Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Alkohol a COVID-19, nevídané oživení a u nás 2 roky poklesu cen nemovitostí

Perly týdne: Alkohol a COVID-19, nevídané oživení a u nás 2 roky poklesu cen nemovitostí

17.04.2020 13:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Alkohol proti nemoci COVID-19 nechrání, upozorňuje WHO, a přístup k němu by měl být podle této organizace omezen. Dopady koronakrize na ekonomiky se stále dají vyčíslit jenom obtížně, a tak je prostor pro dohady. Podle Natixis klesne reálný produkt Spojených států v jarním kvartále o více než 23 %. Goldman Sachs věstí, že současný propad bude čtyřikrát horší než během hypotéční krize, ovšem poté se dostaví „nevídané oživení“. U nás se lidé bojí poklesu cen nemovitostí a ty svoje se snaží prodat. Ještě že se tu alespoň lépe dýchá.

Alkohol neochrání: FTAlphaville si všímá, že Světová zdravotnická organizace WHO informuje ohledně možnosti použít proti koronaviru alkohol. WHO upozorňuje, že „alkohol nechrání proti COVID-19 a přístup k němu by měl být během uplatňování restriktivních opatření omezen“. Organizace tvrdí, že o alkoholu je dobře známo, že sám o sobě představuje riziko, protože poškozuje zdraví fyzické a psychické, k tomu například podporuje násilné chování.

„Strach a dezinformace ale vytvořily mýtus, že spotřeba tvrdého alkoholu může virus zabít. Není tomu tak“, tvrdí WHO. Dodává, že alkohol může naopak poškozovat imunitní systém a tudíž zvyšuje riziko zhoršení zdravotního stavu. Podle organizace způsobuje alkohol 3 miliony úmrtí ročně a třetina z toho připadá na Evropu. Například CNBC přitom informovala před časem o tom, že běloruský prezident doporučuje kvůli pandemii svým občanům, aby chodili do sauny a pili vodku.

Americká nezaměstnanost na 20 %: Francouzská investiční banka Natixis v jedné ze svých posledních analýz poukazuje na vysokou korelaci mezi vývojem očekávání té nejpesimističtější části domácností v USA na straně jedné a nominální osobní spotřebou na straně druhé. Podle Natixisu je tato vazba dána tím, že nejkonzervativnější domácnosti své výdaje upravují nejrychleji podle toho, jak vnímají aktuální situaci v ekonomice. A jelikož sentiment této části domácností se v poslední době prudce zhoršuje, ukazuje to, kam se vydají i nominální výdaje. V následující tabulce Natixis shrnuje své konkrétní projekce vývoje reálného produktu, osobní spotřeby a nezaměstnanosti ve druhém čtvrtletí. Ta by podle banky měla dosáhnout 20 %, zatímco produkt by měl mezičtvrtletně klesnout o více než 23 % a spotřeba o téměř 15 % (anualizovaná čísla):

USA nezaměstnanost tržby

Nevídané oživení: CNBC poukazuje na novou analýzu banky Goldman Sachs, podle které bude současný propad čtyřikrát horší než během hypotéční krize, ovšem poté se dostaví „nevídané oživení“. Analytici banky odhadují, že produkt se ve druhém čtvrtletí propadne o 35 % (opět anualizované číslo), což by mělo odpovídat 11 % meziročnímu propadu. A nezaměstnanost se dostane na 15 %. Toto číslo ale podle banky nebude plně odrážet reálnou situaci, protože lidí bez zaměstnání bude mnohem více. Budou ale čekat, že situace se v dohledné době obrátí a zatím aktivně nehledají zaměstnání nové.

Hlavní ekonom banky Jan Hatzius se domnívá, že akcie nyní odráží optimističtější scénář dalšího vývoje než před časem. Jejich odrazu ode dna napomohla nejdříve vládní ekonomická politika a Fed, nyní ale pomáhají i zprávy týkající se vývoje pandemie. Globální čísla totiž podle ekonoma naznačují, že u aktivních případů se blížíme vrcholu a klesají odhady počtu obětí a hospitalizovaných.

Plný návrat k normálu je podle ekonoma nepravděpodobný bez účinné vakcíny, ale částečně může pomoci i testování a změna ve fungování firem zaměřená na snížení rizika nákazy. Například stavební sektor by se díky těmto změnám mohl dostat ze současného cca 25 % využití kapacit na 75 % využití a to již v květnu letošního roku. V následujících čtvrtletích Hatzius předpokládá 19 % a 12 % růst produktu. Důležité bude sledovat data z Číny, protože ta by mohla dávat naději, že i Západ bude schopen rychlého zotavení.


