Hledat v komentářích

Investiční doporučení

Výsledky společností - ČR

Výsledky společností - Svět

IPO, M&A

Týdenní přehledy

 

Detail - rozhovor
Jiří Horyna z eMan: Každá změna znamená i příležitost

Jiří Horyna z eMan: Každá změna znamená i příležitost

08.01.2021 6:14
Autor: Redakce

Největším počinem loňského roku byl pro společnost eMan úspěšný debut na trhu START pražské burzy, se kterým se svezl také přerod na akciovou společnost, říká v rozhovoru s Patria.cz CEO české softwarové firmy Jiří Horyna. A koronavirová krize? IT sektor je obecně považován za jednoho z jejích "vítězů" a eManu se podařilo formou dílčí zakázky proniknout i do oblasti kosmonautiky, která byla doposud až na výjimky doménou států, podotýká Horyna v dalším z rozhovorů Patria.cz s firmami na trhu START. 

Patria.cz: Co vnímáte jako nejdůležitější počin Vaší firmy v uplynulém roce? Kam jste se jako firma posunuli?

V uplynulém roce bylo pro nás přirozeně největším počinem úspěšné IPO na trhu START a s tím spojená transformace společnosti na akciovou. V závěsu toho to pak byla úsporná opatření, která se nám podařila úspěšně aplikovat počátkem roku a umožnila nám se dobře připravit na situaci, která nastala ve společnosti v souvislosti s pandemií. Neméně důležitým úspěchem pak bylo, že se nám i přes veškeré komplikace spojené s COVID-19 podařilo stále dodávat našim zákazníkům a udržet plnou alokaci našich zdrojů.

Patria.cz: Co vnímáte jako zlomovou událost ve svém odvětví v uplynulém roce?

V posledních letech snad neexistuje odvětví, které by neprocházelo významnými změnami, jež jsou téměř vždy spojeny s technologiemi. eMan je zakázkový softwarehouse, který poskytuje své služby velkým korporátním zákazníkům napříč obory a musí být schopen se svými zákazníky na to reagovat. Ať se jedná o energetiku s důrazem na "obnovitelné zdroje", automobilový průmysl a jeho elektrifikaci, fintech, průmysl a jeho automatizaci, nebo veřejný sektor a nutnost digitalizace. To vše, ať je vyvoláno ekologií, společenskou poptávkou, politickými rozhodnutími, nebo "jen" technologickým pokrokem, stále více zrychluje. Další oblastí, která byla doposud až na drobné výjimky doménou států, kam začíná pronikat soukromý sektor, je kosmonautika. I sem se v uplynulém roce podařilo eManu zapíchnout svou "malou vlajku" v podobě dílčí dodávky.

Přestože i na základě výše uvedeného je pro nás těžké definovat "zlomovou událost" uplynulého roku, nezbývá než opět nezmínit pandemii COVID-19, která chtě/nechtě bude pro rok 2020 i následujících několik let bezprecedentní událostí ovlivňující chod celé společnosti, firem i jednotlivců. To pak ve spojení s rostoucím rozdělením společnosti u nás i v zahraničí, populismem, celosvětovým zadlužováním států, globálním oteplováním, terorismem, brexitem, migrací, nástupem nových supervelmocí typu Číny tvoří mix, který nenaznačuje, že nadcházející roky nebudou úplně snadné a dobře predikovatelné. Chybí už asi jen přistání UFO, abychom měli komplet vše, co si snad dokážeme představit. eMan se řídí zásadou, že každá změna znamená i příležitost.

eMan akcie START rozhovor patria

Patria.cz: Jakou největší výzvu jste museli řešit v souvislosti s koronavirovou pandemií a opatření proti šíření nákazy?

S ohledem na naše zaměření a obor, ve kterém působíme, pro nás nebyl problém řídit společnost bez ohledu na to, kde se kdo nachází. Máme vlastní informační systém, pomocí kterého řídíme valnou většinu našich firemních procesů i další satelitní systémy. Máme poměrně mladý tým a jsme rozkročeni do několika poboček. To vše pro nás znamená a zároveň nám umožňuje v menší míře takto běžně pracovat, takže jsme v tomto směru byli celkem připraveni a nevznikly nám větší komplikace.

Mnohem náročnější pro nás bylo udržet komunikaci s našimi zákazníky, kteří nebyli a často ani nemohli být na stav, kdy museli převést všechny zaměstnance na práci z domova, připraveni. Trvalo nějakou dobu, než se jim to podařilo nastavit, a my jsme se museli zasadit o to, abychom měli práci pro naše lidi a nezastavili jsme práce na plánovaných projektech. To se nám naštěstí podařilo. Samozřejmě poslední a samostatnou kapitolou, kterou jsme jen velmi omezeně schopni ovlivnit, je odloučení lidí od osobního kontaktu v týmech a s tím možná občas trochu negativní nálada nebo ztráta sounáležitosti s firmou. S tím se snažíme bojovat, ale samozřejmě do doby, než začneme všichni normálně fungovat, jsou naše možnosti omezené.

Patria.cz: A naopak, jaké příležitosti přinesla koronavirová krize Vaší společnosti? Ptáme se na příležitosti, které jste spatřili a zvládli, či zatím nemuseli zvládnout realizovat, případně zda se k nim nějak postavíte v budoucnosti?

