Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo terčem kritiky: Exportní boom země dusí okolní ekonomiky

Německo terčem kritiky: Exportní boom země dusí okolní ekonomiky

18.08.2010 14:49

Německá ekonomika je označována za tahouna oživování evropského regionu. Ve druhém čtvrtletí vykázala nejrychlejší tempo hospodářského růstu od sjednocení východní a západní části a obrovský nárůst exportu, který vytáhl červnový obchodní přebytek na 12,3 miliardy eur z květnových 10,6 mld. EUR, je hlavním motorem oživení. Je ale zároveň jediným motorem, upozorňují někteří ekonomové, podle nichž je konkurenceschopnost německé ekonomiky tak vysoká, že je až na škodu.

Zatímco německé dluhopisy jsou stále velice atraktivní pro investory, kteří slyší na rozpočtové škrty Angely Merkelové do výše 80 miliard eur, výrazná závislost ekonomiky země na zahraniční poptávce ji činí zranitelnou v případě zhoršení globálního výhledu. „Německo musí zapracovat na domácí poptávce. Ne každý může vyvážet, někdo musí také dovážet,“ řekl Andrew Bosomworth, portfolio manažer společnosti Pimco. Zahraniční prodeje tvořily v roce 2009 celkem 41 % celkového HDP Německa, ve srovnání s 13 procenty v Japonsku a 11 % pro Spojené státy. Závislost německé ekonomiky na zahraniční spotřebě je tak takřka čtyřnásobná oproti té americké.

Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) dosáhne letos celkový přebytek běžného účtu Německa 5,5 % HDP. Přebytek Číny, která má tradičně silný vývoz na úkor domácí spotřeby, odhaduje MMF na 6,2 % HDP, v porovnání s deficitem běžného účtu USA, který by měl dosáhnout 3,3 % HDP. „Každý, kdo si myslí, že Čína má problém, si musí uvědomit, že ho má Německo,“ řekl laureát Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz, podle něhož by největší ekonomika Evropy měla začít podporovat domácí spotřebu a investice.

Mohlo by vás zajímat: JPMorgan: Čína se v další pětiletce zaměří na posílení soukromé spotřeby

Zástupci Německa se proti podobným výtkám ostře ohrazují. „Nevzdáme se své silné stránky jen proto, že naše výrobky jdou v zahraničí na odbyt lépe než ostatní. To by byla špatná reakce na rostoucí konkurenceschopnost evropského kontinentu,“ uvedla spolková kancléřka Angela Merkelová. A podle čerstvých odhadů očekává německé ministerstvo průmyslu zdvojnásobení letošního tempa růstu na 3 %. Úřad považuje růst tamní ekonomiky za „velmi robustní“ vzhledem k tomu, že už nezávisí pouze na tradičně silném vývozu. Rostoucí investice i spotřeba na domácím trhu činí zemi více nezávislou na konjunkturních poklesech v zahraničí, uvedl úřad (více v článku ZDE).

Od spojení západní a východní části Německa vzrostla soukromá spotřeba v zemi o 21 procent v souvislosti se stejně velkým nárůstem čistého příjmu. Pro srovnání, Spojené státy navýšily za sejnou dobu příjem o 71 procent, což vedlo k 75% nárůstu spotřeby obyvatel. „Soukromá spotřeba bude nadále stagnovat vzhledem k tomu, že autority nedovolily silnější růst příjmů. Příjem a spotřeba ruku v ruce,“ řekl ekonom Dekabank Andreas Scheuerle.

Kritici německé politiky tvrdí, že neochota vlády Angely Merkelové posílit domácí hospodářství dusí exportní možnosti okolních zemí, kterým by zvýšená poptávka ze země s 82 miliony obyvatel značně pomohla. Známý investor George Soros uvedl, že „škrtáním v rozpočtu a odmítáním zvýšit mzdy, což by kompenzovalo pokles kupní síly eura, ztěžuje Německo situaci ostatním zemím, které potřebují obnovit konkurenceschopnost svých ekonomik“. „Úspěšně jsme vybudovali jednu z nejkonkurenceschopnějších ekonomik světa, tak proč bychom to vše měli zahodit tím, že nyní zvýšíme mzdy?“ kontruje ekonom Deutsche Bank Thomas Mayer. „Zvýšením mezd bychom zvýšili nezaměstnanost. Takto trestat své vývozce, kteří jsou naším pokladem, by bylo slabomyslné,“ dodal Mayer.

Čtěte také: Dvojrychlostní dilema Evropy

Prezident Bundesbank Axel Weber označil snahy vinit Německo za problémy ostatních zemí za pochybné. „Proces vývoje Německa během dekády před krizí by měl jít spíše příkladem pro ostatní,“ dodal. Německá zdrženlivost v utrácení je částečně věcí kulturního charakteru obyvatel, domnívá se Thomas Kemmsies z Nomura Asset Management. „Jsme jako Japonci, potrpíme si na kvalitu, koupíme raději jeden nůž a pořádný. Nemáme ani v genech půjčovat si na spotřebu,“ dodal.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 • Euro
  19.08.2010 9:17

  Nemělo by to být vlastně naopak? Ostatní země v e-zóně by měly snížit mzdy, pokud nemohou konkurovat. Devalvací to učinit nemohou. Vinit Německo za to, že je konkurence schopné, je směšné a zviditelňuje to paradoxy společné měny v nejednotném ekonomickém prostředí, kde všichni chtějí být stejně bohatí.
  x1024
 • Kupředu levá
  18.08.2010 17:20

  jen z řady nevyčnívat... Jen ať je všude stejná mizérie! Když nám chcípla koza, tak ať taky sousedovi. Jestli von neměl taťka Klaus pravdu, že to Euro je od začátku projekt politického inženýrství, který se jednoho dne tvrdě střetne s ekonomickou realitou.
  Skeptik
Aktuální komentáře
19.01.2021
18:02Yellenová opatrně o daních a rozhodně proti Číně. Americké akcie po svátku rostou  
18:02Komentář: Výsledky Goldmanů zářným příkladem vítězství investičního bankovnictví  
17:41Podhodnocené akcie společností se silnou konkurenční výhodou
16:56Bank of America mohla dosáhnout víc. Výsledky nenadchnou ani neurazí  
16:10Bidenův test - naplánovat růst v politicky rozdělené zemi
15:39Matador české politické scény Miroslav Kalousek složil po 22 letech poslanecký mandát
14:59Rusnok čeká recesi s dvojím dnem; politiku ČNB netřeba uvolňovat
14:08Bulharský energetický regulátor povolil prodej bulharských aktiv ČEZu
14:05Goldman Sachs vykouzlil za 4Q růst zisku o 153 procent
13:23Také Bank of America rozpouštěla rezervy: Zisk nad odhady, příjmy ale nikoli
12:38Výroba aut v Česku loni klesla o 19 procent na 1,15 milionu
12:07CNBC: Bohatí investují, jako by byla tržní bublina už tady - nebo alespoň blízko
11:49Důvěra investorů v německou ekonomiku díky exportu vzrostla
11:33IEA: Zhoršení pandemie zpomalí oživení poptávky po ropě
10:59Janet Yellenová se se představí v nové roli, američtí hráči se vracejí  
10:50Prodej osobních aut v EU loni klesl o rekordních téměř 24 procent
10:49Vysoce nastavená laťka zisků v Evropě nenechává prostor pro přešlapy
10:23Loni rostly ceny v průmyslu, klesly naopak v zemědělství
9:17Rozbřesk: Trh s auty. Co padalo po Lehmanech 5 let, zvládl covid za jediný rok
8:49Evropské burzy jsou před slyšením Yellenové naladěny na růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Halliburton Co (12/20 Q4, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (12/20 Q4)
3:00Logitech International SA (12/20 Q3)
9:00CZ - PPI, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
12:45Bank of America Corp (12/20 Q4)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (12/20 Q4)
22:00Netflix Inc (12/20 Q4)