Dno ještě před námi: CNBC také přináší rozhovor se známým investorem Markem Mobiusem. Ten se domnívá, že akcie ještě nedosáhly „absolutního dna“. Současné restrikce mají totiž „neuvěřitelné důsledky“ a ztěžka dopadnou i na korporátní zisky. Mobius tak investorům radí, aby si nechali nějaké rezervy na případné nákupy při dalším poklesu. „Domnívám se, že ekonomiku musíme nějakým způsobem znovu spustit, jinak přijdou neuvěřitelné nezamýšlené ztráty. Týká se to lidí, kteří žijí z ruky do úst, musíme prostě ekonomiku znovu rozhýbat“, uvedl investor.


Otevírací tenze v USA:
Reuters tvrdí, že guvernér New Yorku Andrew Cuomo je připraven udržet podnikání v tomto městě uzavřené i několik měsíců, pokud si to vyžádá průběh epidemie. Guvernéři sedmi států na východním pobřeží USA vytvořili koalici, která by měla pracovat na společném plánu znovuotevření ekonomiky. Na této strategii pro ně pracuje i společnost Deloitte, či McKinsey & Company, která New Yorku pomáhala například s analýzou kapacit zdravotních zařízení, či šíření infekce. Strategie by mohla posloužit i jako nástroj, který by mohl být použít proti tlaku amerického prezidenta Donalda Trumpa na rychlé otevírání ekonomiky. Reuters tvrdí, že prezident založil svou novou volební kampaň na silném hospodářství, na něj ale nyní těžce doléhá pandemie. Prezident tak „ztrácí trpělivost a útočí na guvernéry, kteří chtějí postupovat opatrně“.


Propad turistického ruchu a zahraniční majitelé firem: Eurostat v následujícím grafu ukazuje, které země jsou z hlediska zaměstnanosti nejvíce závislé na turistickém ruchu, a tudíž je u nich pravděpodobné, že budou pandemií postiženy nejvíce. V Řecku tento sektor tvoří 26 % celkové zaměstnanosti, na Kypru 20 %, v Chorvatsku a Rakousku asi 13 %. Naopak nejmenší význam má z tohoto pohledu turistický ruch v Polsku, na Slovensku a u nás.

EU cestovní ruch koronavirus
Druhý graf ukazuje podíl přidané hodnoty generované v dané zemi firmami se zahraničními vlastníky (mimo finanční sektor). V Irsku takové společnosti vytváří více než 60 % celkové přidané hodnoty, v Maďarsku téměř polovinu a více než 40 % je to i na Slovensku, v Lucembursku, Rumunsku a také u nás. Nejnižší je tento podíl naopak v Itálii, Řecku a ve Francii.

přidaná hodnota eurostat koronavirus


a u nás doma...

Lépe se nám dýchá: Idnes.cz píše, že „v Česku se lépe dýchá díky boji proti koronaviru, ukazují na to satelitní snímky“. Za poslední zhruba měsíc bylo podle portálu znečištění ovzduší jak v Evropě, tak v České republice znatelně nižší než v tu samou dobu loni. S největší pravděpodobností to má na svědomí, mimo jiné, i boj proti koronaviru, protože na znečištění má vliv například doprava, průmysl nebo vytápění. Stejně tak ale hraje roli i aktuální meteorologická situace.

„Z družicových snímků jasně vyplývá, že v období 16. 3. až 8. 4. 2020 byly koncentrace NO2 výrazně nižší, než ve shodném období v roce 2019. To je vidět jak na mapě světa, Evropy, tak ČR. U České republiky ale vzhledem k velikosti území musíme být opatrní s hledáním příčin poklesu,“ uvádí vedoucí oddělení kvality ovzduší Jáchym Brzezina.


Obavy z poklesu cen nemovitostí: Novinky.cz píší, že „zájem prodat nemovitost v Česku roste, lidé se obávají poklesu cen“. Portál tvrdí, že „koronavirová krize výrazně poznamenala i tuzemský realitní trh. Kvůli zastavení služeb typu Airbnb se uvolnily tisíce bytů, což ovlivnilo i ceny pronájmů, které šly, především v Praze, razantně dolů. Napříč trhem se očekává i pokles cen nemovitostí, mnozí lidé tak nyní řeší prodej svých bytů či domů“.

„Dá se očekávat, že ceny bytů půjdou v řádech jednotek procent dolů. Za jak dlouho se tak stane, nezávisí na realitním trhu jako takovém, ale obecně na ekonomice. Ceny domů si v zajímavých lokalitách své ceny udrží, v méně atraktivních lokalitách by za nějakou dobu mohlo dojít k mírnému poklesu v řádech jednotek procent,” uvedla pro portál Hana Kořínková ze serveru Sreality.cz.

Počítáme-li s podobným scénářem jako v roce 2008 a 2009, čekáme pokles cen nemovitostí. Ceny se budou propadat pravděpodobně rok nebo dva. Zatím odhadujeme, že nakonec klesnou o 15 procent oproti dnešku, ale propad může být i hlubší,” míní zase Vladimír Zuzák ze společnosti Maxima Reality.

 
 

Čtěte více:

Ropa v době viru - břidlicové firmy v USA krachují jak nikdo
17.04.2020 6:10
Firma MCA Petroleum Corp. texaského naftaře Mika Shellmana fungovala č...
Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí poprvé od nejméně 1992 klesla
17.04.2020 8:18
Čínská ekonomika za leden až březen ve srovnání se stejným obdobím lon...
Rozbřesk: Evropský automobilový trh padá o 55 %. Remdesvir zabijákem koronaviru? Trhy to tak vidí...
17.04.2020 9:25
Zatímco řada zemí EU ještě nestihla dát do kupy statistiky z reálné ek...
Komentář analytika: Výsledky BlackRock byly i přes extrémní situaci více než solidní
17.04.2020 10:56
Včerejší výsledky největšího správce aktiv bychom neradi vynechali, ta...
Plánované otevírání ekonomik investorům znovu zvedlo náladu
17.04.2020 11:02
Dnes nad ránem Čína zveřejnila sérii zajímavých makrodat. HDP podle o...
Biotechnologie a koronavirus: Hon za léky i testy je v plném proudu
17.04.2020 11:39
Akcie společnosti Gilead Sciences rostou dnes v premarketu o více než ...

Váš názor
  •  
    17.04.2020 16:34

    Přesně tak to je, Dems guvernéři a starostové měst budou dělat vše co je v jejich pravomocí aby zdrželi otevření a zotavení jejich ekonomik. Nakonec to hodí na nynější WH administrativu, že to je vina Trumpa. Jako human brain does not také it, right? A právě těchto Dem státech se chystají obrovské demonstrace proti vedení státu, myslím, že hned v pondělí vyjdou lidi do ulic v CA.?! Podpora médií je skutečně masivní, CNN atd... troubí do uší liberálního voliče, že jediná správná cesta je sedět doma až do roku 21! Zatím, za poslední 3 roky, se pouze vyšetřuje a blokuje, obstrukce. Jestli kdy, přiloží ruku k dílu?
    Čert
Aktuální komentáře
03.06.2024
6:43Goldman Sachs radí vsadit si na evropské farmaceutické akcie. Chválí jejich inovace  
02.06.2024
8:01Víkendář: To poslední, co chce Fed vidět, je snížení sazeb následované opětovným růstem inflace
01.06.2024
14:34Investiční strategie: Křížení průměrů  
8:09Víkendář: Hodně štědrá americká fiskální politika, japonský návrat před rok 2020
31.05.2024
22:04Závěr týdne na trzích byl stejně pochmurný jako páteční počasí  
17:38Investiční tipy - komentáře k americkým výsledkům za 1Q tak, aby vám nic neuniklo  
17:16Odpolední nevýrazná data pomohla dluhopisům, ale akcie se nechytly a padají  
16:45Změna strategie Gap zabrala. Nová móda vede k lepším číslům i výhledu, akcie prudce rostou
16:05Může existovat něco jako zisková bublina?
15:16Japonsko při intervencích vynaložilo rekordní částku na podporu měny
15:10USA omezují čipařům vč. Nvidie a AMD exportní licence na Střední východ kvůli obavám z národní bezpečnosti
14:38Perly týdne: Rozvahová recese v Číně a terminální sazby vysoko nad 3 %
14:38EUC a.s.: Zahájení výplaty čtvrtého úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/27
13:55Než otevře Wall Street: Salesforce, Dell Technologies, Gap, Zscaler  
13:25ČNB:Českou ekonomiku brzdí pokles investic. Všechny další složky růstu jsou nad očekáváním
12:43Inflace v eurozóně v květnu podle odhadu Eurostatu zrychlila na 2,6 procenta
12:04Trumpovy soudy trhy nezajímají, vyšší inflace jim škodí  
10:03Jan Bureš: HDP za očekáváním kvůli slabým investicím
9:20Zpřesněná data ukazují pomalejší růst české ekonomiky v úvodu roku
9:16Rozbřesk: Nezaměstnanost v eurozóně na historickém minimu, v centru pozornosti evropská i americká inflace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu