovém trhu s ropou,“ plyne z prohlášení banky.
Ruští bankéři se připravují na období nízkých cen ropy, poté, co se Kreml ve snaze vyhnout se přiškrcování své produkce pustil do cenové války se Saúdskou Arábií. Ministerstvo financí v pondělí uvedlo, že ruský státní fond o velikosti 150 miliard dolarů by mohl státnímu rozpočtu pomoci překlenout období nízkých ropných cen v okolí 25 USD za barel až po dobu deseti let.
Ministerstvo financí také řeklo, že by mohlo začít prodávat zahraniční měny, pokud by cena ropy po delší dobu zůstala v okolí 42,40 USD za barel, což představuje hraniční cenu pro fiskální pravidlo, které pomáhalo stabilizovat kurz rublu. Centrální banka doposud nakupovala pro ruské ministerstvo financí zahraniční měny do rezervního fondu, při poklesu ropných cen pod 42,40 USD za barel se ale opatření otáčí a ministerstvo zahraniční měny prodává pro pokrytí navýšených výdajů ruského rozpočtu.
Kurz rublu do značné míry ovlivňuje cena ropy, příjmy z jejího prodeje totiž plní ruskou státní pokladnu. Cena ropy ale v pondělí spadla zhruba o 30 procent a zaznamenala nejhlubší propad od války v Perském zálivu v roce 1991. Reagovala tak na rozhodnutí Saúdské Arábie zaplavit trh ropou v odvetě za to, že Rusko odmítlo přistoupit na koordinované snížení těžby za účelem podpory cen suroviny.
Ruská centrální banka je připravena použít i další nástroje měnové politiky, aby zachovala finanční stabilitu. Analytici se domnívají, že přijatá opatření by mohla stačit na to, aby se trh stabilizoval. "Tyto kroky posilují názor, že trhy se dnes zotaví," řekl šéf investic ze společnosti Loko-Invest Kirill Tremasov.
Propad rublu často vede k obavám z růstu inflace. Silnější euro a dolar totiž mají tendenci promítnout se v Rusku do růstu cen, neboť prodražují zboží z dovozu.
Kurz rublu se již minulý pátek pro rok 2020 pohyboval okolo -10 % na páru s dolarem, díky odchodu investorů z rizikovějších aktiv způsobeném epidemií koronaviru. Ruské dluhopisy denominované v rublech byly v roce 2019 preferované investory do rozvojových trhů, kteří ignorovali riziko amerických sankcí a namísto toho se soustředili na velké finanční rezervy Ruska dosahující půl bilionu dolarů a na jednu z nejnižších úrovní zadlužení mezi velkými světovými ekonomikami.
Zdroj: ČTK, Bloomberg, Patria.cz