Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Letní blues pro technologie „Sell in May and go away“... ne tak docela

Letní blues pro technologie „Sell in May and go away“... ne tak docela

25.05.2007 15:39
Autor: Roman Koděra, Patria Finance

Květen pomalu končí a investorů, kteří by se chtěli držet hesla " Sell in may a go away" v technologickém sektoru nepřibývá, alespoň podle hodnot akciových indexů soudě se toto klišé nemusí naplnit

A tak prodají své akcie v červnu a pojedou do Mexika?

Pravděpodobně ne, říká skupina investičních manažerů a analytiků, kteří se v poslední době vyjadřovali k budoucímu vývoji technologických akcií.

Ačkoli technologické akcie pravděpodobně naváží na jejich historicky malou výkonnost od května do září, pak na druhé straně je méně pravděpodobné, že se bude opakovat dramatický výprodej z loňského roku, kdy index Nasdaq v období od 8. května do 18. července propadl o 12,87%.

"V následujících třech až šesti měsících Fed zůstane neutrální k vývoji úrokových sazeb, ale spíše je pak zvýší, než aby je posunul směrem dolů, což není povzbudivé pro investování." Tak to alespoň vidí analytik Marc Klee z American Fund Advisors, protože inflace je "hlavní obavou"

Avšak "medvědí" obavy ohledně zvyšování úrokových sazeb nejsou tak silné, aby se transformovaly do vysokého zájmu o otevření krátkých pozic na NYSE. Investoři v případě, že očekávají pokles hodnoty akcií využijí půjčky cenných papírů a prodají je "na krátko".

Kritickým bodem pro "býčí trend" v technologickém sektoru je nabídka a poptávka po samotných akciích a kombinace zpětných odkupů, fúzí a akvizic, která drží nabídku na nižší úrovni, než je poptávka. A ani zde se nechystá žádný obrat.

Další z analytiků Tony Ursillo nevylučuje korekci, ale dodává, že technologické akcie jsou nadále cenově atraktivní.

Proto při otázkách, které akcie kupovat, analytici preferují ty se silným cash-flow. Velké společnosti jakými jsou společnosti Intel a Oracle s vysokým cash-flow výnosem na akcii, nabízejí nižší riziko v porovnání s 4.8 % výnosem 10-letého dluhopisu.

Očekávání jsou nízká, kdežto valuace jsou na přijatelné úrovni. Akcie společnosti Microsoft nedávno zaujaly investory natolik, že legenda hedžových fondů George Soros koupil její akcie. To může být důležitým mezníkem pro světovou jedničku mezi výrobci software.

Jeho cesta „Vista“ může nakonec skončit u jednoho z velkých internetových hráčů jakými jsou Google, Yahoo nebo eBay, jak už se spekulovalo.

Nakonec však nelze opomenout jednu myšlenku: jsou-li všichni pozitivní a medvědi kapitulují společně s krátkodobými spekulanty, kteří otvírají krátké pozice, jenž se naopak přidají na stranu kupujících technologických akcií, pak je to právě ten čas, kdy je nejlepší je prodat … a možná i všechno ostatní.


Váš názor
 •  
  27.05.2007 10:21

  Nakonec však nelze opomenout jednu myšlenku: jsou-li všichni pozitivní a medvědi kapitulují společně s krátkodobými spekulanty, kteří otvírají krátké pozice, jenž se naopak přidají na stranu kupujících technologických Nakonec však nelze opomenout jednu myšlenku: jsou-li všichni pozitivní a medvědi kapitulují společně s krátkodobými spekulanty, kteří otvírají krátké pozice, jenž se naopak přidají na stranu kupujících technologických akcií, pak je to právě ten čas, kdy je nejlepší je prodat … a možná i všechno ostatní i
  ivan
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data