Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investiční aktiva podle návratnosti a rizika měřeného jedním méně obvyklým způsobem. Extrémem bylo zlato i evropské akcie

Investiční aktiva podle návratnosti a rizika měřeného jedním méně obvyklým způsobem. Extrémem bylo zlato i evropské akcie

14.03.2024 17:44

Pokud porovnáváme jen návratnost různých investičních aktiv, může se lehce stát, že porovnáváme jablka a hrušky. Pokud se toho chceme vyvarovat, měli bychom zohlednit i rizikovost aktiv. Dnes se podíváme na jeden z méně častých, ale možná dost relevantních pohledů na aktiva podle jejich rizika a návratnosti. A pár souvisejících příběhů.

V následujícím grafu vidíme řadu investičních aktiv jejichž pozice je dána (i) jejich průměrnou roční návratností generovanou za posledních 20 let a (ii) jejich rizikem. To tu je uchopeno ne zrovna častým způsobem – na ose x je tzv. downside capture ratio, které ukazuje, jak moc dané aktivum během poklesu oslabuje relativně k aktivu jinému, hlavnímu. Tím je zde celosvětový akciový index MSCI World. Ten je proto na ose x na 100 %, pokud má nějaké aktivum menší hodnotu, znamená to, že během poklesu světových akcií oslabilo méně, než ony. A naopak.

vvv
Zdroj: X

Z pohledu grafu tak na tom během posledních dvaceti let byly celkem zle třeba evropské akciové trhy. Dosáhly menší návratnosti, než trhy celosvětově (osa y), ale jejich riziko měřené popsaným způsobem bylo vyšší (více než 120 % DCR). Hodně do popředí naopak vystupuje zlato, které s cca nulovým DCR generovalo návratnost vyšší, než celosvětové akcie. Naopak komodity jako celek neměly profil riziko/návratnost nijak atraktivní.

Dvacet let by mohlo být považováno za dobu, kdy by se aktiva mohla alespoň zhruba seřadit podle principu „čím vyšší riziko, tím vyšší návratnost“. Body v grafu takový vztah tak nějak naznačují, ale žádná vysoká korelace tu není. Může to být mimo jiné tím, že ani dvacet let není dost dlouhá doba, trhy nejsou zase tak efektivní, nebo DCR není úplně nejlepší měřítko rizika. Mnohem častější alternativou je volatilita, či korelace (a beta) s jinými aktivy. Tato beta a podkladové korelace – citlivosti na pohyb jiných aktiv, se na rozdíl od DCR týkají pohybů dolů i nahoru. V angličtině by se tedy dalo říci že pokrývají tzv. downside i upside risk. Což se ale podle zkušeností může ukázat jako hodně slabá stránka. Proč?

Během krize roku 2008 a i během jiných turbulencí se ukazuje, že předtím držící korelace se rozpadají. Přesněji řečeno, to, co se předtím chovalo určitým způsobem, se během náročnějších období začíná chovat jinak. Obvykle tak, že to jde všechno dolů. Modely rizika stojící na tom, že se vzájemné pohyby aktiv alespoň do určité míry vyruší, proto v takových situacích ztrácejí smysl. Jsou ale přitom konstruovány právě pro takové situace. Kdysi jsem to tu přirovnával k propracovaným brzdám, které mají ale jednu malou vadu – nefungují při jízdě z kopce. DCR je z tohoto pohledu hodně zajímavým měřítkem.

Ke grafu by se mělo dodat, že historie není budoucností. A může se dodat i to, že posledních dvacet bylo z velké části nízko-inflačním prostředím, které vedlo k poklesu nominálních a reálných sazeb a někde i ke kvantitativnímu uvolňování. Zlato si v tomto prostředí vedlo učebnicově dobře. Tedy podle „učebnic“, které kladou důraz na historicky negativní vztah mezi jeho cenou a reálnými sazbami. Zda se tento vztah prosadí i v prostředí vyšších reálných sazeb, nebo na důležitosti naberou jiné faktory, se uvidí.

 

Čtěte více:

Akcie se utrhly od rozvah centrálních bank. Co se stalo?
11.03.2024 17:22
Po dlouhou řadu let se americké trhy relativně pevně držely toho, kam ...
Zlato v úvodu roku: Letošní minimum a pak růst navzdory Fedu
12.03.2024 15:57
Zlato v únoru přidalo 0,2 % a zakončilo měsíc na hodnotě 2 044 dolarů...
Rostoucí výživnost zisků velkých firem a levnost těch malých
12.03.2024 17:21
Nedávno jsem tu poukazoval na to, že pokud jsou některá aktiva levná v...
Elektromobil od Applu, reinvestované zisky a hodnota společností
13.03.2024 17:20
Nedávno jsem s jedním podnikatelem diskutoval o tom, jakými způsoby se...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2024
14:26Evropští obchodníci s plynem nakupují opce kvůli obavám z dodávek v zimě
8:29Víkendář: Kde budou akcie na konci letošního roku?
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data