Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína prý plánuje bojovat proti Trumpovi vývojem nových čipů

Čína prý plánuje bojovat proti Trumpovi vývojem nových čipů

03.09.2020 16:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Čína chce zavést rozsáhlý soubor nových vládních politik na podporu a rozvoj svého domácího polovodičového průmyslu a bojovat tak proti omezením administrativy amerického prezidenta Trumpa.

Peking připravuje širokou podporu pro takzvané polovodiče třetí generace po dobu pěti let, tj. do roku 2025, uvedli lidé obeznámení s touto politikou. Tato sada opatření na posílení výzkumu, vzdělávání a financování tohoto průmyslu byla přidána k návrhu 14. pětiletého plánu země, který bude představen nejvyšším vůdcům země v říjnu.

Nejvýznamnější představitelé Číny se sejdou příští měsíc, aby přednesli svou pětiletku, v níž by mělo zaznít úsilí zvýšit domácí spotřebu a vyrábět kritické technologie na domácí půdě. Prezident Si Ťin-pching přislíbil na technologie odhadem 1,4 bilionu dolarů do roku 2025, od bezdrátových sítí až po umělou inteligenci. Polovodiče jsou základem prakticky všech složek čínských technologických ambicí a stále agresivnější Trumpova administrativa hrozí tím, že Čínu od dodávek ze zahraničí odřízne.

"Čínské vedení si uvědomuje, že polovodiče jsou základem všech vyspělých technologií a že se již nemůže spoléhat na americké dodávky," uvedl Dan Wang, technologický analytik výzkumné firmy Gavekal Dragonomics. "Tváří v tvář přísnějším americkým omezením přístupu k čipům může být reakcí Číny pouze to, že bude nadále tlačit na rozvoj svého vlastního průmyslu."

Čína každoročně dováží čipy v hodnotě více než 300 miliard dolarů a místní vývojáři polovodičů se spoléhají na nástroje a patenty z USA a také na důležité výrobní technologie od spojenců USA. A zhoršující se vazby mezi Pekingem a Washingtonem čínským společnostem stále více ztěžují přístup ke komponentům a technologiím na výrobu čipů.

Americká vláda umístila na černou listinu desítky čínských technologických společností, které si tak nemohou koupit americké součástky, a také zakázala aplikace TikTok a WeChat. V případě technologického giganta Huawei Technologies Trumpova administrativa tuto společnost nejen sankcionovala, ale i naléhala na své spojence, aby ve svých telekomunikačních sítí zakázali používání přístrojů této společnosti.

Tento měsíc Huawei, největší čínský výrobce telefonů, dokonce ztratí i přístup k čipům z dílny Taiwan Semiconductor Manufacturing. Nové americké směrnice totiž zakazují dodavatelům kdekoli na světě s touto firmou spolupracovat, pokud tito dodavatelé používají americké vybavení. Přísnější pravidla zvýšila nutkavou potřebu vybudovat domácí alternativy.

Polovodiče třetí generace jsou zejména čipové sady vyrobené z materiálů, jako je karbid křemíku a nitrid galia. Mohou fungovat při vysoké frekvenci a v prostředí s vyšším proudem a teplotou a široce se využívají v radiofrekvenčních čipech páté generace, vojenských radarech a elektromobilech.

Vzhledem k tomu, že žádná země nyní této rodící se technologii nedominuje, sází Čína na to, že její korporace budou konkurenceschopné, pokud v této oblasti nyní urychlí výzkum. Celosvětoví lídři jako CREE se sídlem v USA a japonská Sumitomo Electric Industries toto odvětví rozvíjejí, zatímco čínští technologičtí giganti jako Sanan Optoelectronics a státní China Electronics Technology Group do čipových sadách třetí generace začínají pronikat. Další místní výrobci čipů, mezi něž patří Semiconductor Manufacturing International, Will Semiconductor a National Silicon Industry Group, mohou ze státní podpory těžit šířeji.

"Jedná se o odvětví, které se dočká explozivního růstu," uvedl minulý týden na průmyslovém fóru Alan Zhou, řídící partner An Xin Capital. Kvůli rostoucí poptávce a investicím v Číně to je oblast, která by mohla vytvořit „čínského gigantu světové úrovně“.



