Rozpočtový deficit americké federální vlády dosáhl v únoru absolutního měsíčního rekordu 222,5 miliardy dolarů (3,9 bilionu Kč). Sdělilo to včera večer ministerstvo financí USA. Ekonomové i vláda čekají rekordní deficit i pro celý fiskální rok do konce září, kde se čeká překročení hranice 1,5 bilionu dolarů.
Letošní únorový schodek překročil dosavadní rekord 220,9 miliardy USD z loňského února. Ekonomové však pro tradičně vysoce deficitní únor očekávali deficit ještě o dvě miliardy dolarů vyšší. Za prvních pět měsíc fiskálního roku schodek dosáhl 641,3 miliardy dolar, což bylo o zhruba deset miliard méně než ve stejném období předešlého roku.
Vláda prezidenta Baracka Obamy od svého nástupu počátkem roku 2009 stále ještě nezažila měsíc, kdy by ve svém hospodaření viděla kladná čísla, ani rok, kdy by celoroční schodek dostala pod dříve nevídanou hranici bilionu dolarů. Deficit za loňský fiskální rok do září 2010 dosáhl 1,29 bilionu USD a byl druhý nejvyšší po předloňském rekordu přes 1,4 bilionu USD, což bylo deset procent hrubého domácího produktu.
Pro celý tento rok Obama navrhl minulý měsíc deficit v rekordním objemu 1,65 bilionu dolarů, o téměř třetinu vyšší než loni. Zatímco v předešlých dvou letech mohla jeho vláda odkazovat na vysoké výdaje na sanaci finančního sektoru a masivní fiskální podporu ekonomiky spolu s propadem příjmů v důsledku ekonomické krize, nyní už žádné podobné mimořádné okolnosti neexistují.
Podle mnoha ekonomů je tak zřejmé, že za obří schodek může zejména prudké a víceméně trvalé navýšení standardních vládních výdajů za Obamova působení. Zatímco do roku 2008 roční federální výdaje nikdy nepřekročily tři biliony dolarů, letos mají při zcela minimální inflaci dosáhnout 3,8 bilionu USD. Proti jakékoli snaze o snížení výdajů přitom vláda a demokraté tvrdě bojují.
Obama v únoru navrhl Kongresu snížit předkládaný rozpočtový deficit o symbolickou sumu deseti miliard dolarů, zatímco republikáni požadují škrty 61 miliard dolarů, což jsou i tak jen asi 3,5 procenta plánovaného deficitu. I tak mírné škrty by přitom podle některých ekonomů blízkých vládě mohly podkopat ekonomický růst, jehož tempo v loňském roce dosáhlo téměř tří procent.
Obě hlavní politické strany v Kongresu, kde republikáni ovládají Sněmovnu reprezentantů a demokraté Senát, se nyní nejsou schopny dohodnout na podobě rozpočtu na zbývajících sedm měsíců rozpočtového roku. Mají na to už jen asi týden, jinak hrozí "uzavření" federální vlády, k němuž došlo v podobné politické konstelaci i v roce 1996.