Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E15: Solární boom zesílí, investice se příští rok zdvojnásobí

E15: Solární boom zesílí, investice se příští rok zdvojnásobí

30.12.2009 9:58
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Expanze solárních elektráren v Česku nabírá na síle, investoři do nich příští rok dají ve srovnání s letoškem víc než dvojnásobek peněz, píše dnešní vydání deníku E15. V tomto roce byly spuštěny sluneční elektrárny o výkonu přes 200 megawattů, příští rok by to podle České fotovoltaické průmyslové asociace mělo být dalších nejméně 500 megawattů. Mimořádný zájem o nové licence na provoz solárních elektráren potvrdil deníku i předseda Energetického regulační úřadu (ERÚ) Josef Fiřt.

Podle Fiřta dostal jeho úřad ke konci roku na dva tisíce nových žádostí. "Ani jsme si nestačili aktualizovat odhady. Je ale jasné, že solární boom bude příští rok pokračovat s ještě větší silou než letos," řekl Fiřt. Jeho úřad dosud ročně vyřizoval zhruba tisícovku licencí na výrobu elektřiny. Letos jich budou tři tisíce, drtivá většina na solární elektrárny.

Rok 2010 je totiž poslední, kdy bude díky státní podpoře možné elektřinu ze slunce prodat za mimořádně příznivé ceny a investoři se toho snaží využít, upozornil Bronislav Bechník z Czech RE Agency, která se zabývá podporou obnovitelných zdrojů. "Nyní přicházejí do Česka opravdu velcí investoři ze zahraničí, především z Německa," řekl deníku Bechník.

ERÚ se snaží solární boom zastavit a od roku 2011 chce změnit zákon o obnovitelných zdrojích tak, aby mohl snižovat výkupní ceny elektřiny o více než pět procent ročně. Od roku 2011 chce úřad snížit výkupní cenu elektřiny ze slunce o 25 až 30 procent. To by podle Fiřta vyrovnalo výnosnost investic s výnosností ostatních obnovitelných zdrojů. Zisk by se pohyboval kolem sedmi procent. Nyní investoři díky vysokým výkupním cenám inkasují výnosy zhruba 20 procent. Připravenou novelu ale ještě mohou změnit poslanci.

Dosud největší tuzemský investor do fotovoltaiky, společnost Energy 21, chce mít na konci příštího roku solární elektrárny o výkonu 80 megawattů, což znamená zvýšení kapacity více než na dvojnásobek. Ozývají se však i další hráči, například tuzemská společnost Photon Energy. Ta plánuje především na střechách budov spustit fotovoltaické instalace o výkonu 30 megawattů, píše E15.


Váš názor
  •  
    30.12.2009 12:43

    V nadpise vám vypadl háček nad druhým "s"
    Tomáš
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data