Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Aktivity v zahraničí zvýšily čistý zisk Skupiny ČEZ (konsolidovaný) na 13 mld. Kč

ČEZ: Aktivity v zahraničí zvýšily čistý zisk Skupiny ČEZ (konsolidovaný) na 13 mld. Kč

17.05.2007 15:53
Autor: 

Následuje tisková zpráva společnosti ČEZ:
- Aktivity v zahraničí zvýšily čistý zisk Skupiny ČEZ (konsolidovaný) na 13 mld.
- Podíl Skupiny ČEZ na trhu koncovým zákazníkům činil 45,4 %

Energetická Skupina ČEZ dosáhla v prvním čtvrtletí letošního roku čistého zisku 12 977 mil. , což je meziroční nárůst o 25,1 procent. Na nárůstu se podílely výsledky aktivit Skupiny ČEZ v zahraničí - výroba elektřiny v rámci celé Skupiny ČEZ vzrostla o 12 procent zejména vlivem rozšíření skupiny o zahraniční elektrárny v Polsku (elektrárny ELCHO a Skawina) a Bulharsku (Varna). Výroba elektřiny v samotné České republice vzrostla pouze o 2%, pozitivní dopad výrazného hospodářského růstu a zájmu elektřinu v sousedních zemích byl vyvážen vlivem teplého počasí na poptávku. Provozní výnosy přesáhly 44 mld. a vzrostly o více jak 8 procent. Vedle zvýšení výroby se na tomto výsledku podílí zlepšená marže a nižší trend růstu nákladů.

K úspěšné kontrole nákladů významně napomohly úspory, které přinesl integrační a transformační projekt VIZE 2008. Ten zcela změnil podobu celé Skupiny ČEZ. Zaniklo pět regionálních distribučních firem a Skupina ČEZ je nyní organizována do procesních společností. Tomáš Pleskač, člen představenstva a ředitel divize distribuce k tomu dodal: “Projekt je v tuto chvíli u konce a to o rok a půl dříve než jsme plánovali. Dosud projekt přinesl úsporu 3 miliardy korun, letos přinese dalších 1,7 mld. a dále by měl přinášet každoročně úsporu 2,8 mld. . Od roku 2004 poklesl počet pracovníků Skupiny ČEZ v České republice o 1 512 a to bez jakýchkoliv sociálních otřesů.“

Počet zaměstnanců Skupiny ČEZ na konci března činil 31 072, meziročně jde o nárůst o 4,2 procenta. Růst je však spojen výhradně s rozšířením Skupiny ČEZ o polské elektrárny ELCHO a Skawina a o bulharskou elektrárnu ve Varně. Při srovnatelné základně by došlo k poklesu v řádu několika set zaměstnanců.

Výroba elektřiny v elektrárnách Skupiny ČEZ v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla 18 765 GWh a meziročně vzrostla o 12 procent. Historicky tak jde o nejvyšší výrobu ČEZ v prvním čtvrtletí.

Poptávka po elektřině v České republice meziročně poklesla o 6,7 procenta. Podíl Skupiny ČEZ (ČEZ Prodej) na prodeji elektřiny koncovým zákazníkům činil 45,4 %, kdy se nadále projevuje sílící konkurence na liberalizovaném trhu v ČR.

Teplé počasí, spolu s rostoucí výrobou z obnovitelných zdrojů, se výrazně projevilo zejména v segmentu distribuce, která zaostává za naším očekáváním o cca 1 miliardu korun.
„Přesto neměníme naše očekávání celoroční výše čistého zisku Skupiny ČEZ na úrovni 35,1 miliardy z února letošního roku. Věříme si, že tento výpadek dokážeme kompenzovat, zejména úsporami v nákladech.“ uvedl Petr Vobořil, ředitel divize finance.


Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ

Tabulka: Hospodářské výsledky Skupiny ČEZ za I. čtvrtletí 2007 
                                                                (mil. )      meziroční změna

Provozní výnosy

44 125

+ 9 %

Provozní zisk

21 741

+ 7 %

Zisk před zdaněním

16 229

+ 18 %

Zisk po zdanění

12 977

+ 25 %

Pozn.: neauditované konsolidované výsledky


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Babcock International Group PLC
Lowe's Cos Inc (10/19 Q3, Bef-mkt)
Target Corp (10/19 Q3, Bef-mkt)
20:00USA - Zápis z jednání FOMC