Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Odborová konfederace stávku kvůli reformě nechystá, asociace ano

ČTK: Odborová konfederace stávku kvůli reformě nechystá, asociace ano

9.7.2007 18:18
Autor: 

Praha 9. července (ČTK) - Zatímco odboráři z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) generální stávku kvůli plánované reformě financí zatím nechystají, Asociace samostatných odborů (ASO) v její přípravě hodlá dál pokračovat. Předáci ČMKOS dnes po svém jednání oznámili, že nyní budou vyjednávat s poslanci a "výstražné akce" uspořádají v srpnu, kdy bude o reformních zákonech jednat sněmovna. Na stejnou dobu chystá stávku i ASO. ČTK to dnes řekl její předseda Bohumír Dufek.

Odbory s navrhovaným reformním batohem nesouhlasí. Podle nich finance neozdraví, naopak schodek ještě prohloubí. Podle odborářů jsou opatření výhodná jen pro lidi s vyšším příjmem a občané s nižším výdělkem na ně doplatí. Na protest uspořádaly odbory 23. června na Václavském náměstí demonstraci, přišlo na ni kolem 30.000 lidí.

O případných akcích jednali dnes předáci všech 33 svazů, které ČMKOS sdružuje. Shodli se na tom, že ke stávce zatím nepřikročí. Podle šéfa konfederace Milana Štěcha veřejnost není na takový protest připravena. "Generální stávka za posledních šedesát let byla použita zhruba dvakrát. Lidé ji spojují se zásadními společenskopolitickými změnami. Naši občané nejsou navyknutí na atmosféru a procesy, které jsou v jižních zemích jako Francie a Itálie," uvedl Štěch, který je současně senátorem za ČSSD. I když podle něj není generální stávka "v programu nejbližších dnů a týdnů", přesto ji případně nevyloučil.

Podle Dufka udělali předáci ČMKOS chybu, když se k přípravě generální stávky nepřihlásili. "Bylo několik demonstrací, které se ke špatnému postoji parlamentu a vlády vyjadřovaly. Věčně chodit na nějaké mítinky na náměstí se míjí účinkem," řekl ČTK Dufek.

ČMKOS má 600.000 členů, ASO asi 200.000. Sdružuje ale například zemědělské a železničářské odbory. Právě železničáři v minulosti stávkovali a zastavili dopravu. O postupu bude ASO jednat příští týden. "Jsem přesvědčen, že i část veřejnosti stojí na naší straně. Uvidíme, jak se situace vyvine. Samozřejmě bez konfederace se stávka připravuje hůř, protože jsme menší centrála," dodal Dufek. Štěch uvedl, že ČMKOS nebude stát proti ASO a bude hledat formu podpory.

Odboráři z ČMKOS budou v příštích týdnech jednat s poslanci, a to i s některými z řad koaličních stran. Pro zákonodárce připravili materiál k reformním normám, v němž jednotlivé paragrafy vysvětlují. Dál budou pokračovat i v informační kampani mezi zaměstnanci.

Štěch dnes uvedl, že "reforma je připravena velice špatně". Podle něj o tom svědčí i dohady v koalici. Velké rozdíly odborový předák neshledává mezi vládními návrhy a návrhy exministra financí Vlastimila Tlustého (ODS), který chce změnit daňovou část. Tlustého návrhy dopadnou na 80 procent lidí okamžitě, vládní až za tři roky, míní předák.

Prezident Hospodářské komory Jaromít Drábek dnes ČTK řekl, že odbory hodnotí něco, co jim hodnotit nepřísluší. Odboráři prý problém přenášejí z věcné roviny do politické. Reforma podle Drábka obsahuje jen několik bodů, které se týkají pozice zaměstnance - a k nimž by se tedy měly odbory vyjádřit. "U většiny navržených opatření ale nevidím sebemenší důvod, který by je měl vést odborové svazy k avizovaným akcím," dodal Drábek.

Váš názor
  • laik žasne,odborník...
    9.7.2007 19:46

    Tak vidím,že odbory rozumějí úplně už všemu...Taková pakáž je vede a 30tisíc pitomců se od nich nechá ještě naverbovat. Doporučuji jim přečíst článek K.Steigerwalda - Vláda by měla podporovat boháče - MFD 30.6.2007. Titulek je dráždivý, ale znakem prosperity, po které vy bando odborářská voláte není vaše lenošení a plný talíř , ale vzrůst a vytváření bohatého státu, který vytvářejí právě ty bohatý kapitalisti - oni organizují výrobu,vytvářejí pracovní místa, platí vysoké daně. Totiž pokud Vám není známo tak S BOHATÝMI ZBOHATNOU I CHUDÍ. Obráceně nikoli,pane Štěch...
    R.
Aktuální komentáře
20.5.2018
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  
10:30V klidném vakuu na pražské burze si nejlépe vede VIG

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data