Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ plánuje nově spalovat biomasu i ve slezské elektrárně Elcho

ČEZ plánuje nově spalovat biomasu i ve slezské elektrárně Elcho

28.5.2007 15:48
Autor: 

Následuje tisková zpráva společnosti ČEZ:
Skupina ČEZ v minulém týdnu s pozitivním výsledkem otestovala možnost spalování biomasy v dolnoslezské elektrárně Elcho. V rámci takzvaných ověřovacích zkoušek bylo spáleno 600 tun biomasy ve formě dřevěných pilin, briket a štěpků. Zkoušky potvrdily reálnost spalování biomasy v elektrárně Elcho.

„Provedli jsme certifikační měření, které je nutné pro udělení licence. Prověřili jsme průchodnost dopravních tras, sít, drtičů, zásobníků uhlí a hlavně vlastní spalování biomasy ve fluidní vrstvě kotle,“ říká Jan Mikulka, ředitel pro strategii elektrárenské společnosti Elcho. „Čekají nás ještě drobné úpravy na skládce biomasy, nakoupíme také technologii na její třídění. Předpokládáme, že výrobu z biomasy bychom standardně zahájili v říjnu,“ vypočítává Jan Mikulka nadcházející kroky k realizaci spalování.

Ročně by elektrárna Elcho mohla vyrobit až 150 000 MWh elektřiny z biomasy, to odpovídá přibližně roční spotřebě elektřiny cca 43 tisíc domácností. Elektrárna Elcho byla v loňském roce oceněna cenou Lídr polské ekologie a letos tak opět formou snížení emisí skleníkových plynů CO2 přispěje ke zlepšení životního prostředí v česko-polském příhraničí.

Skupina ČEZ v prvním čtvrtletí letošního roku výrazně navýšila výrobu elektřiny ze spoluspalování biomasy. Celková výroba dosáhla 67 561 MWh a meziročně tak vzrostla o 37,8 %. Souhrnná hmotnost použité biomasy přesáhla 74 tisíc tun (meziroční nárůst o 41,6 %).

Největší měrou se v prvním čtvrtletí na výrobě z biomasy podílela polská Elektrárna Skawina (25 968 MWh), jihomoravská Elektrárna Hodonín (18 931 MWh) a východočeská Elektrárna Poříčí spolu s Teplárnou Dvůr Králové (14 926 MWh). V České republice spalují biomasu ještě elektrárny Tisová, Ledvice a Chvaletice.

V roce 2006 vyrobila Skupina ČEZ z biomasy celkem 223 GWh elektrické energie, což představuje v porovnání s rokem 2005 téměř dvojnásobný nárůst. V rámci portfolia obnovitelných zdrojů Skupiny ČEZ jde o druhý nejvýznamnější zdroj po vodních elektrárnách.

Hlavní rozvojové aktivity Skupiny ČEZ jsou zaměřeny zejména na oblasti využívání větrné energie, biomasy a bioplynu. V následujících 15 letech hodlá Skupina ČEZ investovat do rozvoje obnovitelných zdrojů energie celkem 30 miliard korun. Cíle Skupiny ČEZ v oblasti rozšiřování výrobních kapacit z obnovitelných zdrojů přímo souvisejí s cílem ČR vyrábět v roce 2010 celkem 8 % energie z obnovitelných zdrojů. To by představovalo oproti současnému stavu takřka dvojnásobný nárůst.

Polské elektrárny Elcho a Skawina získal ČEZ v květnu loňského roku od amerického koncernu PSEG. Elektrárna Elcho v jižním Polsku leží v severovýchodní části města Chorzów a rozkládá se ploše o rozloze 12.4 hektarů. Vyrábí elektřinu a teplo ve 2 fluidních kotlích firmy Foster Wheeler a dvou tepelně – kondenzačních turbínách. Technologie byla zvolena tak, aby Elcho mohlo pružně reagovat na spotřebu tepla a teplé vody, jímž zásobuje západní část aglomerace okolí průmyslových Katovic. Elektrárna je tak schopná vyrábět pouze elektřinu, přizpůsobit se nízkému odběru tepla v létě, nebo v zimním období dodávat teplo dle požadavků odběratele.

Eva Nováková, tisková mluvčí ČEZ, a. s.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data