Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Klaus v odpovědích čtenářům FT potvrdil, že nevidí riziko klimatu

ČTK: Klaus v odpovědích čtenářům FT potvrdil, že nevidí riziko klimatu

22.6.2007 8:16
Autor: ČTK

Londýn 22. června (zpravodaj ČTK) - Český prezident Václav Klaus včera v odpovědích čtenářům internetového vydání britského deníku Financial Times zopakoval, že je sice s jistým stupněm pravděpodobnosti možné, že dochází ke globálnímu oteplování, ale že odpovídá záporně na otázku, zda je to způsobeno lidstvem, zda je to problém a zda to lidé mohou zastavit.

Otázky čtenářů vyvolal nedávný Klausův článek v témže listě s titulkem Ohroženo není klima, ale svoboda. Klaus v něm napsal, že dnešní největší hrozbou svobodě, demokracii, tržní ekonomice a prosperitě je ambiciózní environmentalismus, nikoli komunismus.

Klaus v odpovědích na internetové adrese http://www.ft.com/klaus řekl, že souhlasí s tím, že je nutno šetřit například energií, protože opak by nebyl racionální. Nicméně to musí být rozhodnutí svobodných jednotlivců, nikoli vlád.

Následovat nedávno schválená doporučení vědeckého výboru IPCC o změnách klimatu považuje za špatnou strategii, protože se řízení rizik nahrazuje principem prevence. "Předpokládám, že si nepojišťujete dům (nebo automobil), pokud je riziko malé a pojištění příliš vysoké." napsal.

Čtenáři, který se ho zeptal, proč odmítá primárně tržní mechanismy řešení problémů kolem klimatu, které navrhují EU a Británie, prezident odpověděl: "Patrně žijeme na jiné planetě. Já to nevidím." Trhem podle něj operovali i zastánci ústředního plánování - chtěli ho mít v ruce jako nástroj politiky. "Musíme žít v komunismu, abychom to pochopili?" táže se Klaus.

Podle Klause je nesmyslné snažit se odhadovat na příštích 50 let náklady na snižování emisí, mimo jiné proto, že nikdo neví, jaké budou v roce 2050 ceny.


Váš názor
  • Někteří lidé žijí v domnění, že jsou mistři světa....
    22.6.2007 8:21

    škoda že také nebojovali na západní + jiné frontě
    Blood
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data