Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Férová hodnota amerických akcií podle Bank of America. Něco pro valuační fajnšmekry

Férová hodnota amerických akcií podle Bank of America. Něco pro valuační fajnšmekry

25.05.2023 18:34

Bank of America přišla s odhadem férové hodnoty amerického akciového trhu a ukazuje i základní vstupy jdoucí do jejího odhadu. Podívejme se dnes na to, jak analytický tým této banky přemýšlí. Je to docela pro valuační fajnšmekry.

Následující tabulka ukazuje, že BofA v popsaném scénáři pro letošní rok počítá se zisky v indexu SPX na 202 dolarech na akcii (tedy znatelná zisková recese). A pro rok příští na 215 dolarech na akcii. Pro srovnání, Goldman Sachs pro letošek vidí 224 dolarů na akcii (cca meziroční stagnace) a pro rok 2024 247 dolarů. Logika používaná v BofA je pak jednoduchá – na odhadované zisky pro rok 2024 nasadit „férové“ PE odvozené z fundamentu.

1

Zdroj: Twitter

1. Bezrizikové sazby: Férové PE banka odhaduje z reálných veličin s tím, že bezrizikové sazby na nominální úrovni dosáhnou 4 %, inflace je 2 %. Tudíž reálné sazby dosahují 2 % a to odpovídá reálnému růstu ekonomiky. Takovému pohledu bych nevytkl nic, drží se odhadů potenciálu americké ekonomiky a toho, že výnosy by se mohly rovnat růstu.

2. Riziková prémie: Do férového PE nevstupují jen bezrizikové sazby, ale požadovaná návratnost u akcií daná těmito sazbami a rizikovými prémiemi. A tady BofA operuje s číslem, které bych s ohledem na historické zkušenosti a současný kontext viděl jako hodně nízké. Riziková prémie US trhu je totiž podle BofA na 3,5 %. Což je někde na spodní úrovni historických hodnot (u studií, které jsem viděl).

Možná BofA odhaduje historické rizikové prémie způsobem, kdy se od převráceného PE odečtou bezrizikové výnosy. Výsledek ale navzdory tvrzení mnohých není rizikovou prémií trhu, ale prémií smíchanou s očekávaným růstem G a výplatním poměrem POR. K tomu se ještě vrátím níže, nyní už jen podotknu, že já na základě studií zabývajících se touto tématikou pracuji s rizikovou prémií 5,5 %. A reálný náklad vlastního jmění/požadovaná návratnost by mi pak nevyšla na 5,5 % (číslo BofA jako 3,5 % prémie a 2 % reálné sazby), ale na 7,5 %. Nominální na 9,5 %.

3.  Férové PE: Na konci tabulky pak dělá BofA pro mě těžko pochopitelnou kalkulaci, kdy PE počítá jako 1 děleno oním reálným nákladem kapitálu. K podobným úvahám nám kdysi dopomohl pan Gordon, který ukázal, že hodnota akcie je při stabilním růstu dividend rovna: Současným dividendám D děleným požadovanou návratností R mínus růst dividend G.

V kalkulaci PE od BofA tak chybí D (respektive poměr zisků a dividend POR) a G. Pokud by například firmy na trhu vyplácely na dividendách 40 % svých zisků, v čitateli by nebyla hodnota 1, ale 0,4.  A ve jmenovateli by nebylo R, ale R – G. A výsledek PE by nebyl 18,2, ale 11,3. Pokud bych pak nahradil rizikovou prémii a namísto 3,5 % počítal s „svými“ 5,5 %, odvozené férové PE by bylo 7,2

4. Jak to skloubit? Jak píšu v bodu 2, BofA počítá rizikovou prémii trhu jako rozdíl mezi obráceným PE a bezrizikovými sazbami. V tomto čísle je ale implicitně odraženo i výše zmíněné G a POR (jejich historické hodnoty). Napadá mě, že banka toto číslo sice nazývá rizikovou prémií trhu, ale v kalkulaci PE jej pak používá s vědomím, že v sobě reflektuje i G a POR. Tudíž pak PE opticky počítá „jen“ z požadované návratnosti, ale fakticky ze všech proměnných, protože náklad vlastního jmění v její verzi v sobě zahrnuje všechny potřebné proměnné. Obávám se ale, že konstrukce vzorce z toho pak dělá jen aproximaci. A názvosloví samozřejmě nesedí.