Čtěte více:

Zisk Samsungu díky čipům a jednorázovým položkám stoupl o 23 %
07.07.2020 9:21
Provozní zisk jihokorejské společnosti Samsung Electronics Co. Ltd. ve...
AMD zvedá výhled pro kalendářní rok (komentář analytika)
29.07.2020 11:02
AMD si v posledních dnech prošlo poměrně slušnou rally primárně kvůli ...
Americká vláda stupňuje tažení proti čínským internetovým firmám
06.08.2020 13:58
Americká vláda zintenzivňuje tažení proti čínským společnostem v ameri...
Investiční tip ASML: Překvapivě opomíjená společnost
21.08.2020 6:18
Na to, jak je evropský technologický sektor chudý na zajímavé příběhy,...
V boji USA s Huawei mohou létat třísky i na evropské výrobce čipů
27.08.2020 15:47
Evropští výrobci polovodičů se moc nespoléhají na americké know-how, p...

Váš názor
  • Až na to
    04.09.2020 10:16

    Trump s tím nemá vůbec co dělat. Fakticky to číňanům komplikuje, takže pomáhá vlastním výrobcům. Dělat si všechno je logické protože to znamená víc zisku pro soudruhy. Kolik dovezli rychlovlaků za 10 let? 0. Po tom jejich komickém pokusu o vlastní si jich pár koupili, pak si nechali ukázat v Číně jak se to dělá od různých výrobců. Od každého si vzali něco a podle toho navrhli vlak. Za pár let končí všechny patenty a už se budou prsit že tam není žádné zahraniční duševní vlastnictví. U čipů je to mnohem složitější protože dovnitř nevidí. Pokrok je mnohem rychlejší než u 200 let starých vlaků. Jižní Korea čas od času vytáhne něco z války na Japonsko a ti jim skrouhnou suroviny na polovodiče. 20 let se to snaží vyrobit. A teď konstatovali že to vlastně v takové kvalitě nepotřebují a stačí to co mají. 2016.....The move comes as Beijing ploughs billions of dollars into home-grown chip companies in a bid to end China's reliance on foreign semiconductors....
    HenryFord
Aktuální komentáře
02.06.2024
8:01Víkendář: To poslední, co chce Fed vidět, je snížení sazeb následované opětovným růstem inflace
01.06.2024
14:34Investiční strategie: Křížení průměrů  
8:09Víkendář: Hodně štědrá americká fiskální politika, japonský návrat před rok 2020
31.05.2024
22:04Závěr týdne na trzích byl stejně pochmurný jako páteční počasí  
17:38Investiční tipy - komentáře k americkým výsledkům za 1Q tak, aby vám nic neuniklo  
17:16Odpolední nevýrazná data pomohla dluhopisům, ale akcie se nechytly a padají  
16:45Změna strategie Gap zabrala. Nová móda vede k lepším číslům i výhledu, akcie prudce rostou
16:05Může existovat něco jako zisková bublina?
15:16Japonsko při intervencích vynaložilo rekordní částku na podporu měny
15:10USA omezují čipařům vč. Nvidie a AMD exportní licence na Střední východ kvůli obavám z národní bezpečnosti
14:38Perly týdne: Rozvahová recese v Číně a terminální sazby vysoko nad 3 %
14:38EUC a.s.: Zahájení výplaty čtvrtého úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/27
13:55Než otevře Wall Street: Salesforce, Dell Technologies, Gap, Zscaler  
13:25ČNB:Českou ekonomiku brzdí pokles investic. Všechny další složky růstu jsou nad očekáváním
12:43Inflace v eurozóně v květnu podle odhadu Eurostatu zrychlila na 2,6 procenta
12:04Trumpovy soudy trhy nezajímají, vyšší inflace jim škodí  
10:03Jan Bureš: HDP za očekáváním kvůli slabým investicím
9:20Zpřesněná data ukazují pomalejší růst české ekonomiky v úvodu roku
9:16Rozbřesk: Nezaměstnanost v eurozóně na historickém minimu, v centru pozornosti evropská i americká inflace
9:02Aktivita čínských továren v květnu překvapivě klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data