Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Střední Evropa: Důležité akciové zprávy - průběžně doplňováno

Střední Evropa: Důležité akciové zprávy - průběžně doplňováno

21.06.2007 10:17
Autor: KBC/Patria

PGNiG získala 15% podíl v projektu na výstavbu plynovodu Skanled
Společnost PGNiG se ve středu dohodla na převzetí 15% podílu v konsorciu Gassco, která bude stavět plynovod Skanled, vedoucí z Norska do Švédska a Dánska. Mluvčí PGNiG uvedl, že společnost počítá s investicí okolo 500 mil. PLN (180 mil. USD). Výstavba plynovodu Skanled je by měla začít v říjnu 2009 a první dodávky plynu jsou naplánované na polovinu roku 2011.

Náš názor: Účast PGNiG na tomto projektu není pro trh novinkou, nicméně nebyl znám přesný podíl účasti. S 15% podílem je PGNiG druhým největším akcionářem v konsorciu deseti společností a bude mít tak nárok na 15 % přepravních kapacit. Ty by potenciálně mohly činit 1-2 bcm ročně, což je 10-20 % z očekávaného celkového dovozu plynu Polska do doby než bude plynovod spuštěn. Neočekáváme významnou reakci trhu na tuto zprávu. Fakt, že PGNiG investovala do velkého mezinárodního projektu snižuje riziko případného přeplacení a investici vítáme i ze strategického hlediska, protože diverzifikace dodávek je v zájmu nejen polského státu, ale i samotné PGNiG

MOL investuje 8 mld. HUF do produkce ropy v Maďarsku
MOL vyčlenila 8 mld. HUF (42 mil. USD) na rozvoj dvou ropných nalezišť v Maďarsku, které by měly v nejbližší době zvýšit zásoby uhlovodíkových surovin o 8,0 MMboe (milion barelů ekvivalentu ropy), jak se uvádí ve včerejším prohlášení společnosti.

Náš názor: Podle našich propočtů nepřekročí ukazatel celkové produkce těchto dvou nalezišť 1,5 kbpd (tisíc barelů denně) i v těch nejlepších letech, což nijak celkový obrázek o segmentu průzkumu a produkce MOL neupravuje. Prokázané zásoby MOL dosahovaly 332 MMboe (včetně 65 MMboe z INA, kde má MOL 25% podíl) na konci roku 2006, zatímco výrobní ukazatel by se měl tento rok pohybovat mírně pod 100 kbpd. Společnost chce mít do roku 2010 zásoby 900 MMboe a výrobní ukazatel průměrné denní produkce 300 Mboe. S ohledem na rychlé zastarávání nalezišť v Maďarsku a také s ohledem na fakt, že ZMB, hlavní naleziště ropy MOL v Rusku, je za zenitem, očekává společnost 13% pokles celkové produkce uhlovodíkových surovin v letošním roce a téměř 10% v následujících dvou letech. Navíc se zdá, že MOL má potíže s akvizicí další podílu v INA, kde chybí politická ochota k dohodě. Za předpokladu, že v této záležitosti nenastane pozitivní posun a MOL tak získá jen menší akvizice v Rusku, mohou zásoby do roku 2010 dosáhnout maximálně 350-400 MMboe, což je méně než polovina strategického cíle. Tento obrázek nemohou změnit ani menší projekty v Maďarsku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
13:00Manchester United Plc (09/19 Q1)