IT sektor je všeobecně považován za jednoho z "vítězů" koronavirové krize. Hlavní důvod, pro který je do této role pasován, je fakt, že firmy a státní sféra budou nuceni ještě více digitalizovat své procesy. Potřeba mít možnost elektronicky (vzdáleně) komunikovat se svými zákazníky, zaměstnanci a obchodními partnery se během pandemie ukázala jako nutnost. To vedlo k zrychlení zavádění těchto kanálů a přehodnocování priorit.

eMan v tomto směru působí jako jeden z implementátorů těchto řešení, se kterými má mnohaleté zkušenosti. V zásadě nám to pomohlo v argumentaci u našich zákazníků, proč by se právě na tyto kanály měli prioritně zaměřovat. Klasickými ukázkami našich řešení v této oblasti jsou zákaznické portály, které jsme realizovali pro valnou část energetických společností v ČR, mobilní bankovnictví a další. Tento proces bude v následujících letech pokračovat a my předpokládáme, že ve větší míře budeme uplatňovat naše již hotová řešení, nebo zkušenosti. Naší strategií je být průvodcem digitální transformací pro naše zákazníky.

Patria.cz: Jak velkou rupturu přinesla krize Covid-19 a s ní spojené vlny lockdownů v tuzemsku či v zahraničí Vašemu „business as usual“?

Jak jsem již uvedl, eMan byl v tomto směru zasažen primárně ztíženou komunikací a plánováním projektů s našimi zákazníky, popř. přehodnocováním priorit zákazníků a posunem projektů. Další negativní dopad je odloučení našich zaměstnanců od týmu. Vzhledem k tomu, že se snažíme, aby kultura v naší společnosti byla týmová, otevřená, lidi spolu rádi komunikovali a pracovali, to nevnímáme pozitivně.

Patria.cz: Jaká očekáváte rizika pro rok 2021?

Myslím, že rok 2021 bude ještě celý ve znamení COVID-19. Očkování spolu s promořeností se nějak výrazněji začnou projevovat v druhé půli tohoto roku. To vše nebude přispívat dobré náladě ve společnosti a bude se negativně propisovat nejen do psychiky lidí, ale samozřejmě i do ekonomiky firem.

Mé očekávání je, že tento rok bude de facto kopírovat ten loňský. Bude velmi záviset na rychlosti, kdy se podaří zbavit pandemie a navrátit společnost do normálu. V neposlední míře i na tom, jak silně, efektivně a rychle bude stát podporovat firmy. Zde jsem v očekávání spíše skeptický. Nicméně ke krachu některých firem, růstu nezaměstnanosti a přeskupování kapitálu ve společnosti bohužel bude muset dojít. Je jen otázkou kdy, respektive jak moc se to bude posouvat v čase.

eMan rozhovor START trh patria Horyna

Jiří Horyna

Jiří Horyna je duchovní otec a výkonný ředitel společnosti eMan. Než se pustil do vod informačních technologií, roky působil na manažerských pozicích v nadnárodních společnostech. V roce 2010 se pak rozhodl následovat svůj sen. Tak se třemi společníky založili eMan. V současnosti tým eMan čítá víc než 100 lidí na celkem pěti pobočkách v České republice a jedné v USA.

Rozhovor byl uskutečněn korespondenčně a připravila ho Jana Knechtlová.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

eMan vstupuje na burzu. Nabízí růst na vlně digitalizace
17.08.2020 11:07
Základem podnikání jsou dobré nápady. Když se k nim přidá ještě kus vi...
eMan upsal své akcie v nejúspěšnější IPO trhu START
31.08.2020 15:27
Emise IT společnosti eMan úspěšně zakončila veřejnou nabídku svých akc...
Martin Novák (ČEZ): Nevyplatíme peníze, které nám ještě nepřistály na účet
11.11.2020 8:01
ČEZ po letošním třetím čtvrtletí zpřesnil letošní výhled pro zisk i t...
Moje cesta k investování? Čína, bavorák a teď indigo, říká 3.000 klient Pavel
18.11.2020 12:26
Třetí tisícovku aktivních investorů překonalo nejen na tuzemském trhu ...

  Offline rozhovory
  Elisabeth Stadlerová z VIG: Korona zvedla zájem o pojištění před kyberútoky
  26.01.2021 6:07
  V souvislosti s koronavirovou pandemií vzrostl zájem o pojištění zdrav...
  Stefan Dörfler z Erste: Dluh je nakonec pořád dluh
  25.01.2021 6:08
  Státem podporovaná opatření, jako byla úvěrová moratoria, byla platným...
  Richard Siebenstich z O2: Zájem o stabilní internet stoupl na podzim o pětinu
  22.01.2021 6:02
  O pětinu vyšší zájem o zřízení nové internetové přípojky registroval n...
  Tomáš Spurný z Monety: Snížení ziskovosti bank přinese konsolidaci v odvětví
  21.01.2021 6:04
  Nejzásadnější změnou v bankovním sektoru v loňském roce bylo snížení z...
  Martin Novák z ČEZ: Pandemie potvrdila trend digitalizace energetiky. Většina řešení už zůstane
  20.01.2021 6:06
  Smlouva s vládou o výstavbě nového jaderného bloku či start jednání o ...
  Ondřej Vlček z Avastu: Pro kyberzločince se lidé v pandemii stali snazším terčem
  19.01.2021 6:06
  S masivním přechodem do internetového prostředí se lidé během koronavi...

  Online rozhovory

  Váš názor
  Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.

  Nejčtenější zprávy týdne

  Jsme také na sociálních sítích

  Facebook Twitter RSS Youtube RSS

  Právě diskutujete

  Nejčtenější zprávy dne

  Nejdiskutovanější zprávy týdne

  Analýza dne

  Analytik: Navržené podmínky transakce Moneta - PPF nevnímáme symetricky výhodné pro obě strany
  25.01.2021 7:38, aktualizováno: 25.1. 13:13
  Banka MONETA Money Bank v pátek po uzavření trhu – informova...více