Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Regulované nájemné vzroste v některých částech Prahy až o 90 %

ČTK: Regulované nájemné vzroste v některých částech Prahy až o 90 %

17.07.2007 17:03
Autor: ČTK

Praha 17. července (ČTK) - Většina městských částí v Praze zvýší od září či od ledna regulované nájemné o maximální možnou míru, kterou jim dovoluje zákon. Některé městské části hlavního města zvýší regulované nájemné až o 90 procent, zjistila ČTK. V maximálním nárůstu budou radnice pokračovat až do roku 2010, kdy má dojít k úplné deregulaci. Důvodem je růst cen nemovitostí a také to, že v obecních pokladnách chybějí peníze na stále dražší údržbu bytového fondu.

Například městská část Praha 5 zvýší podle mluvčího Jana Šlajse nájemné v obecních bytech od září až o 90 procent. Nyní se platí například za byt I. kategorie měsíčně 37,07 za metr čtvereční, od září to bude 42,71 .

V následujících dvou letech se regulované nájemné zvýší podle Šlajse vždy od 1. ledna, a to v nejvyšší možné míře. Zvýšení se týká zhruba 2200 domácností. "Necháme vypracovat socio-demografickou analýzu obyvatel bydlících v Praze 5 s ohledem na přípravu případné pomoci potřebným," řekl starosta Prahy 5 Milan Jančík.

Praha 6 zvýši regulované nájemné od ledna také v plné výši, jak jí to umožňuje zákon. Mluvčí Martin Šalek ČTK řekl, že nájemné se zvýší v roce 2008 proti roku 2007 od 29 procent v části Sedlec do 34 procent v Dejvicích, Bubenči, Strašnicích a Břevnově. V roce 2010 se má nájemné v těchto částech pohybovat okolo 115 /m2.

Také rada městské části Prahy 7 rozhodla podle mluvčího Martina Vokuše o zvýšení nájemného v obecních bytech o maximální možný přírůstek, a to od 1. července 2007. Nájemné se tak zvýší v některých bytech až o 40 procent. O zvýšení na maximální možnou míru bylo podle něj rozhodnuto proto, že regulované nájemné se několik let nezvyšovalo vůbec a ani zvýšený nájem dostatečně nepokryje nezbytné náklady na opravu a údržbu obecních domů.

Městská část Praha 13 bude zvyšovat regulované nájemné podle Jakuba Truschky z tiskového oddělení radnice každoročně. Nájemné bylo zvýšeno 1. července a bude narůstat každý rok ve stejném termínu až do roku 2010. Nájemné v této městské části stouplo od července ze 37,07 /m2 na 46,23 /m2, což je o 25 procent. Deregulace bude také tady probíhat v maximální možné procentuální míře dané zákonem.

Praha 9 zvýší podle svého starosty Jana Jarolíma nájemné plošně v plné výši. "Nicméně těm skutečně potřebným občanům budeme nárůst nájemného kompenzovat," dodal. Praha 9 vlastní celkem 3738 bytů. To, co bude z nájemného vybráno navíc proti částkám před zvýšením, bude podle starosty především směřovat zpět do údržby a rekonstrukcí bytů či domů. Také městská část Praha 11 zvýšila od července regulované nájemné podle starosty Dalibora Mlejnského o maximálně povolenou míru, což je až o 41 procent.

Regulované nájemné v bytech pražského magistrátu poroste po tři roky v nejvyšší míře, kterou umožňuje zákon. První zdražení bylo od června. V roce 2010 by mohli někteří obyvatelé platit podle současných výpočtů až 120 korun za metr čtvereční a měsíc. Pražský magistrát vlastní 10.384 bytů.

Horní hranici pro zvyšování nájmů určilo ministerstvo pro místní rozvoj, částky se liší dle atraktivnosti lokality. Maximálních přírůstek nájemného pro rok 2008 v závislosti na konkrétním aktuálním nájemném a na konkrétní lokalitě bytu je možné vypočítat na na webu ministerstva pro místní rozvoj.

Regulované nájemné se vztahuje na více než 700.000 bytů, což je téměř pětina bytového fondu. V roce 2010, kdy má deregulace nájmů skončit, má ve většině případů roční nájemné dosáhnout pěti procent z ceny nemovitosti.


Váš názor
  • Těch 90% je nějakých divných...
    18.07.2007 8:56

    "Například městská část Praha 5 zvýší podle mluvčího Jana Šlajse nájemné v obecních bytech od září až o 90 procent. Nyní se platí například za byt I. kategorie měsíčně 37,07 Kč za metr čtvereční, od září to bude 42,71 Kč." Zvýšení o 90% z 37,07Kč/m2 bude asi podstatně více než uváděných 42,71 Kč/m2... :-)
    Milan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
13:00Manchester United Plc (09/19 Q1)