Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Planetě je jedno, jestli je modrá, nebo zelená

Planetě je jedno, jestli je modrá, nebo zelená

16.7.2007 11:42

Na začátek si dovolím nefinanční přirovnání. Diskuse kolem změny klimatu, potažmo kolem ekologie obecně, mi připadá jako když skupina lidí sedí na větvi a ten na kraji začne větev podřezávat. Většina si řezání ani nevšimne a dál se dloube v nose. Z těch, co si toho všimnou, začnou někteří protestovat, že svoboda ano, ale takhle spadnou všichni. V tu chvíli začnou protestovat další, ale část z nich jen proto, že se to stává módní a část proto, aby nasbírala body u dalších protestujících do příštích voleb náčelníka větve. To vyvolá protesty u těch, kterým vadí demagogismus této části protestujících, ale pro jistotu hodí všechny do jednoho pytle (a možná taky trochu chtějí být náčelníkem). Mezitím začíná protestovat zbytek, že chce klid na dloubání se v nose. Pak se možná někdo zvedne a bez hluboké diskuse vezme pilu tomu, co řeže větev. A stromu je to jedno, nezval je aby na něm seděli a neříká jim, aby odešli.

Jak do tohoto zeleného přirovnání zapadá akciový trh? Předně tak, že na něm má zelenou rád každý, kdo je zainvestován a hledí na obrazovku se změnami cen akcií. Pak také tak, že segment „zelených investic“, respektive segment „investování zodpovědného ke společnosti“ se stále více rozvíjí. Jeho paušální hodnocení má dva extrémy: (i) módní výstřelek bez fundamentální opodstatněnosti, na kterém si investoři dříve nebo později popálí prsty, nebo (ii) riziková, ale hodně slibující tržní nika, která postupně přeroste do hlavního proudu na celém trhu. Někde mezi tímto hodnocením je pak přístup, který sice uznává, že omezení se na tyto společnosti může redukovat návratnost, ale toto je vědomá daň za to, že svými investicemi nepodporuji společnosti, které zodpovědné nejsou.

Toto odvětví investování do „zodpovědných“ společností již zdaleka není v plenkách. To dokazuje index FTSE4Good, do něho jsou zahrnuty společnosti, které splňují relativně přísné ekologické, sociální a další standardy. FTSE přitom odhaduje, že tento index je sledován fondy s úhrnou hodnotou 4 miliardy EUR. Global Care Income fond je jedním z těch zaměřených na firemní zodpovědnost vůči celé společnosti. Na jedné straně tak např. profitoval z toho, že díky pochybám o bezpečnostních standardech zamítl investici do Royal Dutch/Shell předtím, než problémy firmy v této oblasti uškodily jejím akciím. Na druhou stranu tomuto fondu jeho pravidla znemožnily investice do rostoucích těžebních společností. Typickou investicí fondu je pak např. Clean Energy Brazil, která se zaměřuje na získávání paliv z cukrové třtiny.

Jiným příkladem jsou dva velké londýnské fondy Impax Environmental Markets a Green Investment Trust (patřící pod Jupiter Asset Management). Poté, co se fondům nevedlo díky tomu, že některé eko-společnosti byly zatraceny spolu se splasknutím technologické bubliny, se od roku 2003 jejich situace obrací. Investoři se již tolik nebojí dávat peníze na obnovitelné zdroje energie a jejich využití, recyklaci a další ekologické projekty. Ani hedge fondy nezůstávají stranou jak dokazuje např. fond hedge fondů zaměřených na ekologii a sociální odpovědnost Kenmar Global Investment Management.

Podobným investicím a fondům prospívá několik trendů – zvýšené povědomí o nutnosti najet na udržitelný rozvoj, následná regulace (v tom lepším případě jen odbourávající externality), změny ve spotřebitelských návycích a přirozeně i omezenost některých přírodních zdrojů. Popsané trendy sice podporují dlouhodobý výhled, ale v kratším období je hodně eko investic relativně rizikových. Vedle zavedených společností, které dolaďují svoje operace na, z hlediska životního prostředí udržitelnější, provoz, jde často o start-ups, bez historie a s produktem v ranné části vývoje. Z tohoto pohledu jsou tyto firmy poměrně podobné technologickým garážovým firmám, po kterých mnoho investorů ještě pálí prsty.

Každopádně se domnívám, že akciový trh je jedním z nejlepších míst, kde může být a bude testováno naše odhodlání změny směrem k udržitelnému rozvoji. Většinu investorů bude dál zajímat jen jejich alfa (rozdíl mezi požadovanou a realizovanou návratností) a z tohoto pohledu budou nakonec hodnoceny všechny společnosti.


Váš názor
 •  
  18.7.2007 15:44

  Výborný článek. Nestrannosti si cením.
  Ivo Potůček
Aktuální komentáře
15.12.2017
8:15Trhy zřejmě v pátek zamíří níže. ČEZ může prodat elektrárnu Varna bulharskému kupci  
8:06Bulharsko schválilo prodej elektrárny Varna, kterou vlastní ČEZ
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:30USA - Empire State Manufacturing index
  15:15USA - Průmyslová výroba, m/m