Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investoři: Boj s globálním oteplováním je nutnost!

Investoři: Boj s globálním oteplováním je nutnost!

22.06.2007 16:10

Dvě třetiny investorů je přesvědčeno, že je nutné bojovat s globálním oteplováním. Vyplývá to z výsledků ankety na investičním portálu www.patria.cz, ve které hlasovalo téměř 600 uživatelů.

Investoři v anketě mohli výběrem ze čtyř možností vyjádřit svůj názor na to, zda je boj s globálním oteplováním nutnost, správná věc, zbytečnost, nebo nesmysl. Téměř 67 % investorů uvedlo, že boj se změnou klimatu na Zemi je nutnost. Naopak za nesmyslnou označilo globální zelenou politiku téměř 25 % respondentů.

Anketa vznikla v reakci na diskuzi, která se v nedávné době kolem problematiky globálního oteplování rozvířila. O rozruch se postaral zejména prezident Václav Klaus, když prohlásil, že globální oteplování je nesmysl. Podle Klause žádný zásah vlády nemůže zastavit to, aby se svět a příroda měnily. „Proto nesouhlasím s takovými projekty jakým je Kjótský protokol a podobné iniciativy, které stanovují arbitrární cíle, vyžadující ohromné náklady, bez realistických vyhlídek na jejich úspěch,“ řekl Klaus a narážel tak zřejmě na kroky pro snížení škodlivých emisí, které podnikají členské státy EU.

I evropský environmentalismus, který Klaus označil za ten „nejnebezpečnější –ismus“, má však své meze a ekonomické aspekty často dostávají přednost před těmi ekologickými. To ukazuje mimo jiné i reakce Česka na alokaci emisních povolenek v rámci Evropské unie – mimochodem celkem pragmatická: proč se nechat oproti jiným státům znevýhodňovat? Ve stejném duchu se vyjádřil i prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl když řekl, že český podnikatel přeci nemůže globální problém vyřešit.

O to zajímavější je výsledek ankety, který ukázal, že čeští investoři si jsou negativních vlivů ekonomického rozvoje na životní prostředí vědomi a považují za nutné, aby se proti ničení naší planety bojovalo.


Váš názor
  • důsledky?
    22.06.2007 17:36

    Dokázal by někdo říct, jestli tento postoj investorů může mít reálný dopad? IMO by to mohlo mít pozitivní dopad na firemní investice do inovací, nových technologií, aj. Ale obával bych se příliš pozitivního hodnocení různých "zelených" politik ...
    Vašek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
13:00Manchester United Plc (09/19 Q1)