Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Planetě je jedno, jestli je modrá, nebo zelená

Planetě je jedno, jestli je modrá, nebo zelená

16.07.2007 11:42

Na začátek si dovolím nefinanční přirovnání. Diskuse kolem změny klimatu, potažmo kolem ekologie obecně, mi připadá jako když skupina lidí sedí na větvi a ten na kraji začne větev podřezávat. Většina si řezání ani nevšimne a dál se dloube v nose. Z těch, co si toho všimnou, začnou někteří protestovat, že svoboda ano, ale takhle spadnou všichni. V tu chvíli začnou protestovat další, ale část z nich jen proto, že se to stává módní a část proto, aby nasbírala body u dalších protestujících do příštích voleb náčelníka větve. To vyvolá protesty u těch, kterým vadí demagogismus této části protestujících, ale pro jistotu hodí všechny do jednoho pytle (a možná taky trochu chtějí být náčelníkem). Mezitím začíná protestovat zbytek, že chce klid na dloubání se v nose. Pak se možná někdo zvedne a bez hluboké diskuse vezme pilu tomu, co řeže větev. A stromu je to jedno, nezval je aby na něm seděli a neříká jim, aby odešli.

Jak do tohoto zeleného přirovnání zapadá akciový trh? Předně tak, že na něm má zelenou rád každý, kdo je zainvestován a hledí na obrazovku se změnami cen akcií. Pak také tak, že segment „zelených investic“, respektive segment „investování zodpovědného ke společnosti“ se stále více rozvíjí. Jeho paušální hodnocení má dva extrémy: (i) módní výstřelek bez fundamentální opodstatněnosti, na kterém si investoři dříve nebo později popálí prsty, nebo (ii) riziková, ale hodně slibující tržní nika, která postupně přeroste do hlavního proudu na celém trhu. Někde mezi tímto hodnocením je pak přístup, který sice uznává, že omezení se na tyto společnosti může redukovat návratnost, ale toto je vědomá daň za to, že svými investicemi nepodporuji společnosti, které zodpovědné nejsou.

Toto odvětví investování do „zodpovědných“ společností již zdaleka není v plenkách. To dokazuje index FTSE4Good, do něho jsou zahrnuty společnosti, které splňují relativně přísné ekologické, sociální a další standardy. FTSE přitom odhaduje, že tento index je sledován fondy s úhrnou hodnotou 4 miliardy EUR. Global Care Income fond je jedním z těch zaměřených na firemní zodpovědnost vůči celé společnosti. Na jedné straně tak např. profitoval z toho, že díky pochybám o bezpečnostních standardech zamítl investici do Royal Dutch/Shell předtím, než problémy firmy v této oblasti uškodily jejím akciím. Na druhou stranu tomuto fondu jeho pravidla znemožnily investice do rostoucích těžebních společností. Typickou investicí fondu je pak např. Clean Energy Brazil, která se zaměřuje na získávání paliv z cukrové třtiny.

Jiným příkladem jsou dva velké londýnské fondy Impax Environmental Markets a Green Investment Trust (patřící pod Jupiter Asset Management). Poté, co se fondům nevedlo díky tomu, že některé eko-společnosti byly zatraceny spolu se splasknutím technologické bubliny, se od roku 2003 jejich situace obrací. Investoři se již tolik nebojí dávat peníze na obnovitelné zdroje energie a jejich využití, recyklaci a další ekologické projekty. Ani hedge fondy nezůstávají stranou jak dokazuje např. fond hedge fondů zaměřených na ekologii a sociální odpovědnost Kenmar Global Investment Management.

Podobným investicím a fondům prospívá několik trendů – zvýšené povědomí o nutnosti najet na udržitelný rozvoj, následná regulace (v tom lepším případě jen odbourávající externality), změny ve spotřebitelských návycích a přirozeně i omezenost některých přírodních zdrojů. Popsané trendy sice podporují dlouhodobý výhled, ale v kratším období je hodně eko investic relativně rizikových. Vedle zavedených společností, které dolaďují svoje operace na, z hlediska životního prostředí udržitelnější, provoz, jde často o start-ups, bez historie a s produktem v ranné části vývoje. Z tohoto pohledu jsou tyto firmy poměrně podobné technologickým garážovým firmám, po kterých mnoho investorů ještě pálí prsty.

Každopádně se domnívám, že akciový trh je jedním z nejlepších míst, kde může být a bude testováno naše odhodlání změny směrem k udržitelnému rozvoji. Většinu investorů bude dál zajímat jen jejich alfa (rozdíl mezi požadovanou a realizovanou návratností) a z tohoto pohledu budou nakonec hodnoceny všechny společnosti.


Váš názor
 •  
  18.07.2007 15:44

  Výborný článek. Nestrannosti si cením.
  Ivo Potůček
Aktuální komentáře
21.11.2019
22:01Obchodní válka nebere konce
17:29Série letošních pozoruhodných IPO asi skončí gigantickým paradoxem
17:21Exxon kvůli investicím chystá prodej větší části majetku
17:15Nejistota na trzích zatím nevede k úprku do bezpečí  
16:10Labouristé představili "nejradikálnější" volební program, zestátnit chtějí telekomunikace, železnice, vodu a poštu
14:18Evropské technologie jsou pro investory z USA a Asie novým přístavem
14:18EUC a.s. - zahájení výplaty pátého úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
14:03OPEC+ zřejmě prodlouží snížení těžby do června
12:21Stratég Morgan Stanley: První fáze čínsko-americké dohody bude, tím to možná skončí
12:10OECD: Růst české ekonomiky v příštím roce zpomalí, horší je i globální výhled
10:41Home Credit Group B.V. - zveřejnila vnitřní informaci
10:38Negativní spekulace o clech se roztáčejí, euro i koruna však odolávají  
10:24Bývalý šéf Avastu prodává akcie firmy, odpovídající několika dnům obchodování  
9:47Trump naznačil možné celní úlevy pro Apple
9:36Itálie má výhrady k chystané reformě evropského záchranného fondu
9:25Home Credit zastavil umístění svých akcií na burzu v Hongkongu kvůli tržním podmínkám
9:11Rozbřesk: Trhy se bojí nových cel, koruna ale přilepena na 25,50 k euru
9:01Erste vydala nový výhled, obchodní dohoda USA - Čína v nedohlednu  
8:59WTO brzkým terčem Trumpovy obchodní války?
8:06První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude... a trhy zamířily do ztrát

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  8:00DE - HDP, q/q
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - PMI v průmyslu
  16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university