Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bernanke: Fed by mohl poskytovat záchranné úvěry investičním bankám i v příštím roce

Bernanke: Fed by mohl poskytovat záchranné úvěry investičním bankám i v příštím roce

08.07.2008 14:20
Autor: 

Šéf americké centrální banky Ben Bernanke dnes podle agentury Reuters uvedl, že by Fed mohl pokračovat v poskytování záchranných úvěrů velkým investičním bankám i v příštím roce, aby pomohl obnovit stabilitu na finančním trhu. Fed mimořádně rozšířil možnost čerpat nouzové úvěry od centrální banky pro jiné firmy než komerční banky letos v březnu.

Bernanke uvedl, že turbulence na finančních trzích vyhnaly do výše úvěrové náklady a poškodily americký ekonomický růst. “V současné době pozorně monitorujeme vývoj na finančních trzích a zvažuje několik možností, včetně rozšíření poskytování úvěrového nástroje pro primární obchodníky až za konec roku, pokud současné neobvyklé a náročné podmínky budou nadále na úvěrových trzích převažovat,” řekl Bernanke. 

Fed v březnu otevřel úvěrové okno pro Wall Street poprvé od velké hospodářské krize 30. let minulého století a uvedl tehdy, že toto opatření plánuje na nejméně šest měsíců. Za diskontní sazbu, která je nyní 2,25 procenta, si díky tomu od Fedu mohou půjčovat nejen běžné komerční banky, ale i investiční banky a makléřské firmy, na něž těžce dolehla hypoteční a následně úvěrová krize.

Fed se k březnovému kroku odhodlal po týdnech otřesů na trzích a poté, co téměř zkrachovala investiční banka Bear Stearns. Panovaly obavy, že úvěrová krize se vymkne kontrole a ochromí celou ekonomiku.

Bernanke dnes uvedl, že situace na trzích se od března poněkud zlepšila, stále je však napjatá. Dodal, že Fed spolupracuje s dalšími regulačními orgány doma i v zahraničí na posílení stability finančního systému.

V pondělí Fed a Komise pro cenné papíry a burzy USA uzavřely dohodu o sdílení informací o bankách. To je však podle Bernankeho jen operativní opatření a v dlouhodobějším výhledu je nutné finanční dohled systematicky posílit zlepšením legislativního rámce, řekl šéf Fedu.


(Zdroj: Reuters, ČTK)


Váš názor
 •  
  08.07.2008 15:56

  Bankám by opravdu pomohlo, kdyby se na zákazníka dívali jako na subjekt který je živí a né jako na slepici, kterou je nutno oškubat. - Novák
  Homo
 •  
  08.07.2008 15:54

  JAK UNIKNOUT PŘED MEDVĚDEM!NEJLEPE TAK,ŽE HO ZASTŘELÍME,POTOM VYČINÍME A JEHO KŮŽI VYVĚSÍME JAKO DŮRAZNÉ VAROVÁNÍ VŠEM OSTATNÍM MEDVĚDŮM!!!!!NA VIDITELNÉ,(PRO MEDVĚDY)MÍSTO!
  M
 •  
  08.07.2008 15:51

  AMERICKÉ TRHY OBRACEJÍ JAKO PŘEDEVČÍREM.KAMPAK SE ASI OBRÁTI ZÍTRA-NE LI JEŠTĚ DNES???
  M
 •  
  08.07.2008 15:26

  Fitch..AAA je stabilní!!Lze jen potvrdit.Akcie AAA vskutku klesají stabilně!!!
  m
 • tento krok
  08.07.2008 15:08

  bohužel akciovým trhům příliš nepomůže. Banky si musí zvyknout na změnu svého chování. Opustit své paláce, zredukovat stavy zaměstnanců poskytovat služby. A to se samozřejmě nikomu nechce.... Pokud si třeba jedna nejmenovaná banka účtuje 650 Kč za zúčtování svého vlastního šeku (jako minimální sazbu), něco tu nehraje... A rvát do nich peníze z FEDu - no nevím, jestli to spíš nepřinese další kolo inflace....
  Muff
  • Re: tento krok
   08.07.2008 15:15

   Proč by to dělaly? Kvůli jedné malé krizi, kterých už v historii byly mraky?
   Azazel
   •  
    08.07.2008 23:46

    Obávám se, že nejhorší nás teprve čeká a nebude to krize, jakých byly mraky. Bohužel. Obávám se, že stávající problémy neskončí do roka. Banky mají podle mého zaděláno na mnohem hlubší krizi, problémy hlavně odsouvají. Podívejte se na růst aktiv bank klasifikovaných v Level 3. Banky v obavách z jejich přecenění a ztrát s tím spojených je raději vykáží jako Level 3 (už je tam aktiv za 500 mld USD). Fed a další centrální banky dělají co mohou. Výsledkem bude v lepším případě stagflace ala 70.léta 20. století. Horší scénáře? Možnost č. 1 Bankovní krize, ztráta důvěry v bankovní systém, hrozba inflační deprese v USA (nejen recese). Fed bude pumpovat do systému peníze horem dolem, bude jakž takž úspěšný (zabrání deflaci za cenu větší inflace) Možnost č. 2 Mírná deflace je podle mne možností č. 2. Bankovní problémy bude Fed řešit pumpováním peněz, ale do inflace to nepřetlačí. Možnost č. 3 Deflační deprese ala 30. léta minulého století se mi jeví vzhledem k možnosti neomezené emise peněz jako málo pravděpodobná (doufám). Akciové trhy ani jednu z těchto možností zatím v sobě ani zdaleka nediskontují. Kroky ke krizi dle profesora Rubiniho mám zde: www.pro-investory.cz/aktualni_analyza/kroky_k_financni_krizi/ Na webu jsem našel následující obrázky znázorňujíc průběh klasické recese v minulosti a té blížící se. Doporučuji. www.pro-investory.cz/aktualni_analyza/prubeh_recese/
   • hmmm
    08.07.2008 15:18

    no nevím, jestli je to jedna malá krize .... Mě to přijde jako dost podstatný problém, jehož následky u nás budou citelné za 3 - 6 měsíců. Ahoj.
    Muff
 •  
  08.07.2008 15:01

  Zítra bud pršet!!!TO ŘÍKÁM JÁ!!
  m
 •  
  08.07.2008 14:51

  BURZA TO JE NÁHODA,JEDNOU SI DOLE JEDNOU NAHOŘE(úryvek ze šlágru Fanny a Freddie)
  M
 •  
  08.07.2008 14:28

  když je nejhůř,když už iRoman ztrácí veškerou chuť do života,tu hle se zjeví jako deux machina KDO??? B E R N A N K E!!!!!A opět svět zrůžoví,investoři pookřejí,prostě hned je vzhled na ten boží svět krásný.Ještě,že ho tu máme a FED(flašky ekonomických dotácí)
  modra
  •  
   08.07.2008 14:37

   a nějaký americký fjučrs nám to nemohou zkazit,a to ani NASDAQEM!!!
   m
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Zoom Video Communications Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
0:50JP - Průmyslová výroba, m/m
2:00Čína - PMI v průmyslu
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago