Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Střední Evropa: Důležité akciové zprávy - průběžně doplňováno

Střední Evropa: Důležité akciové zprávy - průběžně doplňováno

07.06.2007 10:30
Autor: KBC/Patria

PKN Orlen a Lotos budou 18. června jednat o spolupráci
Společnosti PKN Orlen a Lotos se setkají 18. června, aby projednaly možnou spolupráci na těžbě ropy, jak uvádí deník Puls Biznesu, jež cituje generálního ředitele Lotosu Pawla Olechnowicze. Konkurenti by mohli projednat partnerství v tendrech na přístup k zásobám ropy v Litvě a Lotyšsku, jak dále uvádí deník s odkazem na mluvčího PKN.
Náš názor: Obě společnosti mají v současnosti omezené finanční možnosti kvůli výrazným investicím do aktiv downstreamu. Domníváme se, že spolupráce by jim mohla pomoci ke sdílení nákladů a rizik projektu a implementaci svých strategických cílů. Lotos by mohl navýšit své výrobní objemy a PKN učinit první krok do upstreamu. Vzhledem k tomu, že Lotos má zkušenosti s výrobou na volném moři očekáváme, že bude také operátorem. Celková velikost projektu by neměla být nijak značná, proto i finanční dopad na společnosti můžeme označit jako malý. Předpokládáme neutrální reakci trhu na tuto zprávu. 

MOL zvažuje expanzi mimo region CEE
Ředitel pro strategii ve společnosti MOL, Akos Kassai, na včerejší tiskové konferenci v Budapešti hovořil o možných akvizicích. Kassai uvedl, že MOL má i nadále zájem o příležitosti v regionu CEE, ale zároveň vidí potenciál i v ostatních evropských zemích a regionech, jako např. Rakousko, severní Itálie, jižní Německo, Řecko a Sicílie. MOL nedávno zkoumala investiční příležitosti v Kanadě zahrnující společnost, která zkoumá naleziště. Kassai dále uvedl, že MOL musí myslet i dále než jen v rámci CEE, kde jsou investiční příležitosti omezené. Navíc je expanze pro MOL důležitá z hlediska udržení si své nezávislosti. „Společnosti, které jsou na burze a nerostou a nedívají se dopředu se stávají cílem na převzetí“, uvedl Kassai. MOL bude zvažovat cíle jakékoliv velikosti, ale zároveň nepřemýšlí o transakci s rakouskou OMV.

Náš názor: Zpráva odpovídá prohlášení generálního ředitele MOL Hernadiho, který uvedl, že MOL má na stole okolo 15 akvizičních příležitostí spolu s padesáti projekty kapitálových investic souvisejících se stávajícím zařízením. Momentálně hodnotíme tyto plány neutrálně, do doby než budeme mít informace o ceně. Je nutné ovšem poznamenat, že vynucená expanze na neznámé trhy může představovat riziko pro akcionáře. Pokud MOL nebude moci reinvestovat peníze s návratností jakou akcionáři očekávají, je mnohem lepší optimalizovat kapitálovou strukturu prostřednictvím větší výplaty akcionářům nebo zahájením odkupu vlastních akcií. 

NIS: Srbsko letos prodá svůj ropný monopol
Podle včerejšího prohlášení ministra pro ekonomiku Mladjana Dinkiče, prodá Srbsko v letošním roce svůj ropný monopol, společnost NIS. Naftna Industrija Srbije (NIS) a JAT jsou jediné dva monopoly, jejichž prodej vládnoucí koalice odsouhlasila a předpokládá se, že prodej by měl být dokončen v roce 2008. Vláda nejdříve připraví návrh zákona o NIS, ve kterém definuje jeho privatizace. Zákon bude přijat v září nebo říjnu a poté proběhne tendr na NIS. Vláda chce v první fázi prodat 25% podíl následovaný navýšením kapitálu, dle rady Merrill Lynch. Navýšení kapitálu by kupci mělo přinést dalších 12,5 %.
Náš názor: Mezi zájemci o NIS se objevují Gazprom Neft, Lukoil. MOL, OMV, Hellenic Petroleum, Rompetrol a PKN. Napjatá finanční pozice omezí možnosti PKN a Rompetrolu. OMV již vyjádřilo svůj opatrný postoj ohledně downstreamových akvizic, když očekávání společnosti na rafinační marže jsou spíše mdlé. MOL a Hellenic budou v tendru pravděpodobně velmi aktivní, nicméně se domníváme, že největší šance mají ruské společnosti zejména díky existujícím politickým vazbám mezi těmito dvěma zeměmi.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
13:00Manchester United Plc (09/19 Q1)