Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Moody's v USA čelí hromadné žalobě, prý nafoukla trh nemovitostí

ČTK: Moody's v USA čelí hromadné žalobě, prý nafoukla trh nemovitostí

27.9.2007 13:37
Autor: ČTK

New York 27. září (ČTK) - Penzijní fond americké odborové organizace Teamsters Local 282 podal žalobu na společnost Moody's, která vlastní mezinárodní ratingovou agenturu Moody's Investors Service. Fond tvrdí, že Moody's ohodnocovala některé cenné papíry příliš vysokými známkami, i když byly spjaty s problematickými hypotékami.

Úkolem ratingových agentur je hodnotit finanční zdraví a vyhlídky firem, aby měli investoři přehled o investičních možnostech. Penzijní fond se snaží uspět s námitkou, že když ratingová agentura hodnotí cenné papíry až příliš optimisticky, může fond v případě nepříznivého vývoje utrpět značné ztráty.

Fond podal žalobu u soudu v newyorské čtvrti Manhattan a usiluje o to, aby byl případu přiznán statut hromadné žaloby. Fond má v portfoliu akcie společnosti Moody's, jejichž kurz se snížil asi na 45 dolarů, i když ještě v létě se pohyboval nad 70 dolary za kus.

V létě se na americkém trhu začaly projevovat dopady krize na hypotečním trhu, které se rychle přenesly na úvěrový trh. Výrazně klesly akcie firem, které mají nějakou souvislost s rizikovější částí trhu, pád cen ale zasáhl také finanční instituce včetně ratingových agentur. U nich se přidalo také podezření ze střetu zájmů.

Žaloba tvrdí, že Moody's nedostatečně informovala o své angažovanosti na trhu hypoték horší kvality, takže investoři neměli šanci odhadnout, jak ji krize může zasáhnout. Žaloba je namířena i proti finanční ředitelce Lindě Huberové. Moody's na žalobu zatím nereagovala a prostřednictvím své mluvčí vzkázala, že její právníci musejí spis nejprve prostudovat.

"Moody's ponechala neúměrně vysoké ratingové známky, než aby je snížila, a reagovala tak na skutečná rizika, která byla spojena s cennými papíry, jejichž hodnota se odvíjela od cen rizikovějších hypoték," stojí v žalobě. Červencové oznámení agentury, že snižuje ratingy stovek cenných papírů, už prý přišlo pozdě a znamenalo šok pro investory.

Na činnost ratingových agentur se v USA zaměřili zákonodárci a zástupci ratingové agentury Standard & Poor's už ve středu odpovídali na otázky členům kongresového výboru (více ZDE). Politici chtějí, aby agentury stanovovaly ratingy průhledněji a prokázaly, že nejsou ve střetu zájmů. Za zpracování ratingu totiž platí sám emitent.


Váš názor
 • to je trapne
  28.9.2007 14:33

  to je svepravny fond, kdyz investuje jen podle moodys? tak takhle bych ho umel ridit taky. doufam, ze si podilnici vsimnou, komu davaji penize..
  lisak
 • tak to ji hodnotím
  27.9.2007 14:08

  B++
  Moodys čelí žalobě
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data