Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dolar, akcie a věci vedlejší

Dolar, akcie a věci vedlejší

11.06.2020 17:40

Dolar je považován za bezpečné útočiště a investoři se tak k němu obrací v dobách, kdy ve světě panuje nejistota a snaha vyhýbat se riziku. Jde o jeden ze základních mechanismů globálních trhů, který je brán povětšinou za samozřejmost. Na zajímavosti nabývá třeba ve chvíli, kdy k oné nejistotě a riziku významně přispívají právě Spojené státy. S akciemi to může být možná trochu podobné a uvažuji o tom ve vztahu k tomu, jak si vedou americké vs. světové akciové trhy.  

První z následujících dvou grafů ukazuje, že americké akcie si dlouhodobě vedou mnohem lépe, než trhy ve zbytku světa. A je tomu tak i během posledních náročných měsíců. Zatímco svět bez USA je cenově někde na úrovni roku 2017, americký SPX je jen v roce 2019. Nemusíme přitom nějak pozorně sledovat vývoj za velkou louží, abychom vnímali, že situace ve Spojených státech má do klidu a stability daleko a to na nejedné rovině. Můžeme to tedy vnímat tak, že přes všechny turbulence, ke kterým nyní v USA dochází, jsou stále vnímány jako to akciově nejlepší, co je k dispozici. Proč?

dolar

Na jedné rovině poskytuje odpověď druhý graf. Ukazuje totiž, že Facebook, Apple, Alphabet, Microsoft, Netflix a Amazon jsou tím, co táhne americké akcie výraznou měrou nahoru. Jde přitom o společnosti značně globální, takže by vlastně ukazovaly, že fakticky mezi vnímáním amerických a světových trhů zase tak velký rozdíl není. Americký trh těží „jen“ z toho, že tam jsou „náhodou“ zalistované zmíněné firmy. Jenže ono to není náhodou, ale do značné míry tím, jak jsou institucionálně a společensky Spojené státy nastaveny. 

Na mezeru mezi světovými a americkými akciemi se také můžeme dívat přes valuace (a je to dokonce lepší, než přes samotné ceny). Pohled na čísla od pana Yardeniho ukazuje, že zatímco PE amerického indexu SPX je nyní na úrovních roku 2002 (tj., první fáze splaskávání internetové bubliny se stále hodně vysokými valuacemi), jinde je tomu jinak. Trhy v eurozóně jsou cca na úrovni roku 2015. UK pod nimi a Japonsko někde na úrovních z let 2013 – 2018. V Německu je to podobné a vlastně v celém světě mimo USA. Žádný valuační optimismus (relativně k USA) pak nepanuje ani na rozvíjejících se trzích, i když i zde se PE často dostalo na předpandemiové úrovně. Jinak řečeno, PE optimismus je v USA znatelně vyšší. 

Vysoké PE v USA můžeme vysvětlit „nefundamentálně“ tím, že Fed zaplavit trhy likviditou. A fundamentálně tím, že došlo k ojedinělé kombinaci nízkých bezrizikových sazeb a nízkých rizikových prémií. Nebo se sází na to, že oživení bude tvaru V a dlouhodobý potenciál americké ekonomiky nijak neutrpěl. Z této perspektivy by se zbytek světa podle současných valuací tomuto „V“ těšit neměl. Nebo tu rizikové prémie neklesly z vyšších pandemických úrovní tak, jako v USA. Například Danske Bank v posledním výhledu pro měnové trhy hovoří o tom, že s eurem se kvůli slabším institucím pojí vyšší riziková prémie, což by do sebe zapadalo. Co už tolik nesedí, jsou třeba obrázky z ulic evropských vs. amerických měst. Minimálně podle trhů věci spíše vedlejší. 



Čtěte více:

Deb: Ekonomika a vysoký počet zachráněných životů
11.06.2020 14:38
COVID-19 se již rozšířil do více než 200 zemí světa. Jelikož není k di...
Bluhm: COVID-19 a vakcinace proti tuberkulóze
11.06.2020 12:45
O „aplikaci ekonomických nástrojů na medicínu“ hovoří na stránkách Vox...
Fed na oživení typu “V” nevěří, nulové úroky tak prognózuje až do roku 2022
10.06.2020 22:55
Fed tentokrát nemusel přijít s novou měnově-politickou akcí, a přesto ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.06.2024
10:42Trhy vstupují do dalších týdnů dobře vybaveny, přestože Fed úplně nenadchl  
9:06Rozbřesk: Nová prognóza Fedu v nečekaně jestřábím hávu
8:50Banky poskytly v květnu hypotéky za 23,7 mld. Kč, meziročně o 92 pct. víc
8:39Fed přehodnotil svůj výhled, Goldmani varují před korekcí a futures jsou v červeném  
12.06.2024
22:09Jan Čermák: Prognóza Fedu hraje v nečekaně jestřábím hávu
20:23Fed nemění sazby a avizuje jedno snížení sazeb letos a pět do konce roku 2025. S dolarem zahýbala už spotřebitelská inflace
17:55Akciový trh příliš velký na to, aby klesl?
17:28Vychládání po covidu nebo doklad vadnoucí ekonomiky? FedEx propustí v Evropě až 2000 zaměstnanců kvůli slabé poptávce po přepravě
17:08Trhy nadšeně čekají na Fed. Náladu zvedla inflace  
16:54Ropu čeká v tomto desetiletí velký přebytek s tím, jak poptávka dosáhne vrcholu, uvádí IEA
16:38Pimco varuje před dalšími selháními regionálních bank v USA. Ve hře opět realitní úvěry
16:26Cla EU na čínská elektroauta až 38 % za dveřmi? Komise odhodlána, automobilky varují a Čína protestuje
15:23Spotřebitelské ceny se v květnu zastavily, Fed může být jistější o jejich směru
14:13Apple vystřelil nejvíce od roku 2022 pod příslibem využití potenciálu umělé inteligence a znovu sesadil Microsoft
12:41Technická analýza: Delta Air může dál nabírat výšku  
11:32Britská krize ve Francii? Klesne inflace? A nakolik Fed sleví z dřívějších plánů?  
11:27Německým automobilkám se daří hůře než konkurenci, zjistili analytici
10:42Fiala: Vláda bude mít do konce srpna jasno, kolik bude jaderných bloků. Dle analytiků umožňuje tendr s rozhodnutím o počtu bloků počkat
8:50Rozbřesk: Tuzemská inflace opětovně zvolnila
8:47ČNB se vrátí ke škrtům o čtvrt bodu, Apple přišel s novou AI strategií a futures jsou zelené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, y/y