Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sektor finančních služeb v Británii čekají největší změny za více než 30 let

Sektor finančních služeb v Británii čekají největší změny za více než 30 let

09.12.2022 12:47
Autor: ČTK

Sektor finančních služeb v Británii čekají zásadní změny, které budou podle vládních úředníků největší za více než 30 let, respektive od vlády premiérky Margaret Thatcherové. Reforma regulace počítá s omezením byrokracie i s podporou růstu a má Británii zbavit unijních pravidel, kterými se řídila, když byla členem Evropské unie, a která podle vlády v Londýně jen dusila růst. Návrh změn dnes v sérii dokumentů oznámilo britské ministerstvo financí. Nutnost změn urychlil odchod Británie z EU, který sektor finančních služeb na britských ostrovech oslabil.

Návrh změn také předpokládá, že se zjednoduší požadavky na kapitálovou přiměřenost menších bank. Finanční domy z londýnského finančního centra City nemohou po brexitu provádět finanční transakce v zemích EU stejně jako v době, kdy byla Británie členem unie. Vláda proto čelila tlaku, aby dosavadní pravidla uvolnila, protože pozici evropské jedničky pro obchodování s akciemi Londýnu po brexitu sebral Amsterodam.

"Přístup vlády k reformě regulačního prostředí finančních služeb uznává a chrání základy, na kterých je postaven úspěch Spojeného království jako centra finančních služeb: pružnost, trvale vysoké regulační standardy a otevřenost," uvedlo ministerstvo financí.

Soubor plánovaných reforem, přezdívaný edinburské reformy, zahrnuje také revizi pravidel pro takzvaný prodej nakrátko, kdy obchodníci spekulují na pokles cen, dále revizi prospektů vydávaných společnostmi při vstupu na burzu a plány na zrušení a reformu pravidel, která byla zavedena v době, kdy byla Británie v EU.

"A půjdeme ještě dál - zajistíme reformu tíživých zákonů EU, které dusily růst i v dalších odvětvích, jako jsou digitální technologie a lékařské vědy," uvedl ministr financí Jeremy Hunt. Dodal, že jeho cílem je zachovat Británii jako jedno z nejotevřenějších, nejdynamičtějších a nejkonkurenceschopnějších center finančních služeb na světě.

Soubor zahrnuje více než 30 reforem, revizí projdou například i pravidla, která nutila banky povinně oddělit retailové bankovnictví od rizikovějších investic. Tato pravidla byla zavedena po globální finanční krizi z roku 2008, kdy se některé banky ocitly na pokraji bankrotu. Změny se nyní dotknou například i fungování realitních investičních fondů.

Revize čeká zejména pravidla, která upravují, jakým způsobem se přijímají, hodnotí a případně sankcionují zkušení ředitelé a další pracovníci vrcholového managementu. Lidé z odvětví serveru televize BBC řekli, že právě tato pravidla se ukázala jako brzda, která finančnímu sektoru v Británii znemožňuje lákat nejtalentovanější zaměstnance.

Omezení, co se prémií pro vrcholové manažery týče, má rovněž kořeny v době globální finanční krize. Příslušné opatření z roku 2016 nazvané Senior Managers Regime stanovuje, že jednotlivci v regulovaných firmách mohou čelit pokutám za špatné řízení, nedostatky v kultuře na pracovišti nebo za špatné rozhodování.

Návrh změn vláda prezentuje jako příklad svobody po brexitu, kdy si Británie může stanovit regulaci, která přesně vyhovuje jejím potřebám a povaze britské ekonomiky. Podle kritiků ale riskuje, že tím zapomene na lekci, kterou jí dala globální finanční krize. Britská i další vlády tehdy musely penězi daňových poplatníků sanovat často celá odvětví.

Plán zmírnit regulaci finančních služeb se v Británii prezentuje jako další Big Bang (velký třesk). Odkazuje se tím na deregulaci finančních služeb, kterou v roce 1986 představila tehdejší vláda konzervativní premiérky Margaret Thatcherové.

Současná britská vláda už oznámila, že zruší strop, do jakého lze bankéřům vyplácet prémie. Pojišťovnám pak umožní investovat i do dlouhodobých aktiv, jako je bydlení nebo například větrné farmy. Slibuje si od toho celkovou podporu investic i rovných příležitostí. Ministr financí řekl, že změny umožní investice napříč ekonomikou a zajistí pracovní místa i další příležitosti pro britské občany.


Čtěte více:

CAAM: Prodej aut v Číně v příštím roce bude pokračovat v mírném růstu
09.12.2022 10:40
Prodej aut v Číně v příštím roce bude zřejmě pokračovat v mírném růstu...
Slovenský průmysl prohloubil tempo meziročního poklesu výroby na 2,6 procenta
09.12.2022 10:42
Průmyslová výroba Slovenska v říjnu prohloubila tempo meziročního pokl...
Výrobní ceny zřejmě zpomalí. Zvednou náladu na konci týdne?
09.12.2022 10:50
Index cen výrobců (PPI) je statistika, která se na trzích běžně moc ne...
Perly týdne: Vlídnější Fed a preference akcií s dividendovou kulturou
09.12.2022 12:16
Nancy Tengler ze společnosti Laffer Tengler Investments preferuje firm...
Evropské akcie rostou druhý den v řadě. ČEZ se vzpamatovává z osmidenního poklesu
09.12.2022 12:06
Širší index STOXX 600 posiluje o 0,3 %, stejně jako německý DAX , zatí...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení
14:24Britská centrální banka ponechala úroky beze změny
14:01Bloomberg: Hedge fondy sází proti Bank of Japan, čekají oslabení jenu
12:26Čínská nadvýroba znepokojuje svět, rychlé řešení ale není na obzoru
11:28Nová vzpruha nepřichází, krátkodobý růst se unavil  
11:03USA byly ve čtvrtletí největším obchodním partnerem Německa, překonaly Čínu
10:10Nová prognóza ČBA: Česká ekonomika letos poroste o 1,4 %, příští rok zrychlí na 2,7 %. Zlepšil se vývoj v zahraničí
9:32Maloobchodní tržby v Česku v březnu zrychlily meziroční růst na 6,1 procenta
9:26Banka BBVA nabídla více než 12 miliard eur akcionářům konkurenční Sabadell

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university