Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Pokud podíl státu překročí 66,7 % bude muset učinit povinnou nabídku na odkup akcií

ČEZ: Pokud podíl státu překročí 66,7 % bude muset učinit povinnou nabídku na odkup akcií

6.6.2007 9:28
Autor: Jan Krejčí, Patria Finance

Podle MF Dnes existuje možnost, že by stát musel učinit nabídku na zpětný odkup akcií, pokud jeho podíl v ČEZ překročí 66,7 %, což je jeden z faktorů povinné nabídky na zpětný odkup. Tento scénář by mohl nastat, když ČEZ koupí 10 % svých akcií a poté je zruší, což by vedlo k navýšení podílu státu v ČEZu z 60,61 % na 67,34 %. Podle ministra financí Kalouska a jeho náměstka Fuksy existuje několik záchranných brzd, které mohou být použity v případě, že by se k této situaci schylovalo nebo pokud se bude prodej podílu ubírat špatným směrem, může být zastaven.

Náš názor: Zprávu vnímáme jako neutrální, protože nejsou k dispozici informace o tom, jaké množství akcií chce ČEZ zrušit v momentě, kdy dokončí zpětný odkup 10 %. Zároveň také není známo jakou cenu by stát musel v rámci zpětného odkupu nabídnout. Celkově se nedomníváme, že k povinnému odkoupení akcií dojde, proto neočekáváme vliv této zprávy na dnešní obchodování.


Váš názor
 • "není známo"
  6.6.2007 10:35

  Myslím, že je to zcela jasné : nerozhoduje ČEZ, ale politika, případně lobbisté (motiv prodat mají všichni t.č.akcionáři; bohužel jejich držiteli jsou politici a lobbisté sledující výhradně své vlastní zájmy). Pokud jde o zdůvodnění prodeje části akcií ČEZu, považuju to za skandální způsob snahy zajistit klausovsky vyrovnaný státní rozpočet ze základního důvodu - totiž že nějakých 30 mld.korun nespasí ani jeden rok, natož že by řešil něco metodicky. Dále dar akcií pro gympl jiného Klause považuju za vhodné téma pro NKÚ, ale protože o spotřebě těch peněz bude rozhodovat "privátní" subjekt, nebude mít NKÚ právo se v tom rýpat - a to považuju za vrchol geniality v legalizaci korupce. Položil bych řečnickou otázku : proč motivujeme manažery tak velkými výdělky, když pro ně je dalších 100.000.000 Kč zbytečných až tak moc, že se prožerou v jednom lyceu dobře situovaných dětí, místo aby dalších 100 let se každoročně rozdělil 1 milion mezi 5 nejnadanějších studentů všech sředních škol ? (myslím, že založení podobné tradice by bylo větším příspěvkem školství jako celku a ten jeden konkrétní gympl by se stal nesmrtelným.. - tedy pokud jde oběma protagonistům o nauku..)
  Obcan
  •  
   6.6.2007 12:04

   test
   test
   •  
    6.6.2007 15:56

    Patria mi smazala prispevek, ve kterem jsem pripominal fakt, že lide zadotovali CSOB a jeji prevzeti IPB. No comment.
    bagus
 • čez nemusí koupit
  6.6.2007 9:42

  celých 10 % akcíí, nebo může část nakoupených akcií prodat nějakému většímu investorovy 0,5 - 1,0%, nebo nemusí zrušit všech 10% nakoupených akcií.
  to je pravda
  • Pokud stát DOSÁHNE nebo překročí hranici 2/3 hlasovacích práv,
   6.6.2007 10:27

   vznikne mu povinnost nabídky převzetí (§ 183b/1)za cenu dle §183c/3 OBCHZ.
   Harp.
  • Majorita
   6.6.2007 10:15

   Nojo, ale to by stat prisel o 2/3 rozhodovaci podil v CEZu...
   Michal Kára
   • 6.6.2007 12:00

    Příspěvek byl smazán kvůli neodůvodněnému napadání společnosti Patria. Prosíme uživatele o korektní a věcné příspěvky.
    bagus
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data