Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Niedermayer (ČNB): Silná koruna inflaci pravděpodobně neomezí

Niedermayer (ČNB): Silná koruna inflaci pravděpodobně neomezí

14.11.2007 14:12
Autor: 

Inflační prognóza volá po utažení měnové politiky, protože je pravděpodobné, že růst cen způsobený zvýšením daní a regulovaných cen zvýší inflační očekávání, uvedl viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer pro agenturu Thomson Financial. Podle Niedermayera není pravděpodobné, že by silná koruna rychle omezila očekávané zrychlení inflace a růst cen by v následujících měsících mohl dosáhnout 5 %.

“Skutečnost, že inflační prognóza potřebuje podporu ze strany utažení měnové politiky, je snad jasná,” řekl Niedermayer. “Pravděpodobnost, že v následujících měsících inflace přesáhne 5 % je nyní podstatně vyšší než před týdnem,” dodal.

Niedermayer řekl, že tempo růstu inflace bude záležet na tom, jak spotřebitelé a firmy budou reagovat na růst cen potravin a některých komodit, a také na zvýšení regulovaných cen a nepřímých daní od ledna.

“Předpokládat, že za těchto ekonomických podmínek se (inflace) vyřeší sama od sebe by bylo poměrně optimistické, ne-li naivní,” řekl. Snažit se přesvědčit domácnosti, že i přesto, že ceny v lednu porostou, to není inflace, by bylo poněkud obtížné, když budou lidé opravdu platit více, řekl dále Niedermayer.

Niedermayer je prý překvapen současným posilováním koruny, ale dodal, že silná měna bude mít na inflaci v následujících měsících jen omezený dopad. “Koruna... je mnohem pevnější, než v době, kdy jsme sestavovali novou (inflační) prognózu,” řekl. “Považuji za pravděpodobné, že v krátkém období nebude měna schopna udržet růst cen a inflace bude vyšší, než na co jsme byli zvyklí v posledních letech,” uvedl Niedermayer.

“Pokud bude měna nadále posilovat, začne v několika následujících měsících tlačit na pokles jádrové inflace, ale tento tlak nebude dostatečně rychlý na to, aby zabránil růstu inflace na vyšší úrovně než obvykle, řekněme nad 5 %, upozornil Niedermayer.

“Že jsme začali zvyšovat úrokové sazby později, způsobilo, že se koruna stala měnou pro carry trades,” řekl Niedermayer. “Myslím, že současná úroveň sazeb je taková, že není ani zvláště atraktivní pro carry trades, ani to není měna upřednostňovaná pro investice,” a dodal, že si myslí, “že sazby jsou pro měnový kurz neutrální, ale mohu se mýlit.”

(Zdroj: Thomson Financial)

Přečtěte si také:
Řežábek (ČNB): Zvyšování sazeb by se mělo kvůli silné koruně ještě odložit
Hampl (ČNB): Růst sazeb ještě není u konce, ale vrchol je již na obzoru


Váš názor
 •  
  14.11.2007 15:10

  Bylo by vynikajcí kdyby všichni v čnb takto uvažovali a razantně přibrzdili zvýšením základní úrokové sazby
  :
 •  
  14.11.2007 14:59

  Myslím, že víme jak bude hlasovat na dalším zasedání CNB.
  Eda
 •  
  14.11.2007 14:50

  Pane Niedermayer, nedívejte se tolik na sebe ale na trh.
  •  
   14.11.2007 15:15

   Pane Niedermayer, to ze se muzete mylit neni zadna novinka. Ale i ja se mohu mylit. Kdyz vsak nemam jasno, tak to verejne neprohlasuji.
   Svejk
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index