Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Modernizace turbín zvýší výkon bloku Temelína minimálně na 1020 MWh

ČEZ: Modernizace turbín zvýší výkon bloku Temelína minimálně na 1020 MWh

22.5.2007 15:10
Autor: 

Následuje tisková zpráva společnosti ČEZ:
V letošním roce dojde na JE Temelín k modernizaci turbín. Společnost ŠKODA POWER a.s., dodá nové vysokotlaké rotory, vnitřní tělesa a rozváděcí kola včetně jejich nosičů. Modernizace přinese zvýšení účinnosti vysokotlakých dílů a výkon bloku se zvýší minimálně na 1020 MWe. Úpravy budou provedeny v průběhu plánovaných odstávek bloků. Nyní se dělají na druhém bloku a v srpnu a září budou provedeny i na prvním.

ŠKODA POWER a.s., v uplynulých čtyřech letech investovala do nových výrobních technologií, programového vybavení a má nové výrobní stroje. To jí umožňuje dosáhnout novou kvalitu zakázek. Některé nové technologie již ŠKODA POWER využila při modernizaci vysokotlakých dílů turbín Temelína v posledních dvou letech. „Veškeré provedené úpravy přispějí k zajištění spolehlivého a ekonomického provozu elektrárny nejméně do roku 2042. Součástí kontraktu jsou kromě výměny rotorů, vnitřních těles a rozváděcích kol také supervize montáže, komplexní zkoušky, garanční měření i školení personálu,“ říká ředitel pro realizace ŠKODA POWER a.s., Jiří Šmondrk.

V průběhu kontrol vysokotlakého dílu, v době odstávek roku 2004, byly zjištěny v místech uchycení lopatek některých oběžných kol k vlastnímu rotoru poruchy. V následujícím roce byly rotory výrobcem upraveny. Společnost ČEZ zvážila možnost spojit odstranění problémů se současným zvýšením výkonu turbogenerátoru a nakonec přistoupila k realizaci této modernizace. ČEZ očekává, že úpravou dojde ke zvýšení spolehlivosti stroje a současně i ke zvýšení roční výroby elektřiny v Temelíně. Investované prostředky se tak, při současném zachování výkonu reaktoru, společnosti vrátí do tří let. Hodnota kontraktu představuje téměř 700 miliónů korun.

Modernizaci chápeme i jako jednu z největších ekologických investic ČEZ v letošním roce. Výroba elektřiny v jaderné energetice neprodukuje skleníkové plyny. Po provedení úpravy na obou blocích zvýšíme instalovaný výkon Temelína minimálně o 52 MW. To téměř odpovídá instalovanému výkonu větrných elektráren v ČR, který byl k poslednímu březnu 56 MW. Za rok máme potenciál ze zvýšeného výkonu vyrobit 350 tisíc MWh elektřiny bez toho, že bychom do ovzduší vypustili 350tisíc tun emisí CO2,“ objasnil ekologické souvislosti modernizace ředitel JE Temelín Vladimír Hlavinka.

Pár technických dat k výkonu turbogenerátoru:

Modernizací turbíny bude dosaženo zvýšení elektrického výkonu o cca 26 MW a to pouze zvýšením účinnosti tepelného cyklu v novém vysokotlakého dílu. Jmenovitý elektrický výkon stanovený Úvodním projektem byl spočten na 981 MWe. Prováděcí projekt určil elektrický výkon při současném stavu na 994 MWe a po provedené modernizaci to bude 1020 MWe. Dosažitelný výkon, který je daný technickým stavem zařízením, ale i například i teplotou chladící vody je možné po této modernizaci očekávat až na úrovni 1050 MWe. Do této doby dosáhl turbogenerátor 1. bloku JE Temelín nejvyššího výkonu 11. září 2004 a to 1021,4 MWe.

Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí Skupiny ČEZ Jaderná elektrárna Temelín


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data