Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Střední Evropa: Důležité akciové zprávy - průběžně doplňováno

Střední Evropa: Důležité akciové zprávy - průběžně doplňováno

29.5.2007 11:09
Autor: KBC/Patria

KGHM: Program na vyšší kapitálové výdaje byl zveřejněn jeden den před hlasováním o dividendách
Představenstvo společnosti KGHM zveřejnilo plány na prudký nárůst kapitálových výdajů během příštích deseti let. Společnost plánuje během tohoto období utratit 16,3 mld. PLN, včetně 5,9 mld. PLN během období 2007-2008. Předchozí plány požadovaly výdaje 2,3 mld. PLN (2007-2008), proti 1,3 mld. PLN vydaným v 2005-2006.

Společnost zveřejnila několik investičních projektů, většina z nich je již známa, jako například průzkum hlubokých nalezišť Glogow Gleboki za 1,5 mld. PLN, a navýšení podílu v Polkomtelu za 1,1 mld. PLN, ale zároveň se v tomto seznamu objevilo několik nových položek. Jednou z nich je například naleziště mědi v zahraniční za 1,5 mld. PLN a akvizice těžebních a hutnických společností v Evropě za 0,6 mld. PLN.

Náš názor: Management neposkytnul žádné vysvětlení ohledně rapidního nárůstu kapitálových výdajů v období 2007-2008. Nicméně zveřejnění nového programu kapitálových výdajů přichází jeden den před středeční výroční valnou hromadou společnosti, která bude hlasovat o dividendách ze zisk za rok 2006. Zdá se, že se management KGHM snaží přesvědčit ministerstvo státní pokladny (drží 42,5 % akcií) o nízké úrovni výplaty dividend, a to nás příliš nepřesvědčuje.

Pochybujeme, že tak rychlý nárůst kapitálových výdajů (4,5x v porovnání s předchozími dvěma lety) je splnitelný, zejména s ohledem na realizační rizika. Mimo to se domníváme, že program na kapitálové výdaje, tak jak ho představil management, je přiměřený, když investice do nových šachet, nalezišť a nové obohacovací technologie jsou velice potřebné.

I nadále se držíme scénáře na 80% výplatní ukazatel, když bereme v úvahu loňský výplatní ukazatel (87 %) a také tlak ministerstva na dividendy u ostatních společnosti (Lotos).

BRE Bank: BRE Leasing chce expandovat do Ruska
V rozhovoru pro deník Puls Biznesu uvedl generální ředitel BRE Leasing (dceřiná společnost Commerzbank a BRE Bank), Mieczyslaw Groszek, že společnost chce zahájit nové operace v Rusku.

Náš názor: BRE Bank nedávno upustila od možnosti vstupu na ukrajinský trh (bude tam působit Commerzbank), místo toho začíná expanzi internetové banky v České republice a na Slovensku. Podle našeho názoru, s ohledem na fakt, že Commerzbank chce i nadále expandovat v Rusku prostřednictvím akvizic, bude konečné rozhodnutí záležet na úspěchu mateřské banky na tomto trhu. Nicméně s ohledem na spekulativní povahu tohoto titulu bychom nebyli překvapeni, kdyby měla zpráva pozitivní dopad na dnešní cenu akcií.


PKN Orlen: Generální ředitel se vyjádřil k Mazeikiu a strategickým cílům PKN
Piotr Kownacki, generální ředitel společnosti PKN Orlen, poskytl rozhovor deníkům Parkiet a Dziennik. Hlavní body tohoto rozhovoru lze shrnout následovně:

- Pokud zůstane makroekonomické prostředí příznivé do konce kvartálu, mohl by být čistý výsledek Mazeikiu za 2Q07 okolo nuly, my předpokládáme mírnou ztrátu.
- Škody po požáru by měly být plně odstraněny do listopadu, možná i do konce 3Q07 pokud bude vše probíhat hladce. My počítáme, že oprava destilační jednotky potrvá do konce září.
- PKN hodlá do Mazeikiu investovat 0,8-1,0 mld. USD během příštích pěti let. V současnosti nevíme, jaké přesně investice hodlá PKN vykonat.
- Strategie počítá pouze s dodávkami ropy po moři, i když zároveň připouští možnost znovuotevření ropovodu. My s touto možností již vůbec nepočítáme.
- PKN chce rozvíjet retailovou síť v Litvě a Lotyšsku ze současných 27 na 200 čerpacích stanic do roku 2012.
- Jako svoji prioritu vidí PKN snížení zadlužení, aby si zachovala rating na investiční úrovni (dluh nemůže překročit 1,5-2,0x EBITDA).
- PKN se letos začne připravovat na zpracování ropy jiného typu než ruské, v případě zavření ropovodu Družba. Budeme pozorně sledovat investiční záměry PKN k dosažení tohoto cíle.

Lotos na dividendách vyplatí 10 % z čistého zisku za rok 2006
Na včerejší výroční valné hromadě společnosti Lotos odmítli majoritní akcionáři společnosti, Ministerstvo státní poklady a Nafta Polska, návrh představenstva nevyplatit dividendu ze zisku za rok 2006. Místo toho chce ministerstvo vyplatit na dividendách 40,9 mil. PLN, tzn. 10 % z auditovaného čistého zisku za rok 2006. Dividenda, která představuje 0,36 PLN na jednu akcii, bude vyplacena do 31. července 2007. Generální ředitel Olechnowicz pro Reuters uvedl, že neočekávaná výplata dividen investiční plány Lotosu neohrozí.

Náš názor: I když je jasné, že polský rozpočet potřebuje další zdroje, naznačuje nečekaný krok ministerstva, že vztahy s představenstvem nejsou až tak růžové. Zatímco pro čistou hotovostní pozici není výplata 40 mil. PLN na dividendách nijak závažná, financování investičního programu (7,3 mld. PLN) by mohlo být o něco obtížnější. 

TVN si pro svůj teleshoppingový kanál stanovila ambiciózní cíle
Společnost TVN zveřejnila další informace o akvizici teleshoppingového kanálu Mango (za 13,0 mil. EUR), který je dostupný na kabelu a přes satelit okolo 5 mil. domácnostem v Polsku. TVN uvedla, že hodlá navýšit tržby Manga na 200 mil. PLN v příštích pěti letech (desetinásobek, ale ne příliš daleko od prognóz růstu na 600% růst v příštích pěti letech v tomto průmyslu v regionu CEE) a dosáhnout prodejní marže 500 % (opět blízko standardu průmyslu 400-700% marže) rovněž v příštích pěti letech. Společnost dále uvedla, že chce využít synergií svého produkčního potenciálu a diverzifikovat tok tržeb. V současnosti je v Polsku pět teleshoppingových kanálů.

Náš názor: Akviziční cena 13,0 mil. EUR se může zdát spíše vysoká, pokud vezmeme v úvahu ranou fázi vývoje teleshoppingového trhu v Polsku. Otázkou je navíc konkurenční výhoda Manga, s ohledem na velice jednoduchou programovou strukturu kanálů tohoto typu. Zdá se, že zahájení provozu vlastní teleshoppingového kanálu by nemělo TVN přinést žádné problémy, pokud vezmeme v úvahu potenciál trhu a plány TVN na rozšíření standardů Manga na svoje vlastní (živé programování, interakce s divákem atd.). Očekáváme spíše negativní reakci trhu na tuto zprávu.Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.1.2017
19:54Zvířecí pudy utržené ze řetězu
18:04Saúdská Arábie: Odvykací kůra pokračuje
17:37Summary: Wirecard potvrdil výhled, výrobce brýlí Luxottica se spojí s "králem čoček" Essilor
17:33Investiční výhled Patria 2017: Ekonomika. Šance USA, brzda pro Británii. Co inflace?  
17:17Technická analýza - Dolar se závěrem minulého týdne na páru s jenem posunul pod hodnotu 115,00 USDJPY
17:15Rusnokova slova o vývoji po intervencích korunou nepohnula  
16:56MMF pro letošek více věří ekonomice Spojených států i Británie, zlepšil výhled
16:54Banky držely Prahu stejně jako zbytek Evropy v červeném, klesal i ČEZ
16:01Česká exportní banka, a.s - Splacení celé emise dluhopisů, ISIN XS1408473053
15:57Big Mac index: Dolar by měl stát 15 korun
15:55Česká exportní banka, a.s. - Splacení celé emise dluhopisů ISIN XS1406953437
15:04Rusnok o koruně: Po exitu čekejme výkyvy. Možná i oslabení
14:18Kolik dokážeme utratit za brýle? Nový lídr vydělá 400 miliard ročně
13:42Týdenní výhled - Vystoupení Mayové a bankéřů Fedu, americká inflace, ECB, další kvartální výsledky  
12:55Stamiliony dolarů za rating "na přání". Moody's uzavírá kapitolu podílu na finanční krizi
12:19Osm nejbohatších světa vlastní stejně, jako polovina lidstva
11:21Exguvernér ČNB Singer míří do vedení pojišťovací skupiny
11:02Další propad libry: Britská měna se bojí, co premiérka Mayová vzkáže EU
10:20Pražskou burzu tíží Erste i ČEZ s klesající elektřinou, přerušuje tři dny růstu
9:39Ceny v tuzemském průmyslu loni dosud nejvíc klesly

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
CSX Corp (12/16 Q4, Aft-mkt)
International Business Machines Corp (12/16 Q4)
Netflix Inc (12/16 Q4)
United Continental Holdings Inc (12/16 Q4, Aft-mkt)
UnitedHealth Group Inc (12/16 Q4)
UnitedHealth Group Inc (12/16 Q4, Bef-mkt)
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
13:00Morgan Stanley (12/16 Q4)
14:30USA - Empire State Manufacturing index