Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Způsob prodeje akcií ČEZ neporušuje pravidla trhu

ČNB: Způsob prodeje akcií ČEZ neporušuje pravidla trhu

18.5.2007 16:28
Autor: 

Praha 18. května (ČTK) - Rozhodnutí vlády o prodeji sedmi procent akcií společnosti ČEZ, způsob prodeje ani následná vyjádření členů vlády neporušují zákony ani pravidla kapitálového trhu. Uvedla to dnes Česká národní banka, která na kapitálový trh dohlíží.

Centrální banku kritizovali někteří novináři i politici za to, že se dosud k plánovanému prodeji akcií nevyjádřila. Kritikům je trnem v oku především rozhodnutí vlády, že celý proces prodeje části státního podílu v ČEZ bude utajený.

"ČNB nepřísluší zasahovat do procesu volby investiční strategie, přijímání konkrétních investičních rozhodnutí a způsobu jejich realizace u žádného z účastníků kapitálového trhu," uvedla centrální banka s tím, že se nijak neúčastní přípravy, rozhodování a samotného prodeje části podílu státu v ČEZ.

Ve čtvrtek například novinář Jan Macháček v rozhlasové debatě na Radiožurnálu řekl, že by se k prodeji měl regulátor, tedy ČNB, vyjádřit. "Bývalá komise pro cenné papíry je dnes pod Českou národní bankou a já myslím, že jako regulátor by se k obchodu měla vyjádřit. K tomu, že ministři budou průběžně informováni o tom, jak obchody probíhají, a my ostatní, občané, investoři, daňoví poplatníci se dozvíme teprve po tom, až obchod proběhne, jak proběhl," řekl.

Znepokojení nad tím, že se do prodeje dosud nezapojila ČNB, vyjádřil i bývalý ministr zemědělství Jan Mládek. Podle něj může celý proces skončit "velkým malérem", pokud se vláda nevzpamatuje, a pokud se nevzpamatuje také centrální banka.

Podle ČNB ovšem platná právní úprava kapitálového trhu nevyžaduje, aby investor uveřejňoval informace o svých záměrech a jejich naplnění. Přestože rozhodnutí investora o prodeji nebo nákupu může mít vliv na cenu investičního nástroje, nemusí být tento záměr uveřejněn, uvádí ČNB.

"Znalost kurzotvorné informace není nezákonná a automaticky nepředjímá využití nebo zneužití takové informace. Pokud by tomu tak bylo, mimo zákon by stáli nejen členové vlády, ale celá řada dalších profesí. Nezákonné je takové informace zneužívat, ale my v tuto chvíli nemáme žádné poznatky ani indicie, že by k něčemu takovému v případě privatizace ČEZ mělo dojít," uvedl viceguvernér ČNB Miroslav Singer.

Ministr financí Miroslav Kalousek již dříve řekl, že prodej akcií je průhledný. "Transparentní prodej na kapitálovém trhu je přísné dodržování všech pravidel, to není prodej v přímém přenosu," uvedl Kalousek. Takový prodej by podle něj nenahrál výnosům státu, ale hráčům na kapitálovém trhu, kteří chtějí na transakci vydělat.

Obchodování s akciemi společnosti ČEZ centrální banka podle svého vlastního vyjádření průběžně sleduje a v případě podezření na porušení platných právních předpisů je připravena podniknout příslušné právní kroky proti tomu, kdo by je porušil.

Vláda nyní vlastní 67,6 procenta akcií společnosti ČEZ a prodává sedmiprocentní balík. O přesném průběhu prodeje rozhodla vláda v pondělí na mimořádném zasedání. Samotný prodej vláda schválila v březnu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university