Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je boj s globálním oteplováním nesmysl?

Je boj s globálním oteplováním nesmysl?

22.05.2007 14:43
Autor: 

V poslední době se znovu rozvířily vody kolem problematiky globálního oteplování. Snad nejvíce šokující názory přitom představil český prezident Václav Klaus: "Je to úplný nesmysl. Globální oteplování je prostě nesmysl. Copak je možné, aby to někdo nechápal?" hřímal na své návštěvě ve Washingtonu.

Nepochopili to zřejmě vědci, kteří v rámci Mezivládního panelu pro klimatické změny v únoru konstatovali, že se Země v posledním století skutečně oteplila, a to o přibližně 0,74 stupně Celsia. Nepochopily to asi ani členské státy EU, které se rozhodly proti globálnímu oteplování bojovat. Zavedly systém emisních povolenek jako nástroj pro plnění cílů Kjótského protokolu a uzavřely dohodu o pětinové omezení emisí skleníkových plynů do roku 2020.

Podle Klause však žádný zásah vlády nemůže zastavit to, aby se svět a příroda měnily. „Proto nesouhlasím s takovými projekty jakým je Kjótský protokol a podobné iniciativy, které stanovují arbitrární cíle, vyžadující ohromné náklady, bez realistických vyhlídek na jejich úspěch,“ řekl Klaus americkým kongresmanům. „Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci,“ uvedl dále prezident v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Přišli tedy evropští politici o rozum, když se snaží o omezování škodlivých emisí? Přišli o rozum i vědci, kteří ve zprávě Mezivládního panelu pro klimatické změny dospěli k závěru, že za oteplování modré planety od druhé poloviny 20. století s pravděpodobností 90 % může lidská činnost? Jsou varování vědců, že změny klimatu s sebou přináší vymírání druhů či rozšiřování chorob, jen malováním čerta na zeď?

I evropský environmentalismus, který Klaus označil za ten „nejnebezpečnější –ismus“, má však své meze a při jeho realizaci někteří politici přeci jen „dostávají rozum“. Například český ministr průmyslu Martin Říman už chystá na Evropskou komisi žalobu, protože Česku přidělený objem emisních povolenek ohrožuje ekonomický růst. A český průmysl mu dává za pravdu – proč se nechat oproti jiným státům znevýhodňovat? Jak řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl, český podnikatel přeci nemůže globální problém vyřešit...

Nezodpovězenou otázkou stále zůstává, zda mají snahy Evropy o boj proti globálnímu oteplování vůbec nějaký efekt, dokud se k němu nepřipojí také největší světoví producenti emisí - Spojené státy, Čína nebo Indie. Má Evropa na zbytek světa čekat, nebo mu jít příkladem? Nezíská nakonec díky modernizaci, inovaci a růstem investic do čistých a efektivních technologií mnohem více? Je boj Evropy s globálním oteplováním nesmysl, zbytečnost, správná věc, nebo nutnost? Hlasujte v naší anketě! Těšíme se na Vaše názory.


Váš názor
 • oteplování
  22.05.2007 18:29

  Jsme už pár desítek let na ropném flámu. Tak ještě paříme ne!? Dokud je z čeho. Ranní bolehlav je ještě daleko.
  ondra
 • oteplování
  22.05.2007 15:20

  Částečně s Klauzem souhlasím.Nejsem odborník,ale myslím si že změny klimatu na zemi není možné ovlivnit byť dobře míněnými opatřeními. Hrozímse momenu ,až nastane čas, že "poručíme větru dešti" což tu už bylo a zaplaťpánbůh se to nepovedlo. Co naštěstí nedokázal Bůh chce dokázat Bursík a jemu podobný. Čím ? Zákony , směrnice , příkazy a omezení. Žížala a čolek jsou již dnes více než lidé.Pro "záchranu" planety je nutné lidskou populaci vyhubit, protože chce topit,svítit,jezdit autem a vlastně vše,co člověk chce je nesmírně škodlivé.Není tato ideologie něčemu podobná? Jinak se asi planeta rychle otepluje.Mohla by o tom vyprávět populace thermo bratrů a thermo sester.Ti přibejvaj jak houby po dešti.
  karel
Aktuální komentáře
20.11.2019
8:18Trump už podle právníků nemůže uvalit cla na dovoz aut
5:35Weber: U inflace ignorujeme to, co má největší význam
19.11.2019
22:07Wall Street dnes zakončila smíšeně, AMD + 3,5 %
17:25Přehřátá a podchlazená PE
17:15Přibude zemí s nejvyšším ratingem, předpovídá Fitch. Horkým kandidátem Rakousko
17:04Překvapivý odpolední obrat - akcie smazaly zisky, ropa padá  
15:37Wheelock: Velká deprese a šíření finanční nákazy
15:36Accenture: 15 procent příjmů bank z plateb ohrožuje digitalizace
15:14Aktuální tržní příležitosti? Přijďte na setkání s makléřem a analytikem Patrie 28.11. do Ostravy!
14:22Deloitte: Nové byty v Praze na konci srpna zdražily o 7,7 procenta
14:07Sumner: Čeká nás méně recesí a prodloužení cyklu ze 4 na 15 – 20 let
12:25Trump propásl cla? Na trhy se vrací pozitivní sentiment  
12:14Benda: Současné situaci by odpovídalo zvýšení úrokových sazeb
12:12Canuto: Americké sankce urychlují čínský přechod na novou rovnováhu
11:17HSBC: Evropa je nejatraktivnějším regionem pro budoucí podnikání
11:11ČD Cargo, a.s. - tisková zpráva týkající se vydání dluhopisů společnosti ČD Cargo, a.s.
10:29EasyJetu klesl zisk o 26 procent, obnoví dovolenkové balíčky
9:17Rozbřesk: V říjnu byl největší zájem o nová auta v EU za 10 let
8:53Trump jednal s šéfem Fedu o sazbách, vláda v ČR schválila daň na internetové giganty  
8:29USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Babcock International Group PLC
Lowe's Cos Inc (10/19 Q3, Bef-mkt)
Target Corp (10/19 Q3, Bef-mkt)
20:00USA - Zápis z jednání FOMC