Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Řiďte se tím co říkám, ne tím co dělám” - Dow Jones a Buffet?

„Řiďte se tím co říkám, ne tím co dělám” - Dow Jones a Buffet?

4.6.2007 11:38

Minulý týden byli mezi těmi, kdo se na akciových trzích radovali nejvíce, akcionáři společnosti Dow Jones, vydavatele Wall Street Journal. Důvodem byla zvýšená důvěra investorů v to, že Rupert Murdoch (respektive jeho News Corp) navýší svou nabídku převzetí, nebo že se ve hře objeví další, kteří cenu vyšroubují více. Nabídka v této chvíli dosahuje 60 USD na akcii, akcie v pátek uzavírala na 61,20 USD (pro milovníky majoritních prémií a podobných konceptů – částka 60 USD na akcii představuje 67% prémii k ceně akcie před nabídkou). Mluví se o široké škále zájemců, počínaje Bloombergem, General Electric a konče Yahoo.

Velkým zlomem v této, zřejmě jen první z více epizod, byl souhlas majoritního akcionáře Dow Jones - rodiny Bancroft, se vůbec setkat s Murdochech a pohovořit o možném prodeji. Hlavní starostí rodiny je přitom podle komentářů novinářská nezávislost WSJ pod možným novým vlastnictvím.

Výše uvedené je sice zajímavé, ale je to víceméně stejný mustr jako při mnoha dalších M&A, které zvedají ceny akcií na trhu. Zajímavějším z uvedeného dělá to, že mezi možnými zájemci je zmiňováno i další známé jméno - Warren Buffett. Držitelé akcií si tak, těžko nyní říci zda po právu, dělají chutě na souboj mezi (minimálně) dvěma velkými jmény, které mají dostatek fondů a mohou tak šroubovat cenu výš a výš. Jako by toto nestačilo, „zasvěcení“ komentátoři mluví o tom, že pro tyto dva nemá Dow Jones jen cenu investiční, ale i jakousi sběratelskou – něco na styl toho, že získání této společnosti by dodalo ten pravý punc výjimečnosti jejich společnostem. Ten, kdo si myslí, že investování je práce, která má vydělávat peníze, a do které hry na prestiž nepatří, se zde musí cítit asi poněkud nesvůj.

Vydávání novin není zrovna bezproblémovým byznysem – čelí zejména výrazným strukturálním změnám ve spotřebitelských návycích a požadavcích, které tomuto médiu většinou nepřejí. Možnost snižování nákladů je přitom u novin typu WSJ omezená, pokud nechtějí měnit svou cílovou skupinu a zaměření. Pokud Buffet vstoupí do hry, bude zajímavé sledovat, zda se bude při nabídce držet jednoho svého postřehu, který by ve volném překladu zněl: Když management s výbornou reputací dostane na starost podnik s reputací velmi špatného fundamentu, je to reputace tohoto podniku, která zůstane netknuta. Ale možná, že věrnost svým radám ukáže tím, že do hry vůbec nevstoupí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data