Hledat v komentářích

Investiční doporučení

Výsledky společností - ČR

Výsledky společností - Svět

IPO, M&A

Týdenní přehledy

 

Detail - rozhovor
Rusnok pro Patria.cz: Podmínky pro přísnější měnovou politiku zjevně splněny nejsou

Rusnok pro Patria.cz: Podmínky pro přísnější měnovou politiku zjevně splněny nejsou

30.3.2017 16:09

„Veškeré podmínky splněny zjevně nejsou,“ odpověděl guvernér ČNB Jiří Rusnok na otázku Patria.cz po posledním jednání bankovní rady ČNB před koncem tvrdého kurzového závazku, zda ČNB a její bankovní rada vidí jako splněné veškeré zásadní podmínky pro zpřísnění měnové politiky. A připustil nejistotu ohledně podmínek, včetně inflace, na horizontu měnové politiky ČNB, tedy za rok až rok a půl.

„Ve výhledu, kde my vidíme horizont měnové politiky a kam cílujeme naše opatření - protože my dnešními kroky ovlivňujeme inflaci za rok, za rok a půl – tak tam vidíme poměrně citelné nejistoty ohledně inflačního vývoje. V případě shody okolností, kdy by se několik antiinflačních rizik spojilo v nějaké intenzívní synergii tak, že budeme velmi brzy znovu čelit podobné situaci, jaké čelila banka někdy v tom roce 2013 – my bychom se velmi neradi vraceli znovu k používání podobných nástrojů. Samozřejmě, na dlouhém horizontu se to nikdy nedá vyloučit, ale nás zajímá ten horizont rok, rok a půl až dva a tam tu jistotu stoprocentní nemáme. Proto ten závazek zatím vidíme jako užitečný,“ odpověděl guvernér ČNB Jiří Rusnok na dotaz Patria.cz.

Jiří Rusnok odmítá další podrobnější komentáře ohledně načasování exitu z kurzového závazku s tím, že jednoduše řečeno: ČNB se posunula za tvrdý závazek a další pravděpodobnosti a nápovědy nebude vyslovovat. Kdy a jak tedy může padnout rozhodnutí o konci závazku na koruně. „Na jakémkoli jednání ČNB, i mimořádném, včetně čehokoli,“ řekl guvernér Rusnok. „Jsme skutečně v nové situaci, končí tvrdý závazek, v rámci toho měkkého závazku můžeme rozhodnout kdykoli,“ akcentoval Rusnok. 

Růst ekonomiky i mezd, tlak ECB

Jak vidí guvernér ČNB ekonomické fundamenty? „Situace z pohledu inflace je spíše příznivá, statistika některých jiných ukazatelů ne tolik. Růst ekonomický nebo růst mezd, tam některé poslední ukazatele nebyly tak optimistické, zůstáváme pod nejistotou, pod velkým tlakem eurozóny v tom smyslu, že jejich politika je mimořádně uvolněná, takže my musíme být se zpřísňováním velmi opatrní. Proto se teď v tuto chvíli nechceme vázat žádnými dalšími časovými omezeními a tu indikaci už poskytovat nebudeme,“ řekl jasně Rusnok. 

O konci závazku jsme nehlasovali

Na dnešní bankovní radě ČNB nepadl návrh na hlasování o ukončení kurzového závazku či jiném nastavení měnové politiky, řekl dále Jiří Rusnok s tím, že diskutována byla řada okolností, včetně časování případného exitu. Rusnok kromě jiného akcentoval mimořádné sepětí s okolím včetně nákupů aktiv ECB a její mimořádně uvolněné politiky. „To je pro nás samozřejmě relevantní,“ řekl Rusnok. Také část faktorů, které stály za vzedmutím cenové hladiny v Česku, vidí Rusnok jako jednorázové. „Sledujeme udržitelné naplnění inflačního cíle i po ukončení kurzového závazku,“ řekl Rusnok.

Oznámí a jak ČNB vůbec konec závazku?

Jak bude vypadat moment ukončení intervencí? Bude jej ČNB komunikovat? Jak a kdy? „Po tomto rozhodnutí v řádu desítek minut, hodiny, budeme informovat, že jsme tak učinili a přestáváme působit na trhu ve smyslu udržování hladiny kurzového závazku,“ řekl na tiskové konferenci Rusnok.

Chce ČNB čekat na nějaká další data z české či jiných ekonomik? „Myslím, že v hodnocení našeho orientačního bodu se nic nezměnilo. Inflace nás trochu předběhla, ale uvidíme, jak je vzedmutí cenové hladiny stabilní a udržitelné,“ konstatoval na tiskové konferenci Rusnok. Míru pravděpodobnosti dříve používaného orientačního bodu - konce kurzového závazku kolem poloviny roku - vidí Rusnok jako „určitě nižší“. Posouzení ale vidí jako komplexní a zejména o výhledu. Krátkodobá rizika vidí spíše proinflační, řadu spíše protiinflačních rizik vidí Rusnok ale na horizontu půl roku a pozdějším, proto hodnotí celkový obrázek jako hodně nepřesný a ČNB „bude zvědavá na vývoj dalších ukazatelů a uvidíme“.

