Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Optimismus firem je nejvýše za dva roky, hlavním rizikem se stala ekonomika, ukazuje Index očekávání firem ČSOB

Optimismus firem je nejvýše za dva roky, hlavním rizikem se stala ekonomika, ukazuje Index očekávání firem ČSOB

24.11.2021 12:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Nálada firem a podnikatelů v Česku se dále zvýšila a jen mírně zaostává za úrovní naměřenou před příchodem pandemie. Ta přestala být pro firmy hlavním rizikem. Je jím nyní vývoj v ekonomice, kterého se obávají tři pětiny dotazovaných, vyplývá z reprezentativního průzkumu ČSOB Index očekávání firem.

„Je patrné, že firmy očekávají ke konci roku zlepšení situace a celkové oživení trhu. Zvýšení poptávky pro čtvrté čtvrtletí předpokládá 41 procent dotazovaných, zatímco před rokem to bylo jen 15 procent. Nárůst investic hlásí 40 procent respondentů, o rok dříve to byla jen pětina. Firmy investují zejména do digitalizace a nejenže nepropouštějí, naopak mají zájem nabírat kvalitní pracovní sílu,“ říká Pavel Prokop, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.

IOF ČSOB

Nálada firem v ČR a na Slovensku

Index očekávání firem vzrostl na 7,8 bodu z jarních -17,9 bodu. Optimismus se zvýšil zejména u menších firem a živnostníků, naproti tomu u středních firem optimismus od prvního pololetí mírně klesl. Na Slovensku se Index očekávání firem posunul na -11 bodů z předchozích -22,1 bodu. „V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom prišlo k zlepšeniu očakávania firiem, čo je pozitívne. Ale index je stále v záporných hodnotách. Podnikatelia tak stále silne vnímajú aj prítomnosť rizík vyplývajúce najmä z narušenia dodáveteľských vzťahov. V prípade menších firiem aj volatilného dopytu s pretrvávajúcou hrozbou lockdownov,“ shrnuje Marek Gábriš, hlavní ekonom ČSOB na Slovensku.

Rizika a nástroje

Pro firmy se stala hlavním rizikem ekonomika, což zmiňuje 60 procent z nich. Podle hlavního ekonoma ČSOB Martina Kupky je zesílené vnímání rizik plynoucích z vývoje ekonomiky pochopitelné. „Asi málokdo loni na jaře očekával, že pandemie na tak dlouho a tak výrazně naruší fungování řady dodavatelsko-odběratelských řetězců, zkomplikuje mezinárodní dopravu zboží, odstartuje prudký nárůst cen energií, výrobní i spotřebitelské inflace a v důsledku toho pak v některých zemích, včetně ČR, i úrokových sazeb,“ poukazuje.

IOF ČSOB

Z dalšího vývoje pandemie má obavy 54 procent dotazovaných. Firmy dále označují za rizika nedostatek kvalitních zaměstnanců (46 procent), změny v legislativě (40 procent) a proměnu v potřebách zákazníků (34 procent). Naproti tomu vývoj nových technologií vnímá jako rizikový faktor jen necelá pětina respondentů.

Části rizik mohou firmy včas předejít pomocí proaktivních kroků. „Doporučujeme firmám, aby s námi diskutovaly svoji situaci a budoucí záměry, kdy můžeme společně využít např. zajišťovacích nástrojů finančních trhů, pojištění majetku či zprostředkovat dotace z evropských či domácích fondů,“ uvádí Pavel Prokop. Vedle toho má Česká republika díky zdrojům z EU na dekarbonizaci nyní mimořádnou příležitost technologicky změnit a posunout dopředu řadu odvětví a zvýšit konkurenceschopnost firem. „I stávající situace v oblasti rostoucích zdrojů energií motivuje firmy aktivně pracovat s tématem udržitelnosti a snížit spotřebu zdrojů i CO2 stopy a tím v konečném důsledku posunout Českou republiku v rámci Evropy správným a konkurenceschopným směrem,“ upozorňuje Pavel Prokop.

IOF ČSOB

 O Indexu očekávání firem

Index očekávání firem je unikátní projekt skupiny ČSOB, pomocí kterého lze sledovat vývoj malých a středních firem a podnikatelů na základě mapování jejich poptávky, investic a rozsahu podnikání v?ČR i na Slovensku. Základem projektu je průzkum agentury Datank, kterého se účastní přes 400 respondentů z?různých oborů po celém Česku. Index očekávání firem může nabývat hodnot v?rozmezí +100 až -100 bodů. Plusové pole znamená převažující optimismus, záporná hodnota naopak pesimismus. Poslední dotazování firem skončilo počátkem listopadu.

Ocenění za firemní bankovnictví

Skupina ČSOB patří v případě firemního bankovnictví v ČR dlouhodobě k lídrům trhu, na kterém má výsadní postavení i při zajišťování zdrojů z EU. Prestižní americký magazín Global Finance letos poprvé hodnotil segment malých a středních podniků jako samostatnou kapitolu, a právě ČSOB vyhlásil za nejlepší českou SME banku pro rok 2022.

 
 

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.06.2024
6:43Goldman Sachs radí vsadit si na evropské farmaceutické akcie. Chválí jejich inovace  
02.06.2024
8:01Víkendář: To poslední, co chce Fed vidět, je snížení sazeb následované opětovným růstem inflace
01.06.2024
14:34Investiční strategie: Křížení průměrů  
8:09Víkendář: Hodně štědrá americká fiskální politika, japonský návrat před rok 2020
31.05.2024
22:04Závěr týdne na trzích byl stejně pochmurný jako páteční počasí  
17:38Investiční tipy - komentáře k americkým výsledkům za 1Q tak, aby vám nic neuniklo  
17:16Odpolední nevýrazná data pomohla dluhopisům, ale akcie se nechytly a padají  
16:45Změna strategie Gap zabrala. Nová móda vede k lepším číslům i výhledu, akcie prudce rostou
16:05Může existovat něco jako zisková bublina?
15:16Japonsko při intervencích vynaložilo rekordní částku na podporu měny
15:10USA omezují čipařům vč. Nvidie a AMD exportní licence na Střední východ kvůli obavám z národní bezpečnosti
14:38Perly týdne: Rozvahová recese v Číně a terminální sazby vysoko nad 3 %
14:38EUC a.s.: Zahájení výplaty čtvrtého úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/27
13:55Než otevře Wall Street: Salesforce, Dell Technologies, Gap, Zscaler  
13:25ČNB:Českou ekonomiku brzdí pokles investic. Všechny další složky růstu jsou nad očekáváním
12:43Inflace v eurozóně v květnu podle odhadu Eurostatu zrychlila na 2,6 procenta
12:04Trumpovy soudy trhy nezajímají, vyšší inflace jim škodí  
10:03Jan Bureš: HDP za očekáváním kvůli slabým investicím
9:20Zpřesněná data ukazují pomalejší růst české ekonomiky v úvodu roku
9:16Rozbřesk: Nezaměstnanost v eurozóně na historickém minimu, v centru pozornosti evropská i americká inflace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu