Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prescott: Praha se může stát finančním centrem celé střední Evropy

Prescott: Praha se může stát finančním centrem celé střední Evropy

2.7.2007 10:12

„Dovedu si představit, že z Prahy se stane finanční centrum celé střední Evropy,“ řekl nositel Nobelovy ceny za ekonomii Edward C. Prescott v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny. „Máte skvělou polohu. Lidé tu jsou otevření a všichni tu mluví anglicky. To není v okolních zemích úplně zvykem,“ dodal.

Kromě toho má podle něj Česko silný bankovní sektor a vysokou zaměstnanost ve finančních službách. „Praha je přitom ideální místo, kde mohou mít evropské banky své sídlo. Když už ne centrálu, tak alespoň sídlo, z něhož mohou řídit operace v celém regionu,“ řekl Prescott.

Na argument, že firmy obvykle umístí své sídlo tam, kde jsou nízké daně uvedl, že je to také důležitý faktor. „Vy se je také snažíte snižovat. Pokud bude zavedena rovná daň, myslím, že to zapůsobí pozitivně. Česko má navíc pověst země, která je otevřená zahraničním firmám. To je taky důležité – aby třeba americké společnosti věděly, že je tu chcete. Myslím, že tohle se vám docela daří,“ dodal.

Právě vysoké daně jsou podle něj největším problémem české ekonomiky. „To je odkaz éry komunismu, kterou jste prošli. Musíte ale věci měnit, dál se vyvíjet,“ řekl s tím, že jednou z cest je i zavedení soukromého adresného spoření na důchod, jímž se tyto platby odbourají. „Čím víc pak budou lidé pracovat, tím víc si naspoří a budou bohatší v důchodu,“ podotkl Prescott.

Příkladem úspěšného fungování soukromého spoření na důchod prostřednictvím penzijních fondů jsou podle něj Spojené státy, kde tak správu důchodů zajišťuje privátní sektor a státní spoření se využívá jen okrajově. To snižuje byrokracii, šetří náklady a zmenšuje vliv státu na ekonomiku.

Prescott v rozhovoru dále uvedl, že si myslí, že Evropská unie během 15 let předstihne ekonomicky USA. „Velký potenciál vidím právě v nových zemích, které vstoupily do Evropy v roce 2004, jako je Česká republika,“ řekl.

Velkým nebezpečím pro Evropu je však podle něj společná ústava, ve smyslu centralizace Evropy. „Evropě prospívá, že funguje konkurence samostatných států. Mezi nimi by měl existovat volný pohyb pracovních sil a kapitálu. Pokud se ovšem něco začne řídit z centra, je to vždycky špatně,“ dodal.


Váš názor
  • V 65-ti to rozjedu!!!
    2.7.2007 20:15

    Díky Prescotte, začínám spořit na důchod tím, že budu po práci po nocích vykládat uhlí z vagónů a v pětašedesáti to rozjedu. Vokalím život, co to dá!
    Sea Wolf
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data