 
 
 

Čtěte více:

Průzkum Reuters: ČNB opustí režim na koruně v dubnu či květnu
17.3.2017 6:51
Česká národní banka opustí kurzový závazek na koruně vůči euru již v d...
Konec intervencí ČNB. Jak na něm vydělat či své investice alespoň ochránit?
22.3.2017 12:57
Málokdo pochybuje o tom, že koruna bude v dlouhém období posilovat. C...
Koruna není frank…
24.3.2017 14:54
Sázky na blížící se konec intervencí rostou. Podle posledních dostupný...
Vlk: ČNB ve čtvrtek ještě nejspíš nepřekvapí
27.3.2017 17:27
Tento týden nás čeká několik zajímavých makroudálostí. Ve čtvrtek zase...
1 630 miliard vsazeno na posílení koruny. Spálíte se, varuje stratég spekulanty
29.3.2017 15:40
Tvrdé procitnutí předpovídá spekulantům, kteří sázejí na posílení česk...
Rozbřesk: ČNB nemá důvod otálet s ukončením intervencí
30.3.2017 9:17
Českou národní banku dnes čeká ostře sledované březnové zasedání. Je t...
ČNB ponechává sazby i kurzový závazek. Kdy to bude jinak?
30.3.2017 13:13
Bankovní rada České národní banky (ČNB) rozhodla ponechat měnovou poli...
Ruce si ČNB už uvolnila, korunu zatím ne
30.3.2017 15:08
Tvrdý závazek, kterým si ČNB svázala ruce už před rokem, v pátek vyprš...

  Offline rozhovory
  Vojtěch Benda pro Patria.cz: Člen bankovní rady by neměl sedět v kanceláři a tetelit se strachy
  2.3.2018 12:57
  Kurz koruny se vyvíjí podle předpokladů centrální banky a nahromadění ...
  Alternativa k dotacím: EU se zaručí za úvěry pro tuzemské firmy
  9.12.2017 13:51
  Celoevropský program InnovFin má ambice vyvolat investice hodnotě desí...
  Pavel Cyrani z představenstva ČEZ: V energoslužbách věříme v partnerství velkých
  4.12.2017 12:08
  Chytré termostaty, klimatizace, střešní fotovoltaiky. Oblast, ve které...
  Galerista Kodl k Čechům a umění: Těší mě rekordy, ale hlavně noví sběratelé z řad investorů
  21.11.2017 17:02
  Od revoluce v roce 1989, tedy doby, od které se aukce umění u nás zača...
  Do konce roku bude jasno o prodeji bulharských aktiv, říká Martin Novák, šéf financí ČEZ
  8.11.2017 13:08
  Na ziskovosti ČEZ se podepsal vývoj cen elektřiny a započtení jednorá...
  Martin Novák, CFO ČEZ: Nenecháme si ujít příležitost ze služeb energetického trhu. Jen v ČR má kapacitu 700 miliard Kč
  8.8.2017 18:44
  700 miliard korun na českém trhu a 600 miliard euro na německém trhu...

  Online rozhovory

  Váš názor
  • Jak na ně?
   31.3.2017 6:49

   Jsou to gangsteři, kteří nosí kravatu, oblek a bílé rukavičky a nepotřebují ani zbraň. Prostě to vykládají zevnitř. Působišti na mě tak, ze to neukončí nikdy, protože ví, že to pohnojili a mají bomby v gatích. Obávám se, ze to bude nutné protlačit politický resp. nátlakem na politiky tj. petice, demonstrace, či stávky dokud banky neukončí intervence jako v 89 před PS,vládou a čnb, udělat z tlogo politické téma - volba prezidenta. Např. otázkou tipů.: Nebáli by jste se čnb odebírat právo provádět monetární a fiskální politiku? Protože pokud by to udělal někdo jiný jednalo by se o trestný čin, padělání či znehodnocování měny. Protože to dělá čnb je to f. a m. politika. Podotýkám, ze nejsem revolucionář, ale scifista a stŕedopravicový volič ANO
   JC
   • Re: Jak na ně?
    31.3.2017 18:03

    přesně, a jsem taky volič ANO, ale pokud sundají Babiše, budu volit okamuru, protože kromě babiše je to tam samá pakáž.
    Radek
  • V par. č. 2
   30.3.2017 23:34

