Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Apple, dominantní tržní pozice a nadměrné zisky

Apple, dominantní tržní pozice a nadměrné zisky

25.03.2024 17:56

V médiích se kvůli žalobě na Apple objevují úvahy o tom, zda tato firma skutečně má monopolní/dominantní pozici, či ne. A zda jí případně zneužívá. Co v nich trochu postrádám je pár klíčových základních čísel, popřípadě jejich srovnání s konkurencí, či jinými zajímavými případy.

1 . Kdy jsou zisky nadměrné – teorie: Zneužitím dominantní pozice jsou učebnicově příliš vysoké ceny, které odčerpávají bohatství od spotřebitele, společnosti generují nadměrné zisky. K tomu se dá přidat celá řada věcí, které nabírají na pestrosti zejména u technologických firem s jejich pestrými podnikatelskými modely. Ve výsledku tu ale v jádru věci stále hovoříme o nějakých praktikách a situacích, které generují „nadměrné zisky“.

Bylo by tak logické v každé diskusi o potenciálně dominantní/monopolní pozici a jejím zneužívání nejdříve zhodnotit, zda daná firma skutečně generuje zisky „nadměrné“. Jak to zhodnotit? Základní rámec je následující: Pokud řekneme, že nějaká firma generuje X miliard zisků, neříká nám to samo o sobě nic. Pokud řekneme, že její zisky odpovídají třeba 10 % jejího investovaného kapitálu, říká to už mnohem více – zisky měříme relativně k její velikosti. Ale stále nevíme, zda je oněch 10 % „nadměrných“ či ne. Na celý obrázek dostaneme ve chvíli, kdy je poměříme k nákladu onoho kapitálu, k požadované návratnosti. Proč?

Pokud nějaká firma dosahuje návratnosti svého investovaného kapitálu ROIC třeba ve výši 5 % a požadovaná návratnost u tohoto kapitálu je 10 %, těžko hovořit o tom, že generuje nadměrné zisky. Na to, aby se její kapitál „zaplatil“, by totiž musela vydělávat dvojnásobek. Takže by klidně mohla mít hodně silnou pozici na trhu, ale s takovým poměrem realizované a požadované návratnosti lze o jejím zneužívání hovořit těžko. Firma, respektive její vlastníci a věřitelé, tu v podstatě dotují spotřebitele (nebo jiné strany).

Pokud by naopak taková společnost generovala návratnost investovaného kapitálu (v průměru napříč cyklem) třeba 20, či 30 %, dá se uvažovat o tom, proč se neobjevuje konkurence. Tedy další kapitál, který by se hrnul tam, kde je jeho zhodnocování více než požadované. A tím snižoval zisky a návratnost kapitálu firmy existující.

2 . Nadměrné zisky – praxe: Apple měl v roce 2023 podle Morningstar ROIC na 56 %, průměr posledních pěti let je na 42 %. Návratnost vlastního jmění ROE je na 170 %. Počítat požadovanou návratnost na celkový kapitál a na vlastní jmění nemá v kontextu dnešní úvahy smysl. Je totiž zřejmé, že realizované návratnosti jsou násobně nad nimi. Jak je na tom konkurence?

Samsung měl v posledním roce ROIC na 2 %, rok předtím na 15 %, průměr posledních pěti let je na 10 %. Požadovaná návratnost: Korejské dluhopisy nabízí výnos 3,3 %, s rizikovou prémií 5,3 % (Damodaran) a betou na 0,8 – 0,9 tu požadovaná návratnost vychází na 8 – 9 %. Pokud by Samsung generoval podobné návratnosti i v budoucnu, je zhruba na svém - o nějakém zneužívané dominantní pozice a nadměrných ziscích se tu určitě hovořit nedá.

Není to ale úplně černobílý obrázek už proto, že Apple měl v minulém roce na globálním trhu asi 20 % podíl, Samsung asi 19 %. Bylo by tak asi příliš zjednodušené hovořit o tom, že Apple celkově zneužívá svůj tržní podíl dosahující ale stejné velikosti, jako nezneužívající Samsung. Celkově se tu pohybujeme spíše v oblasti segmentace trhu na rovinách cena/(vnímaná)kvalita/značka.

Jak jsem ale psal výše, tržní pozice se zejména u technologických firem dá vuy/zneužívat mnoha způsoby a výše uvedené je jen mustrem (se základními čísly), jak se na celou problematiku dá v globálu dívat. A pro zajímavost: Třeba Ferrari mělo za posledních pět let ROIC v průměru na 20 %. A Tesla měla v roce 2020 ROIC u 4 %, v posledním fiskální roce už na 23 %. Její hrubá marže přitom klesla z 21 % na 18,5 %. EBITDA marže se zvedla z 13 % na cca 15 %.

 

Čtěte více:

Nařízení o digitálních trzích DMA platí první měsíc. Komise už vyšetřuje Apple, Google i Metu
25.03.2024 12:24
Evropská komise (EK) zahájila první vyšetřování amerických technologic...
Týdenní výhled: Trh je znovu naladěný na snižování sazeb
25.03.2024 14:03
Z nových dat bude trh zřejmě nejvíc sledovat americké statistiky osobn...
Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
25.03.2024 13:41
Direct Financing s.r.o. IČO: 13975323 Společnost Direct Financing s....
Zemětřesení v Boeingu: Po sérii skandálů končí i generální ředitel
25.03.2024 15:13
Série skandálů v americké strojírenské společnosti Boeing vyvolala per...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení
14:24Britská centrální banka ponechala úroky beze změny
14:01Bloomberg: Hedge fondy sází proti Bank of Japan, čekají oslabení jenu
12:26Čínská nadvýroba znepokojuje svět, rychlé řešení ale není na obzoru
11:28Nová vzpruha nepřichází, krátkodobý růst se unavil  
11:03USA byly ve čtvrtletí největším obchodním partnerem Německa, překonaly Čínu
10:10Nová prognóza ČBA: Česká ekonomika letos poroste o 1,4 %, příští rok zrychlí na 2,7 %. Zlepšil se vývoj v zahraničí
9:32Maloobchodní tržby v Česku v březnu zrychlily meziroční růst na 6,1 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university