Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Budvar u evropského soudu neuspěl ve sporu o ochranné známky

ČTK: Budvar u evropského soudu neuspěl ve sporu o ochranné známky

12.6.2007 12:07
Autor: ČTK

Brusel/Lucemburk 12. června (zpravodajka ČTK) - Budějovický Budvar neuspěl proti americké pivovarnické společnosti Anheuser-Busch v sérii sporů, které se týkaly používání označení "Budweiser" a "Bud" pro jiné výrobky než pro pivo. Soud první instance v Lucemburku dnes uvedl, že Úřad pro harmonizaci vnitřního trhu (OHIM) rozhodl správně, když odmítl námitky Budvaru proti registraci známky Budweiser a Bud například pro cukrovinky nebo oděvy. Budvar tvrdí, že americký pivovar získal ochranu na označení výrobků, které prý nejsou z pohledu českého podniku podstatné.

"Společnost Budějovický Budvar neprokázala, že označení původu Budweiser a Bud, zapsaná na základě Lisabonské dohody, s účinkem zejména pro Francii, jí umožňují podat námitky proti přihláškám ochranných známek Společenství podaným společností Anheuser-Busch pro jiné výrobky než pivo," uvedl dnes soud.
"Z pohledu prodeje piva v EU dnešní rozsudek neohrožuje naše současné obchodní aktivity," uvedl v reakci na rozsudek mluvčí Budějovického Budvaru Petr Samec. Anheuser-Busch získal ochranu na označení výrobků, které jsou prý z pohledu českého pivovaru nepodstatné. Podle Samce navíc dnešní rozhodnutí soudu neruší starší registrace, které Budvar získal v jednotlivých státech.

Mezi lety 1996 a 1998 podala americká pivovarnická společnost u evropského známkového úřadu přihlášky na registraci některých svých obchodních značek. Konkrétně OHIM obdržel žádost o registraci slovních označení "Budweiser" a "Bud" a obrazových označení, jež obsahují označení "AB", "Genuine" (Autentický), "Budweiser" a "King of Beers" (Král piv). Jen čtyři posledně jmenované grafické značky měly sloužit k označování piva. Zbylé značky americká společnost hodlala používat pro označování papírenských výrobků, čisticích potřeb, oděvů, jemného pečiva a cukrovinek.

Český pivovar Budějovický Budvar měl ke všem žádostem amerického konkurenta námitky. OHIM tyto námitky neuznal až na jednu výjimku. Ta se týkala žádosti Anheuser-Busch o registraci obrazových značek pro piva, v nichž se objevoval mimo jiné název "Budweiser" a "Bud". Budějovický Budvar se proto v roce 2004 rozhodl zahájit s evropským úřadem spor u lucemburského soudu.

"Soud konstatuje, že označení původu uplatněná společností Budějovický Budvar jsou chráněna na základě Lisabonské dohody pouze pro pivo a podobné výrobky," píše se v rozsudku. Budvar tedy neuspěl s argumentem, že udělení ochranné známky i pro jiné výrobky než pivo může poškodit pověst značky.
Současný soudní spor se v podstatě ochranných známek pro pivo vůbec netýká. Společnost Anheuser-Busch, která původně protestovala proti neudělení registrace s označením Budweiser a Bud pro pivo, totiž spor ukončila a žalobu stáhla.

Soud první instance řeší všechna podání od lidí i firem proti rozhodnutím institucí EU, proti jeho rozhodnutí se lze odvolat k Evropskému soudnímu dvoru.

Budějovický Budvar se o známku Budweiser pře s americkým pivním gigantem už více než sto let. Jen za posledních šest let vedl Budvar s Anheuser-Busch na devět desítek sporů, z většiny z nich vyšel vítězně.
Budějovický Budvar je třetím největším pivovarem v České republice a patří mezi přední tuzemské exportéry piva. Loni zvýšil vývoz o sedm procent na rekordních 556.000 hektolitrů piva.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data