5. Suma sumárum: S tím, co banka odhaduje pro zisky a co banka odhaduje pro kalkulaci férového PE a jak s tím nakládá jí vychází, že férová hodnota indexu SPX ke konci roku je na 3911 bodech. Evidentně jde o scénář se znatelnou ziskovou recesí, kdy se zisky ani příští rok nedostanou na úrovně z roku 2022. Použité PE kolem 18+ mi ale v takovém scénáři moc nesedí na intuici a historické zkušenosti s vývojem během recesí. Pokud pak předpokládám, že riziková prémie udávaná bankou je jen rizikovou prémií a dodám další potřebné proměnné (G a POR), vychází mi výrazně nižší PE (a následně hodnota indexu).

Jak jsem varoval na začátku, výše uvedené je spíše pro ty, které zajímá detailnější porozprávění o valuaci akciového trhu, respektive o přístupu zvoleném v BofA.

2

*Už jen v poznámce pod čarou ukážu, že k výslednému PE od BofA se dostaneme, pokud použijeme její rizikovou prémii a žádný růst zisků/dividend, nebo prémii 5,5 % a 2 % očekávaný růst dividend. V obou případech ale musíme počítat s tím, že firmy vyplatí ze zisků vše na dividendách (100 % POR). Historicky je ale dost i oněch 40 % použitých v alternativní kalkulaci.


Čtěte více:

Komodity letos míří prudce dolů a na mědi je nejširší contango od roku 1994. Goldmani přesto zůstávají optimističtí
25.05.2023 14:43
Goldman Sachs přiznala, že její prognózy výrazného nárůstu cen komodi...
Čínská ekonomika větší než americká?
24.05.2023 16:53
Dnes už skoro neslyšíme kdysi hojně používanou zkratku BRIC. Zrovna ta...
Invesco: S pokračující debatou o dluhovém stropu v USA se očekává nárůst tržní volatility
25.05.2023 6:25
Vyjednávání o dluhovém stropu v USA přitahuje stále větší pozornost in...
Zhmotňuje se mzdově inflační spirála? Úvahy o možném snižování sazeb až na přelomu roku, říká Tomáš Holub z ČNB v pořadu FRESH (záznam)
25.05.2023 16:44
„Zatím stále největší riziko spatřuji v tom, že mzdový růst v české e...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.10.2024
21:03Technologičtí giganti poslali Wall Street níže  
18:17Riziková prémie u „bezrizikových“ dluhopisů a současné chování akciového trhu
18:02MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu nepodřízených preferenčních dluhopisů
17:24Padající Wall Street s obavami čeká další výsledky, britské dluhopisy dál sráží rozpočet  
16:43Braňo Soták: Jádrový business Meta je na tom stále dobře, potenciálním problémem je výhled pro náklady  
15:55ČEPS: Česko může mít v budoucnu nedostatek energetických zdrojů
15:37ÚOHS: Jaderný tendr byl v pořádku, EDF a Westingouse se mohou odvolat
15:12Nejstrašlivější přízraky investorů na americkém trhu o tomto Halloweenu
13:05Invesco: Volby a snížení sazeb Fedu: Ideální recept?
12:34Britskému ropnému gigantu Shell mírně klesl zisk, překonal však odhady
12:32Inflace v eurozóně v říjnu zrychlila na dvě procenta, uvedl v odhadu Eurostat
11:51Firemní výsledky jako zátěž. Čtvrtek je na akciích červený  
11:30Pivovar AB InBev zvýšil ve třetím čtvrtletí hrubý zisk, objem prodeje ale klesl
11:13Société Générale zvýšila zisk více než čtyřnásobně, překonala odhady analytiků
10:04Tržby Stellantisu ve čtvrtletí klesly o 27 pct., dodal méně vozů na většinu trhů
9:19Rozbřesk: Milý forinte, jsi v emerging markets nejslabší a tak máš padáka!
9:08Gen Digital oznámila růst tržeb a vylepšení výhledu, schválila také dividendu
8:57Erste překonává odhady na zisku, čisté úrokové výnosy Komerční banky klesly a Microsoft i Meta zklamaly. Futures jsou červené  
8:42Komerční banka, a. s.: Hospodářské výsledky k 30.9.2024 (3Q 2024)
8:41Čistý zisk Komerční banky za třetí čtvrtletí zůstal mírně za očekáváním, pomohl prodej historické centrály

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
2:30Čína - PMI v průmyslu
2:30Čína - PMI ve službách
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
13:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
14:45USA - Index aktivity ISM Chicago