Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Erste: Fitch potvrzuje stupeň „A“ se stabilním výhledem, zvyšuje individuální rating. Oceňuje „odolnost vůči vnějším negativním vlivům“

Erste: Fitch potvrzuje stupeň „A“ se stabilním výhledem, zvyšuje individuální rating. Oceňuje „odolnost vůči vnějším negativním vlivům“

24.05.2011 15:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Ratingová agentura Fitch potvrdila hodnocení dlouhodobých závazků čtveřice klíčových rakouských bank, včetně Erste Group, na stupni „A“ s výhledem stabilním. Zároveň zvýšila individuální rating Erste na „B/C“ z předchozího „C“, u Raiffeisen Bank International a UniCredit Bank Austria pak shodně na „C“ z dřívějšího „C/D“. Individuální rating poslední Volksbanken Verbund Fitch potvrzuje na stávajícím stupni „C/D“.

Zvýšení individuálního ratingu u tří jmenovaných bank včetně Erste odráží pokračující sílu a odolnost finančních výsledků těchto institucí na pozadí stále náročného vnějšího prostředí, a to především v regionech CEE, Turecka (v případě Bank Austria) a Společenství nezávislých států, uvádí Fitch. Jako silný faktor dále cituje úspěšné snahy bank zabránit dalšímu zhoršování kvality aktiv a jejich adekvátní finanční profily. V posouzení individuálních ratingů však také hrálo roli očekávání Fitch, že míra špatných úvěrů na některých trzích CEE teprve dosáhne maxima a také, a to v případě Erste a především RBI, slabá kapitalizace bank, s ohledem na blížící se splacení prostředků poskytnutých v rámci vládní pomoci a přípravy na splnění podmínek Basel III.

Individuální rating vychází z hodnocení potenciální síly banky za předpokladu, že by byla zcela nezávislá a nemohla se spoléhat na žádnou vnější pomoc. Rating tak odráží míru expozice, chuti k riziku a schopnost jeho řízení. Agentura jím vyjadřuje domnělou pravděpodobnost, že by se banka v případě nepříznivých podmínek ocitla v obtížné situaci, která by vyžadovala vnější pomoc. Ponechání individuálního ratingu VB Verbund na stávajícím stupni je důsledkem nepřiměřeného oslabení ziskové kapacity a tržní kapitalizace v posledních třech letech, dodává Fitch. Banka podle ní bude muset k udržení adekvátní kapitalizace přistoupit v krátkém i střednědobém období ke strukturálním změnám.

Pevnou půdu pod nohama stávajícího hodnocení závazků na stupni „A“ u výše jmenovaných bank včetně Erste dodává přesvědčení analytiků agentury Fitch, že rakouská vláda nebude v případě potřeby váhat poskytnout další finanční pomoc. Čtveřice bank dominuje domácímu trhu a je klíčová pro ekonomiku Rakouska. Fitch se navíc domnívá, že podporu vlády by případně získaly i klíčové obchodní aktivity těchto bank v regionu CEE, nikoli pouze operace na domácím trhu. Pokud by se však v tomto ohledu objevily politické snahy o legislativní změny ve směru oslabení vůle rakouské vlády k podpoře velkých bank, Fitch by reagoval snížením dlouhodobých ratingů Erste, RBI a VB Verbund. U Bank Austria by se hodnocení dlouhodobých závazků  odvíjelo od mateřské UniCredit S.p.A. (ta je aktuálně v měřítku Fitch hodnocena na „A“ s výhledem stabilním).

V porovnání s konkurenty se individuální rating Erste opírá o relativně stabilní hospodářské ukazatele v posledních pěti letech, silnou pozici na komparativně lépe performujících trzích, jako je Česká republika a Slovensko, a silnou základnu lokálních poboček. Raiffeisen Bank a Bank Austria mají přitom vyšší úvěrovou expozici vůči slabším ekonomikám, jako je Ukrajina nebo Kazachstán. Fitch očekává, že růstový trend všech čtyř bank bude v letošním roce pokračovat díky stálé odolnosti provozních ukazatelů, provozní náklady přitom zůstanou pod kontrolou a náklady na špatné úvěry se budou nadále stabilizovat či klesat. Potenciálním rizikem však zůstává křehké tempo ekonomického oživování na některých trzích CEE, včetně Maďarska, Chorvatska a Rumunska.

(Zdroj: Bloomberg, Fitch)


Váš názor
 •  
  24.05.2011 16:27

  Výhled Erste je tedy negativná nebo stabilní. To je dost velký rozdíl.
  Juniper
  •  
   24.05.2011 16:38

   Dobrý den, děkujeme za upozornění. Výhled u uvedeného ratingu ponechal Fitch "stabilní", za chybu se omlouváme. Patria Online
   Patria Online
Aktuální komentáře
11.11.2019
22:01Rozpačitý úvod týdne v USA
18:38U auta s přidřeným motorem je nejdůležitější správný tlak v pneumatikách?
17:27Kofola hlásí vyšší tržby za první tři čtvrtletí, čistý ziskl klesl
17:18Libře pomohla politika, jinak trhy zůstávají negativně naladěny  
17:03Odhad výsledků ČEZ: O polovinu vyšší zisk, pozornost směřuje k výhledu  
15:51Ifo: Podmínky ve světové ekonomice jsou nejslabší za deset let
15:46Borg: Evropu čekají roky utlumeného růstu
15:22Tržby Alibaby při Singles Day překonaly loňský rekord již odpoledne
13:54Clarida: Plný efekt snížení sazeb ještě přijde, politika nyní nastavena odpovídajícím způsobem
12:48Britská ekonomika se vyhnula recesi, roste ale nejpomaleji od roku 2010
12:30Týdenní výhled: Pochybnosti o čínsko-americké dohodě, data ukáží kondici průmyslu v hlavních regionech  
11:15Hongkong a pochybnosti o dohodě. Týden začal v Asii negativně, Evropa navazuje  
11:03Jaderná elektrárna Temelín odpojila neplánovaně 1. blok, technici zkoumají chvění turbíny
9:29Růst cen v říjnu zůstal na 2,7 %, zdražily potraviny a bydlení
9:22Rozbřesk: ČNB oslabila výhled na korunu
8:55Saudi Aramco představilo prospekt, čeští investoři vyhlíží inflaci a úterní výsledky ČEZ  
8:38Prospekt Saudi Aramco: Otazník u dividend, ropný vrchol do 20 let?
8:32Agentura Fitch potvrdila rating Slovenska na stupni A plus
6:11Brexit: Které strany by mohly mít po volbách v Británii hlavní slovo?
10.11.2019
9:58Víkendář: Přestaňme už konečně vychovávat úspěšné děti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Advance Auto Parts Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
CBS Corp (09/19 Q3, Bef-mkt)
Deutsche Post AG (09/19 Q3)
Enel SpA (09/19 Q3)
Prysmian SpA (09/19 Q3, Aft-mkt)
Rockwell Automation Inc (09/19 Q4, Bef-mkt)
Tyson Foods Inc (09/19 Q4, Bef-mkt)
Vodafone Group PLC (09/19 Q2)
7:30Infineon Technologies AG (09/19 Q4)