   zákona 6/1993 o ČNB se píše, že hlavním cílem banky je cenová stabilita. Dále je ta psáno, že pokud není dotčen hlavní cíl, ČNB napomáhá dosáhnout hospodářských cílů vlády. A já se ptám: je inflace synonymem pro cenovou stabilitu? Pozn: je vhodné rozlišit cenovou stabilitu a stabilitu cenového růstu. O tom druhém se však v zákoně nepíše.
   kadanfm
   • Re: V par. č. 2
    30.3.2017 23:48

    to je pravda, ale zákon je jen cár papíru, záleží na "výkladu" a ten je takový jaký se hodí. Oni jsou ale teď v pasti. Byli v pasti už před tím, ale teď přibyla možnost poklesu eura z důvodů voleb ve francii... a pak ti proklatí špekulantí pořád nemají dost :) .... takže ať si pan Rusnok nechá chutnat.
    Radek
    • cár papíru
     31.3.2017 22:37

     Na výklad zákona jsou tu soudy. Ústava dokonce říká, že státní moc může působit jen v mezích zákona a já neznám zákon, který ČNB ukládá udržování inflace. ČNB tak překračuje meze zákona a tím porušuje ústavu. Kouzelná 2 % si stanovila svévolně. Chce to nějakého schopného odvážlivce.
     kadanfm
  •  
   30.3.2017 23:25

   Oni s intervencemi nepřestanou nikdy, pokud je k tomu něco - někdo - nedonutí. To něco by mohly být volby ve Francii. Co udělají pokud euro spadne o 10 procent když vyhraje Le penová ? BUDOU UDRŽOVAT NA 27KČ ? .... TO BUDOU KUPOVAT ZA 500 MILIARD MĚSÍČNĚ ??? Zeman a sobotka by se měli pochlapit a sundat ho.
   Radek
  •  
   30.3.2017 20:14

   Okolní státy, měli obdobnou situaci. Japonsko žije s deflaci spoustu let. Všude situaci řeší ve prospěch svých občanů, jen u nás se musí znehodnotit platy, vklady.Proneškání cyklu konjuktůry, neuplatnění vědecko technických vymoženosti a nabráním tisíců levných pracovních sil důsledek vaší lumpárny se projeví možná na deset let
   Homo
   •  
    30.3.2017 20:34

    Homo. Japonsko je na zcesti a defakto zestatnuje akcie a dluhopisy. Švýcari, Usa a Čína také oslabovali měnu. Tyto fakta úmyslně přehlížíš.
    Velkamedvědice
    • VM
     30.3.2017 23:35

     Kdo více oslabí, více ekonomicky roste....
     kadanfm
     • Re: VM
      30.3.2017 23:51

      Protože krade peníze střádalům. Každý kdo krade roste. Nic ale neroste do nebe. A pak ten pád bude z větší výšky.
      Radek
      • V
       30.3.2017 23:56

       dnešním globalizovaném světě (systému) střadatel nikoho nezajímá..jenom rotačky...tudíž máš po problému...důsledky v tuto chvíli neřeším...
       el mrcoch
       • Re: V
        31.3.2017 0:05

        Máš pravdu , ale pak tedy už nejsou peníze ale lósy do tomboly.
        Radek
  •  
   30.3.2017 16:58

   Včera jsem na https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3491285/1-630-miliard-vsazeno-na-posileni-koruny-spalite-se-varuje-strateg-spekulanty.html psala (17:14), že se ČNB zavázala na prakticky neomezenou dobu. JJa oponoval. Dnes Rusnok potvrdil, že vidí citelné nejistoty ohledně inflačního vývoje. Takže závazek potrvá, než nebude vidět ;-)
   Kalka.
  • pan Rusnok plácá jak je jeho dobrým zvykem
   30.3.2017 16:47

   co taky čekat od nedouka. Je hrozne, že kdysi 7. nejvyspělejší stát má v čele narodni banky takové lidi. Pane Rusnoku tady žadný růst mezd neni až bude mit pokladni v Albertu 40 000 a dělnik ve Škodovce aspon 90 000 měsíčně, pak se dá mluvit o drobnem růstu platů, protože jejich produktivita - je úplně stejná jako stejných pozic v Německu. Já chápu, že člověk který má 500 000 měsíčně a žadnou odpovědnost to těžko chápe .... tento blaznivý experiment vejde do dějin ....
   martík

  Nejčtenější zprávy týdne

  Jsme také na sociálních sítích

  Facebook Twitter Youtube RSS Slideshare

  Právě diskutujete

  Nejčtenější zprávy dne

  Nejdiskutovanější zprávy týdne

  Analýza dne

  Investiční tip: V Londýně obchodovaný tabák s atraktivní dividendou i technickou analýzou
  5.2.2018 17:47
  Jde o jeden z titulů, který je obsažen v seznamu dlouhodobýc...více