Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trh dluhopisů v Evropě projde testem, vlády si jdou pro dvojnásobek zdrojů proti srpnu. Soukromý sektor dle BIS čeká hlubší oddlužení

Trh dluhopisů v Evropě projde testem, vlády si jdou pro dvojnásobek zdrojů proti srpnu. Soukromý sektor dle BIS čeká hlubší oddlužení

06.09.2010 12:51
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Za kritickou fázi evropských dluhových problémů označuje září část stratégů a obchodníků na trhu. Vlády eurozóny si musejí na finančních trzích půjčit 80 miliard eur, což je proti srpnovým 43 mld. eur téměř dvojnásobek. Podobná úroveň vládních emisí přijde v následujících dvou měsících. Čistý dvojnásobek pak čeká emise Španělska, kde země musí získat 7 miliard eur proti srpnovým 3,5 mld. eur. “Vstupujeme do kritické fáze z pohledu schopnosti vlád umístit své dluhopisové emise,” domnívá se Padhraic Garvey, vedoucí pro sazby a dluhopisy pro rozvinuté země v ING Financial Markets. “Napětí nadále trvá kolem Španělska, Portugalska a Irska, kde panují značné pochybnosti kolem zdraví jejich bankovního sektoru. Za nebezpečí naopak dále není považováno Řecko, které je pokryto nouzovými úvěry po dobu finanční potřeby příštích dvou let,” uvádí Garvey.

Část trhu očekává nárůst volatility s tím, jak se s počátkem září vracejí na trh klíčoví investoři. “Ti neučinili rozhodující změny ve svých portfoliích v průběhu léta,” míní část traderů. “Z jejich strany se můžeme dočkat v následujících týdnech vlny prodejů vládního dluhu periferních zemí eurozóny, z části s tím, jak se na trh vracejí v klimatu zhoršujícího se výhledu globální ekonomiky. Přes některá pozitivní data se celkový výhled zhoršuje,” uvádějí obchodníci. Tento dopad z části relativizuje jiná část obchodníků, upozorňující, že Portugalsko či Irsko převážnou část letošní výpůjční potřeby již na trhu umístily. Portugalsko, které v srpnu vládní dluhopisy neemitovalo, čekají do konce roku pravidelné měsíční emise dluhu v objemu 1,5 miliardy eur. Lépe je na tom Irsko, které má v září pokrýt 1,5 mld. eur a v říjnu jednu miliardu, čímž jeho letošní plánovaná potřeba končí. Naproti tomu Španělsko po 3,5 mld. eur v srpnu čekají emise 7 mld. eur v září, říjnu a prosinci a 6,5 mld. eur v listopadu. Pro srovnání, Německo po srpnových 11 mld. eur bude vydávat do konce roku po měsících 18, 17, 20 a 14 mld. eur, Francie, která v srpnu dluhopisy neumístila, plánuje od září do listopadu vždy 17miliardové emise různých splatností dluhopisů, v prosinci pak 4,4 mld. eur. Celkově země eurozóny musí umístit po srpnových 43 miliardách eur vládních dluhopisů bez krátkodobých poukázek v září 80 miliard eur, v říjnu cca 73 mld. eur, listopadu 75 mld. eur a v prosinci pak zhruba 40 mld. eur vládního dluhu.

Prémie na 10letých irských dluhopisech se v minulém týdnu proti německým rozšířila na dosud rekordních 356 bazických bodů. Stratégové očekávají, že zdroje bez problémů upíší Německo a Francie, avšak stav ekonomiky omezí schopnost úpisu vlád Španělska, Portugalska a Irska.

V souvislosti vládních dluhových problémů a zhoršujícího se výhledu globální ekonomiky počítá Banka pro mezinárodní platby (BIS) ve své analýze s pokračujícím oddlužováním u domácností a firem. Odvolává se přitom také na analýzu 20 minulých krizí ve světě, kdy v 17 případech poměr dluhu k HDP klesl po krizi pod předkrizové úrovně. “U domácností očekáváme, že nižší ceny domů a dalšího majetku povedou ke snížení akceptované úrovně jejich zadlužení. Podobný efekt kvůli nižší produkci a napjatým podmínkám financování čekáme u firem,” uvádějí autoři studie BIS Garry Tang a Christian Upper. Narozdíl od prohlášení například ECB a jejího šéfa Tricheta se ale nedomnívají, že fiskální konsolidace ze strany vlád musí nutně vést z omezení poptávky. “Ve většině minulých případů se růst ekonomik obnovoval souběžně s poklesem zadlužení. Klíčové je ovšem vyřešit problémy v bankovním systémů, které k finanční krizi vedly,” uvádějí autoři studie.

Jejich analýza došla k propočtům, že po konci krize v 17 zemích včetně Japonska, Ruska či Švédska kleslo celkové zadlužení soukromého sektoru těchto zemí o 38 procent kombinací splácení dluhu, inflace, ekonomického růstu, ale také úpadků dlužníků. Nejnižší pokles podle autorů studie registrovala v letech 1982 až 1983 po krizi Chile, kde poměr zadlužení soukromého sektoru k HDP klesl o 10 %. “To je proti dosavadnímu vývoji v současné krizi stále citelně více,” uvádějí autoři studie.

(Zdroj: Bloomberg, FT, BIS, CNBC, AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data