Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je boj s globálním oteplováním nesmysl?

Je boj s globálním oteplováním nesmysl?

22.5.2007 14:43
Autor: 

V poslední době se znovu rozvířily vody kolem problematiky globálního oteplování. Snad nejvíce šokující názory přitom představil český prezident Václav Klaus: "Je to úplný nesmysl. Globální oteplování je prostě nesmysl. Copak je možné, aby to někdo nechápal?" hřímal na své návštěvě ve Washingtonu.

Nepochopili to zřejmě vědci, kteří v rámci Mezivládního panelu pro klimatické změny v únoru konstatovali, že se Země v posledním století skutečně oteplila, a to o přibližně 0,74 stupně Celsia. Nepochopily to asi ani členské státy EU, které se rozhodly proti globálnímu oteplování bojovat. Zavedly systém emisních povolenek jako nástroj pro plnění cílů Kjótského protokolu a uzavřely dohodu o pětinové omezení emisí skleníkových plynů do roku 2020.

Podle Klause však žádný zásah vlády nemůže zastavit to, aby se svět a příroda měnily. „Proto nesouhlasím s takovými projekty jakým je Kjótský protokol a podobné iniciativy, které stanovují arbitrární cíle, vyžadující ohromné náklady, bez realistických vyhlídek na jejich úspěch,“ řekl Klaus americkým kongresmanům. „Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci,“ uvedl dále prezident v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Přišli tedy evropští politici o rozum, když se snaží o omezování škodlivých emisí? Přišli o rozum i vědci, kteří ve zprávě Mezivládního panelu pro klimatické změny dospěli k závěru, že za oteplování modré planety od druhé poloviny 20. století s pravděpodobností 90 % může lidská činnost? Jsou varování vědců, že změny klimatu s sebou přináší vymírání druhů či rozšiřování chorob, jen malováním čerta na zeď?

I evropský environmentalismus, který Klaus označil za ten „nejnebezpečnější –ismus“, má však své meze a při jeho realizaci někteří politici přeci jen „dostávají rozum“. Například český ministr průmyslu Martin Říman už chystá na Evropskou komisi žalobu, protože Česku přidělený objem emisních povolenek ohrožuje ekonomický růst. A český průmysl mu dává za pravdu – proč se nechat oproti jiným státům znevýhodňovat? Jak řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl, český podnikatel přeci nemůže globální problém vyřešit...

Nezodpovězenou otázkou stále zůstává, zda mají snahy Evropy o boj proti globálnímu oteplování vůbec nějaký efekt, dokud se k němu nepřipojí také největší světoví producenti emisí - Spojené státy, Čína nebo Indie. Má Evropa na zbytek světa čekat, nebo mu jít příkladem? Nezíská nakonec díky modernizaci, inovaci a růstem investic do čistých a efektivních technologií mnohem více? Je boj Evropy s globálním oteplováním nesmysl, zbytečnost, správná věc, nebo nutnost? Hlasujte v naší anketě! Těšíme se na Vaše názory.


Váš názor
 • oteplování
  22.5.2007 18:29

  Jsme už pár desítek let na ropném flámu. Tak ještě paříme ne!? Dokud je z čeho. Ranní bolehlav je ještě daleko.
  ondra
 • oteplování
  22.5.2007 15:20

  Částečně s Klauzem souhlasím.Nejsem odborník,ale myslím si že změny klimatu na zemi není možné ovlivnit byť dobře míněnými opatřeními. Hrozímse momenu ,až nastane čas, že "poručíme větru dešti" což tu už bylo a zaplaťpánbůh se to nepovedlo. Co naštěstí nedokázal Bůh chce dokázat Bursík a jemu podobný. Čím ? Zákony , směrnice , příkazy a omezení. Žížala a čolek jsou již dnes více než lidé.Pro "záchranu" planety je nutné lidskou populaci vyhubit, protože chce topit,svítit,jezdit autem a vlastně vše,co člověk chce je nesmírně škodlivé.Není tato ideologie něčemu podobná? Jinak se asi planeta rychle otepluje.Mohla by o tom vyprávět populace thermo bratrů a thermo sester.Ti přibejvaj jak houby po dešti.
  karel
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC