Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ bude vymáhat dohodu s Mosteckou uhelnou o dlouhodobých dodávkách soudní cestou

ČEZ bude vymáhat dohodu s Mosteckou uhelnou o dlouhodobých dodávkách soudní cestou

29.6.2007 11:21
Autor: 

Následuje tisková zpráva společnosti ČEZ:
Skupina ČEZ si je vědoma hrozícího nedostatku elektrické energii v ČR a proto připravuje obnovu svých uhelných elektráren. Každá rekonstruovaná či nová elektrárna musí mít zajištěny dostatečné rezervy uhlí, proto ČEZ již v roce 2005 uzavřel dohodu o smlouvě budoucí na dodávku uhlí s firmou MUS ze skupiny Czech Coal, která pokrývá dodávky uhlí až do roku 2055. Po vstupu nového vlastníka však začala Czech Coal bránit naplnění této dohody.

Společnost ČEZ jednoznačně upřednostňuje dodržení ustanovení z dlouhodobé dohody o spolupráci z roku 2005 a má zájem uzavřít dlouhodobou kupní smlouvu na dodávky uhlí s MUS. Tyto dodávky jsou určeny pro připravované nové moderní energetické zdroje v lokalitě Počerady.

Na konci roku 2006 přišla skupina Czech Coal s návrhem nahradit dlouhodobou smlouvu o odběru uhlí založením společného podniku. Skupina ČEZ s ohledem na možné výhody tohoto obchodního modelu začala se skupinou Czech Coal diskutovat možnost založení společného podniku, který by postavil dva nové bloky v Počeradech a přispěl tak k nezbytnému posílení výrobních kapacit v České republice. ČEZ předložil opakovaně hlavní principy fungování společného podniku, které zaručovaly vyvážené rozdělení odpovědností i zisků v souladu se vstupními očekáváními obou stran.

Skupina Czech Coal však po celou dobu jednání neustále stupňovala své požadavky, které pro ČEZ znamenaly rizika, jenž ČEZ v rámci zásad obezřetného podnikání nemůže přijmout. Skupina ČEZ se například nemůže zavazovat k tomu, že zajistí prolomení limitů těžby hnědého uhlí.

ČEZ trvá na uzavření dlouhodobé kupní smlouvy na dodávky uhlí podle dohody z roku 2005. Protože skupina Czech Coal odmítá dostát svému závazku, obrací se ČEZ na soud, aby dlouhodobou kupní smlouvu potvrdil a umožnil tak zahájení obnovy elektrárny v Počeradech. Skupina ČEZ je ochotná nadále jednat i o alternativním projektu, to vše ovšem za standardních podmínek fungování na českém trhu a v českém právní prostředí.

Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university