Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průzkum: Platební morálka Čechů patří k nejhorším v Evropě

Průzkum: Platební morálka Čechů patří k nejhorším v Evropě

06.06.2007 13:26
Autor: ČTK

Praha 6. června (ČTK) - Češi patří v hrazení svých závazků k nejhorším v Evropě. Podle průzkumu společnosti Intrum Justitia se totiž české podniky opožďují ve svých platbách v průměru o 25 dní, zatímco například Němci o deset dní méně. Průzkum o platební morálce v 25 evropských zemích na dnešní tiskové konferenci představil ředitel společnosti Intrum Justitia Ivo Klimeš. Nejméně se opožďují Finové a Švédové, maximálně o sedm dní.

Za Českou republikou se v průzkumu umístili již jen Řekové, Kypřané a Portugalci. Například v Portugalsku jsou faktury uhrazeny v průměru až 40 dní po jejich splatnosti.

Celková doba, po kterou musí podniky čekat na platby, je v ČR 49 dní. V tomto ohledu je Česká republika průměrnou evropskou zemí. Je na tom dokonce lépe než Velká Británie (51,5 dne) nebo Itálie (97 dní).
V těchto zemích sice lidé čekají na zaplacení déle, ale zároveň mají větší jistotu na rozdíl od Česka, že své peníze dostanou. Průměrné platební ztráty jsou totiž v ČR nejvyšší z celé Evropy a činí 3,5 procenta. Znamená to, že Češi nikdy nedostanou 3,5 procenta z celkově vyfakturované částky. Nejmenší platební ztráty, 0,1 procenta, mají Finové. Následují je Švédové a Irové. V Itálii činí například platební ztráty 1,3 procenta a ve Velké Británii 1,9 procenta.

"Firmy v České republice každoročně přicházejí kvůli nesplaceným dluhům o velké částky. Malé a střední podniky jsou v tomto ohledu obzvláště zranitelné. Nemají dostatek prostředků, aby neuhrazené dluhy aktivně vymáhaly. Zákazníci, kteří platí pozdě, vystavují firmy závažným problémům s likviditou. V některých případech je dokonce přivádějí do konkurzu," uvedl Klimeš. Podle něj tak tuzemské firmy působí v nejrizikovějším evropském prostředí.

Klimeš se ovšem domnívá, že se platební morálka v ČR bude zlepšovat. Důvodem bude další vývoj ekonomiky a takzvaný outsourcing, kdy firmy budou například i účetnictví převádět na specializované firmy. Za poslední tři roky se platební index vytvořený společností Intrum Justitia v případě ČR zlepšil ze 176 na 173, země ovšem patří mezi tři nejhůře hodnocené země. Nejlépe je na tom Finsko se indexem 124, nejhůře Portugalsko s indexem 182 následované Řeckem (index 174).

Intrum Justitia působí v ČR od roku 1996. Je součástí stejnojmenné evropské skupiny, která se zabývá poskytováním služeb řízení a správy úvěrů nebo správu obchodních i spotřebitelských pohledávek.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data