Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Mostecká uhelná chce se zahraničním partnerem konkurovat ČEZ

ČTK: Mostecká uhelná chce se zahraničním partnerem konkurovat ČEZ

16.7.2007 8:14
Autor: ČTK

Praha 16. července (ČTK) - Skupina Czech Coal, do níž patří Mostecká uhelná společnost (MUS), hodlá v České republice se zahraničním strategickým partnerem vybudovat výrobce elektřiny. Píšou to dnešní Hospodářské noviny (HN). Takový podnik by konkuroval energetické společnosti ČEZ, se kterou MUS počátkem července definitivně ukončila jednání o dodávkách uhlí pro elektrárnu Počerady.

"Chceme na bázi strategického partnerství vybudovat konkurenci ve výrobě elektřiny," řekl deníku šéf představenstva Czech Coal Petr Pudil. "Jednání s ČEZ jsou uzavřená a koncentrujeme se na jednání se zahraničními společnostmi," dodal.

Zájem o společnou výstavbu nové hnědouhelné elektrárny s MUS má podle Pudila více společností. Zdroje deníku z energetických kruhů jmenovaly italský Enel a německý E.ON, se kterým už Czech Coal vlastní Teplárnu Otrokovice a Energetiku Malenovice.

Nová elektrárna by podle Pudila velmi pravděpodobně mohla stát u lomu Vršany. V něm může MUS dobývat uhlí až do roku 2055. Těžební limity naproti tomu Mostecké brání získat další tři čtvrtě miliardy tun uhlí v dole ČSA, na kterém stojí dvě vesnice Horní Jiřetín a Černice v severních Čechách. Společnost počátkem července oznámila, že o rozšíření těžby uhlí za limity zatím usilovat nebude.

HN upozorňují, že ve středu do Prahy přijede nejvyšší šéf energetického koncernu E.ON Wulf Bernotat. "V Česku budeme využívat všechny možnosti, abychom vstoupili do výroby," řekl v červnu deníku v Mnichově Walter Hohlefelder, který řídí expanzi firmy ve střední a východní Evropě. "Spokojeni bychom byli tak s 50procentním vlastním podílem," dodal. E.ON je v současnosti v Česku s 1,4 milionu zákazníků, tedy pětinou trhu, druhým největším prodejcem elektřiny.

ČEZ a MUS jednaly o uzavření dlouhodobého kontraktu na dodávky uhlí v hodnotě zhruba 100 miliard korun pro uhelnou elektrárnu Počerady do konce června. Poté oznámily, že se nedohodly. Padl tak plán ČEZ na výstavbu nového počeradského zdroje namísto staré elektrárny, která doslouží kolem roku 2015.

ČEZ nyní nemá pro zdroj, jehož stavba měla přijít na asi 70 miliard korun, zajištěné uhlí. Uzavření dlouhodobé smlouvy ze strany MUS se proto domáhá žalobou u Krajského soudu v Ústí nad Labem. ČEZ tvrdí, že MUS se k budoucímu uzavření smlouvy zavázala v dohodě v roce 2005. MUS považuje žalobu za neodůvodněnou. Firmy prý před dvěma lety uzavřely jen obecnou dohodu, jak by budoucí smlouva mohla vypadat, pokud by se na ní domluvily.


Váš názor
 • asi těžko hned prolomí
  16.7.2007 8:31

  limity, aby se jim vyplatilo novou el. stavět...
  navíc
 • budou muset prodávat uhlí buď
  16.7.2007 8:29

  čezu nebo EONu
  do té doby
 • pohroma
  16.7.2007 8:27

  než MUS postaví elektrárny, taki bude v ČR již nedostatek elektřiny, takže já jako spotřebitel to vítám.
  to není pro čez
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů