Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: O zvýšení úrokových sazeb ČNB dnes rozhodl hlas guvernéra Tůmy

ČTK: O zvýšení úrokových sazeb ČNB dnes rozhodl hlas guvernéra Tůmy

31.5.2007 16:00
Autor: ČTK

Praha 31. května (ČTK) - Dnešní hlasování o zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu bylo podle předpokladů velmi těsné. Tři členové bankovní rady hlasovali pro zvýšení sazeb, tři členové hlasovali pro ponechání sazeb beze změny. Rozhodl tak hlas guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval guvernér Tůma. Jednání sedmičlenné bankovní rady se nezúčastnil Vladimír Tomšík.

Rizika prognózy centrální banky jsou podle Tůmy mírně proinflační. "Žádný faktor není dramaticky proinflační, ale při výhledu vpřed vývoj hodnotíme jako kumulaci mírně proinflačních rizik," uvedl. Podle něj se celkově na prognóze nic nezměnilo a ta počítá stále s postupným růstem úrokových sazeb.

Mezi rizikové faktory pro postupný růst cen centrální bankéři zařadili vyšší dubnovou inflaci. "Neděláme ovšem dramatické závěry z jednoho čísla a lze očekávat i korekci," uvedl Tůma. Dalšími proinflačními faktory jsou podle centrálních bankéřů tlak na růst mezd, silnější hospodářský růst v eurozóně a s tím spojený růst úrokových sazeb v eurozóně, a mírně slabší kurz koruny k euru.

K hlasování Tůma uvedl, že někteří centrální bankéři sice při dnešní diskusi uznávali rizika růstu inflace, ale chtěli počkat se zvyšováním sazeb až na další prognózu. "Někteří z členů usoudili, že kumulace je taková, že opravňuje k nárůstu," uvedl.

Podle ekonomů lze letos očekávat alespoň jedno další zvýšení úrokových sazeb. Na konci roku by se základní sazba měla pohybovat na třech procentech.

Centrální banka jednala o úrokových sazbách naposledy na konci dubna. Sazby tehdy ponechala bez změny. ČNB má nejnižší úroky v celé Evropské unii a základní úroková sazba je 2,75 procenta.


Váš názor
  • Obrovský pláč
    31.5.2007 17:33

    Pro zajištění inflačního cíle na 2% stanovuje ECB základní sazbu ve výši 4%, takže proč polovina bankovní rady pláče jako staré indiánky,není jasno.Něco proti inflaci dělejte, nebo běžte od toho.Víc škodíte, než prospíváte.
    Ovak
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data