Aktualizováno Státní dluh Spojených států vystoupal k minulému čtvrtku na rekordních 14,27 bilionu dolarů (zhruba 245,3 bilionu Kč). Rychle se blíží stropu pro zadlužení stanovenému Kongresem na 14,29 bilionu dolarů. Informoval o tom na svých internetových stránkách deník The Wall Street Journal. Podle ministra financí Timothyho Geithnera dosáhnou USA hranice pro zadlužení nejpozději 16. května.
Ministr již v únoru vyzval Kongres, aby strop pro státní dluh zvýšil. Zákonodárci jej ale zatím nevyslyšeli. Pokud se hranice nezvýší, nebude si americká vláda moci dále půjčovat. Šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke před tím varuje. "Dopady na náš finanční systém, na naši fiskální politiku a na naši ekonomiku by byly katastrofální," varoval již dříve.
Vláda by nicméně v případě, že jí Kongres neumožní další půjčování, mohla získat zhruba dva měsíce času k dobru přesuny peněz mezi různými federálními účty. Podle Geithnera by toto období skončilo 8. července. Ministr dnes varoval, že případné nezvýšení stropu by zpochybnilo americkou schopnost hájit svou národní bezpečnost. Zároveň varoval před vznikem mnohem horší krize, než ze které se Spojené státy nyní zotavují.
Americká administrativa je v současnosti ve dvojím ohni. Kromě blížícího se dosažení limitu pro půjčky se blíží také konci rozpočtového provizoria, v němž se nyní nachází. To vyprší v pátek, demokraté se ale zatím s republikány neshodli na podobě rozpočtu, bez něhož země hospodaří již od začátku loňského října.
Pokud se republikáni a demokraté nedohodnou na řešení, bude muset federální vláda výrazně omezit svou činnost. V praxi by to znamenalo uzavření většiny úřadů. Státní zaměstnanci by buď odešli na neplacenou dovolenou, nebo pracovali zadarmo. Mzdy by dostali zpětně až po schválení rozpočtu.
Americká média dnes informovala o tom, že republikáni v rozpočtu na příští fiskální rok navrhují úsporná opatření, která by během příštích deseti let přinesla úspory čtyř bilionů dolarů. Mimo jiné pomocí změny zdravotního pojištění pro seniory či úpravy daňových sazeb. Demokraté ale tento návrh podle očekávání nepodpoří, protože se obávají jeho sociálních dopadů.
Spojené státy se v posledních letech potýkají s rychlým růstem zadlužení. Mohou za to obří rozpočtové schodky, které během vlády prezidenta Baracka Obamy pravidelně překračují hranici bilionu dolarů. Jen v nynějším fiskálním roce, který skončí v září, deficit amerického rozpočtu podle odhadů stoupne na rekordních 1,5 bilionu dolarů. Za vysokými schodky je nedávná hluboká recese, ale i výdaje na válku v Iráku a Afghánistánu.
Ještě v roce 2005 činil americký státní dluh zhruba osm bilionů dolarů. V roce 1980 přitom představoval z dnešního pohledu pouhých 900 miliard dolarů.