Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Telco kulatiny: Před 30 lety si Češi a Slováci poprvé zavolali z mobilního telefonu

Telco kulatiny: Před 30 lety si Češi a Slováci poprvé zavolali z mobilního telefonu

12.09.2021 9:01
Autor: ČTK

Přesně před 30 lety, 12. září roku 1991, byla v Československu spuštěna první analogová mobilní síť. Češi a Slováci si mohli z mobilu poprvé zavolat právě 12. září 1991, kdy byla oficiálně spuštěna NMT síť společnosti EuroTel. Vlastnictví mobilního telefonu bylo v té době viditelným symbolem bohatství. Při pohledu do dobových ceníků není divu; aktivace služby stála 29.000 Kčs, měsíční paušál vyšel na dva a půl tisíce korun a za minutu hovoru, včetně příchozího, si EuroTel účtoval 15 Kčs. Průměrná mzda v Československu přitom v té době dosahovala 3800 korun.

Ještě v roce 1995 se kvůli monopolu společnosti EuroTel (ta byla společným podnikem americké firmy Atlantic West a telekomunikační společnosti SPT Telecom; jejím nástupcem je dnešní O2) dal nejlevnější mobil s aktivací pořídit za 35.000 korun, více než čtyři průměrné hrubé měsíční mzdy, minuta hovoru stála 12 korun. Kromě velkých kufříkových telefonů se i v původem severské síti NMT (Nordic Mobile Telephony) postupně objevily také menší přístroje do kapsy.

Změnu do způsobu využívání mobilních telefonů přineslo až spuštění modernější digitální sítě GSM (Global System for Mobile Communications), která se v Evropě začala prosazovat od začátku 90. let. O vybudování sítě rozhodla vláda v srpnu 1995 a o necelý rok později se již telefonovalo. Jako první přišel 1. července 1996 na trh EuroTel, o čtvrtrok později zahájila provoz konkurenční GSM síť Paegas společnosti RadioMobil (předchůdce dnešního T-Mobilu).

Příchod konkurence a nástup dotovaných telefonů a na podzim 1997 také předplacených karet, jež umožnily volat i lidem, kteří nemohli nebo nechtěli platit několikasetkorunový měsíční paušál, výrazně rozšířil počty mobilních telefonů. Zatímco v roce 1995 bylo v ČR 45.725 telefonů sítě NMT, o rok později už lidé používali přes 200.000 mobilů. Na přelomu let 1998 až 1999 pak počet uživatelů překročil milion.

Na jaře 2000 pak český mobilní trh zažil další velkou změnu, když začal zákazníky lákat Český Mobil, který provozoval síť s názvem Oskar (později jej odkoupil nadnárodní Vodafone). Konkurence přinesla další snížení cen, postupem času však začalo přibývat kritických hlasů, podle kterých - zejména ve srovnání se zahraničím - byly ceny volání v ČR příliš vysoké. Odborníci poukazovali i na to, že se v ČR pomalu prosazují technologické novinky, například rychlý mobilní internet.

V lednu 2006, jen půl roku předtím, než tehdejší Eurotel ukončil po 15 letech provoz sítě NMT pro hlasové volání, přišla jedna z nejdůležitějších změn, alespoň z pohledu zákazníka. Tehdy se totiž otevřela možnost ponechat si původní telefonní číslo i v případě přechodu k jinému operátorovi (do té doby znamenala změna poskytovatele služeb nevyhnutelně i nové číslo). Díky přenositelnosti se mimo jiné zvýšil tlak na ceny a lidé, kteří chtěli operátora změnit, se často dočkali velmi lákavé nabídky od původní firmy.

Řadu let se hovořilo o možném příchodu dalšího operátora, kromě nepříliš úspěšné sítě U:fon, používající ale nestandardní telefony, však zůstávalo jen u spekulací.

Nová konkurence nicméně na trh přišla, a to na podzim 2012 v podobě virtuálních operátorů. O nástup firem, které využívají infrastrukturu stávajících operátorů, se výrazně zasloužil tlak Českého telekomunikačního úřadu.

