Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zlatý standard bude zpět do pěti let a vyléčí neduhy USA, věří dvojnásobný kandidát na prezidenta Forbes

Zlatý standard bude zpět do pěti let a vyléčí neduhy USA, věří dvojnásobný kandidát na prezidenta Forbes

13.05.2011 18:27

Návrat Spojených států amerických ke zlatému standardu je v následujících dvou letech pravděpodobný, bylo by to řešení celé řady ekonomických, fiskálních a monetárních potíží největší ekonomiky světa, prohlásil v rozhovoru pro americký týdeník Human Events mediální magnát Steve Forbes. „To co se nyní zdá jako překvapující, může být zakrátko součástí konvenčního myšlenkového proudu,“ řekl v tomto týdnu muž, který se v letech 1996 a 2000 ucházel v amerických primárkách o prezidentský post za republikány.

Mnozí ekonomové viní měnový systém využívající zlato k platbě - buď přímo (ve formě mincí) nebo nepřímo (bankovky kryté zlatem) – z kolapsu globální ekonomiky v třicátých letech minulého století. Zakladatel a současný šéfredaktor Forbes Magazine je ale jiného názoru: „Tento krok by pomohl stabilizovat hodnotu dolaru, obnovil by důvěru zahraničních investorů v americké dluhopisy a odradil by federální vládu od lehkomyslného utrácení.“

Spojené státy používaly zlato jako základ pro ocenění amerického dolaru asi 180 let, než se prezident Richard Nixon rozhodl pro experiment, který v sedmdesátých letech tuto praxi ukončil, a přispěl tak k vzniku celé řady strastí, které zemi sužují až do současnosti, připomněl v rozhovoru pro Human Events americký mediální magnát. Mezi jinými totiž následná soustavně kolísající hodnota dolaru, podle Forbese, způsobila nervozitu na trzích, která se následně přetavila ve spekulativní investice na komoditách motivované snahou zajistit se proti hrozbě inflace.

Opětovným přijetím zlatého standardu by se USA posunuly pryč od „méně zodpovědné politiky“ směrem k silnějšímu dolaru i silnější ekonomice, vyjádřil se Forbes a dodal „kdyby byl dolar tak dobrý jako zlato, ostatní země by jej kupovat chtěly.“

Problém je však podle něho v tom, že většina lidí směnným kurzům a monetární politice nerozumí, což může ztížit politickou podporu tohoto kroku. Zřejmě jediným kandidátem, který půjde v prezidentských volbách v roce 2012 do boje proti Baracku Obamovi s vizí prospěšnosti návratu ke zlatému standardu, je podle Steva Forbese (nepřekvapivě) republikánský kandidát Ron Paul.

Povzbudivé jsou ale dle Forbese také náznaky, že kromě Rona Paula i „ostatní klíčoví zákonodárci“ rozumí měnové politice více, než bývá v politice obvyklé. Uvědomují si totiž prý, že se americká centrální banka (Fed) svou politikou značně vzdálila od své původní role garant stabilních cen a plné zaměstnanosti.

„Politici se musí zbavit představy, že Fed může vést ekonomiku svou monetární politiku,“ apeloval na zbylé zákonodárce Steve Forbes. Lidé podle něho vědí, že „s dolarem je cosi v nepořádku“, není totiž možné znehodnocovat vlastní měnu bez následků. „Fed je jako „slon z porcelánu“. Nemůže pomoci, jen sráží věci k zemi,“ dodal.

Jedním z oponentů názoru Steva Forbese na prospěšnost zlatého standardu pro americkou ekonomiku je například ekonom Nouriel Roubini. Ten již na konci loňského roku uvedl, že by zlatý standard pouze zvýšil rozkolísanost ekonomického cyklu a znemožnil by navíc centrálním bankám efektivní boj s inflací či deflací a dlouhodobou nezaměstnaností.

Vedle omezení flexibility centrálních bank vidí Roubini problémy v současné úrovni rezerv zlata v centrálních bankách. Ústřední otázkou podle něho je: Co uděláte v systému zlatého standardu či jeho modifikaci, když lidé začnou v panice vybírat peníze z nějaké banky – pokud nemáte dost zlata na plné krytí měny? Centrální banky mají totiž podle medializovaného ekonoma v současnosti finanční závazky mnohem vyšší, než činí jejich rezervy zlata – dle Roubiniho jde o poměr 40 – 50:1. Režim fixních směnných kurzů navíc připravuje centrální banky o funkci věřitele poslední instance, která je v některých situacích užitečná, kontroval proti myšlence návratu ke zlatému standardu Nouriel Roubini.

(Zdroj: Human Events, CNBC, Bloomberg, Investopedia)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů