Argument pro investice do evropských akcií se zlepšuje ve většině ohledů, myslí si to stratégové . Ti tvrdí, že regionální akcie čeká podpora na všech stranách, ať už jde o zmírnění inflace, vrcholu úrokových sazeb, kladného růstu reálných příjmů nebo o podvážení regionu v portfóliích investorů.
Valuační mezera vůčí americkým akciím také zůstává atraktivní navzdory lepším než očekávaným ziskům v Evropě, napsala v analýze stratéžka Goldmanů Sharon Bell. Zvýšíla svůj šestiměsíční cíl pro index Stoxx 600 na 480 ze 470 - což implikuje zisk o něco více než 3 procenta od čtvrtečního závěru obchodování.
Evropské akcie letos posílily o téměř 10 procent, nejprve díky optimismu ohledně post-covidového znovuotevření v Číně a později díky sázkám na to, že centrální banky pozastaví zvyšovaní sazeb. Přesto, v poslední době evropské tituly zaostávaly za americkými protějšky, kteří ve větší míře těží z poptávky po akciích spojených s šílenstvím kolem umělé inteligence. Zakrnělé ekonomické oživení v Číně pak tíží rozlet sektorů, jako je těžařství a luxusní zboží.
Graf: Evropské akcie už nepřekonávají americké protějšky
Zdroj: Bloomberg
Ale podle Bellové existuje "příliš mnoho pesimismu" kolem očekávání firemních zisků. Analytička očekává, že odolné ziskové marže a velký podíl mezinárodního prodeje budou i nadále podporovat regionální zisky. Začátkem letošního roku stratéžka správně předpověděla, že evropské akcie by mohly i nadále překonávat ty v USA.
Bellová je opatrnější ve svém pohledu na britské akcie, kde říká, že velká expozice vůči komoditám a málá expozice vůči technologiím vytváří růstu "překážku". Svůj šestiměsíční cíl pro benchmarkový index FTSE 100 snížila na 7 800 bodů – což představuje zisk přibližně dvou procent oproti současným úrovním.
Stratégové další banky, tentokrát britské , tento týden také snížili svá doporučení pro britské akcie. Narozdíl od Bellové ale varovali, že evropské akcie by se mohly dostat pod tlak slabšího hospodářského růstu a zpomalujících výdělků.
Zdroj: Blomberg