Čínské vstupní ceny z továren se v červnu snížily nejrychleji za sedm a půl roku. Spotřebitelská inflace je beze změny a nejnižší za dva roky. Údaje dnes podle agentury Reuters zveřejnil čínský statistický úřad. Dynamika čínského oživení po pandemii covidu-19 zpomalila z rychlého oživení zaznamenaného v prvním čtvrtletí. Poptávka po průmyslových a spotřebních výrobcích slábne, což vyvolává obavy o zdraví druhé největší světové ekonomiky a také obavy z možné deflace. V reakci na zveřejněná data oslabil čínský jüan a dolů zamířily i asijské akcie.
Index výrobních cen (PPI) se v červnu snížil devátý měsíc v řadě. Meziročně klesl o 5,4 procenta, což je nejstrmější pokles od prosince 2015. V předchozím měsíci index klesl o 4,6 procenta, analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že se index v červnu sníží o pět procent.
Index spotřebitelských cen (CPI) se meziročně nezměnil. Už v květnu vzrostl jen o 0,2 procenta. Analytici očekávali, že se index o 0,2 procenta zvýší.
Pozorovatelé varují před deflací v Číně. Deflace je opakem inflace a označuje pokles obecné cenové hladiny. Většina ekonomů považuje deflaci za nebezpečnější pro vývoj ekonomiky než mírně rostoucí ceny. Spotřebitelé z ní na první pohled těží, protože mohou platit méně za zboží a služby. Deflace však obvykle také vytváří tlak na zisky firem, a skrývá tak riziko snižování mezd nebo propouštění.
Peking si stanovil cíl pro průměrnou spotřebitelskou inflaci v roce 2023 na přibližně tři procenta. Loni ceny meziročně vzrostly o dvě procenta.
Dnešní údaje podle agentury Reuters zvyšují tlak na čínskou vládu, aby podpořila oživení poptávky. Čína minulý měsíc snížila úrokové sazby a slíbila, že přijme opatření na podporu spotřeby domácností.