Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spotřebitelské ceny v červnu: inflace s vůní benzínu a tabáku

Spotřebitelské ceny v červnu: inflace s vůní benzínu a tabáku

11.7.2007 9:17
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Index spotřebitelských cen se v červnu zvýšil o 0,3 procenta. Meziroční inflace se posunula mírně vzhůru na 2,5 procenta z květnových 2,4 procenta. Zvýšení celkové cenové hladiny spotřebitelských cen mají na svědomí zejména tabákové výrobky a pohonné hmoty. V obou případech nejde o nic překvapivého.

Již několik měsíců hýbe s inflací spotřební daň na tabák. V červnu se kvůli tomuto faktoru zvýšily ceny tabákových výrobky o 2,1 procenta, což posunulo index spotřebitelských cen o 0,1 procenta výše.

Dalším významným inflačním faktorem je ropa. Její cena na konci května prolomila hranici 70 dolarů za barel a o pár dní později to pocítila i čeští motoristé. Cena Naturalu 95 v červnu poskočila o dalších 30-40 haléřů vzhůru, nafta zdražila asi o 25 haléřů. A není všem dnům konec. Cena severomořského Brentu atakuje laťku ve výšce 80 dolarů za barel a blíží se tedy další výrazné zdražení pohonných hmot.

Červen je měsícem sezónních pohybů cen. Na jedné straně začíná letní turistická sezóna a zdražují zájezdy cestovních kanceláří, na straně druhé klesají ceny zeleniny a sezóna letních výprodejů sráží ceny oděvů a obuvi.

Vývoj cen nerostných surovin v dubnu a květnu signalizoval, že dojde ke zdražení uhlí. Stalo se. Ceny tuhých paliv v červnu stouply o 1,7 procenta. Náklady na bydlení vzrostly v bytech s regulovaným nájemným, které se v červnu v průměru zvýšil o 0,5 procenta.

Červnová inflace zapadá do scénáře očekávaného vývoje úrokových sazeb. Korigovaná inflace bez pohonných hmot se podle našeho výpočtu posunula na 1,5 procenta, tj. o celý procentní bod výše než na začátku roku. Do konce roku by měla podle našeho odhadu vystoupat ke dvěma procentům. Rychlý růst ekonomiky, zrychlení růstu mezd, lepší než očekávaný hospodářský vývoj v zahraničí a relativně slabá koruna by měly vést k vyšším úrokovým sazbám. Patrně již v červenci.


Váš názor
  • kurz
    11.7.2007 14:07

    Dobrý den, nevíte někdo náhodou, jestli by vyšší inflace a potažmo vyšší úroky neměly posílit korunu? Jaký nozor máte na korunu? děkuji
    Marcel Dufek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data