Dlouhodobě největším mobilním operátorem v ČR je T-Mobile, jehož síť využívá přes 6,1 milionu zákazníků, za ním následuje O2 s necelými šesti miliony mobilními zákazníky, třetí Vodafone má téměř čtyři miliony zákazníků. Kromě hlavní trojice dnes funguje několik desítek virtuálních operátorů, i ti ale musejí využívat infrastrukturu a nabídku "velké trojky".

Zhruba každých deset let přichází nová technologická generace mobilní komunikace. Rozmach chytrých telefonů přinesla síť 4G LTE, aktuálně zaváděná síť 5G umožňuje proti stávající technologii až desetinásobnou rychlost internetového připojení. Výhodou sítí 5G je také vysoká kapacita a nízká doba odezvy, tzv. latence. To umožňuje jejich využití například v autonomních vozidlech nebo v aplikacích umělé inteligence. První komerční mobilní sít 5G v Česku byla spuštěna loni v červenci.

T-Mobile nyní pokrývá signálem sítě 5G deset procent populace, konkurenční Vodafone v květnu uvedl, že v dosahu jeho sítě 5G je zhruba 3,5 milionu lidí, tedy třetina obyvatel Česka. O2 nabízí 5G v 60 městech, celou Prahu chce mít pokrytou za necelý rok a Českou republiku do tří let.

 

Čtěte více:

Výroba iPhonů letos vzhůru o pětinu a
14.07.2021 11:03
Apple požádal své dodavatele, aby letos vyrobili až 90 milionů přístro...
Budou mobilní data levnější? Český telekomunikační úřad chce omezit velké operátory
26.08.2021 9:03
Český telekomunikační úřad chce mít analýzu, která by mohla přinést ús...
Deutsche Telekom prodala nizozemskou T-Mobile a zvedla podíl v T-Mobile US
07.09.2021 8:28
Německá telekomunikační skupina Deutsche Telekom prodala svou nizozems...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.06.2024
8:09Víkendář: Hodně štědrá americká fiskální politika, japonský návrat před rok 2020
31.05.2024
22:04Závěr týdne na trzích byl stejně pochmurný jako páteční počasí  
17:38Investiční tipy - komentáře k americkým výsledkům za 1Q tak, aby vám nic neuniklo  
17:16Odpolední nevýrazná data pomohla dluhopisům, ale akcie se nechytly a padají  
16:45Změna strategie Gap zabrala. Nová móda vede k lepším číslům i výhledu, akcie prudce rostou
16:05Může existovat něco jako zisková bublina?
15:16Japonsko při intervencích vynaložilo rekordní částku na podporu měny
15:10USA omezují čipařům vč. Nvidie a AMD exportní licence na Střední východ kvůli obavám z národní bezpečnosti
14:38Perly týdne: Rozvahová recese v Číně a terminální sazby vysoko nad 3 %
14:38EUC a.s.: Zahájení výplaty čtvrtého úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/27
13:55Než otevře Wall Street: Salesforce, Dell Technologies, Gap, Zscaler  
13:25ČNB:Českou ekonomiku brzdí pokles investic. Všechny další složky růstu jsou nad očekáváním
12:43Inflace v eurozóně v květnu podle odhadu Eurostatu zrychlila na 2,6 procenta
12:04Trumpovy soudy trhy nezajímají, vyšší inflace jim škodí  
10:03Jan Bureš: HDP za očekáváním kvůli slabým investicím
9:20Zpřesněná data ukazují pomalejší růst české ekonomiky v úvodu roku
9:16Rozbřesk: Nezaměstnanost v eurozóně na historickém minimu, v centru pozornosti evropská i americká inflace
9:02Aktivita čínských továren v květnu překvapivě klesla
8:47Dnes vyjdou údaje o inflaci v eurozóně a PCE, který sleduje Fed. Dell se v prodlouženém obchodování propadl a futures jsou smíšené  
5:58Akciovou rally zabrzdí rostoucí výnosy, varuje stratég Oppenheimer

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data