Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Czech Coal oficiálně potvrdil, že jedná s E.ON o stavbě elektrárny v ČR

ČTK: Czech Coal oficiálně potvrdil, že jedná s E.ON o stavbě elektrárny v ČR

23.7.2007 16:53
Autor: ČTK

Praha 23. července (ČTK) - Energetická skupina Czech Coal dnes oficiálně potvrdila, že hodlá společně s německým koncernem E.ON postavit v Česku hnědouhelnou elektrárnu o výkonu 1200 megawattů. ČTK to sdělil mluvčí Czech Coal Radek Stavěl. Pro srovnání, oba bloky jaderné elektrárny Temelín pracují s instalovaným výkonem celkem 2000 MW.

Hodnota investice by podle dřívějšího vyjádření šéfa německé firmy E.ON Wulfa Bernotata měla dosáhnout dvou miliard eur (zhruba 56,5 miliardy korun). E.ON zajistí ve společném podniku technologie, Mostecká uhelná, která patří do skupiny Czech Coal, uhlí.

Dva nově postavené bloky, každý o instalovaném výkonu 600 MW, budou podle Stavěla využívat hnědé uhlí z těžební lokality Vršany. Další podrobnosti, včetně umístění nové elektrárny, oznámí firma během následujících měsíců.

Mostecká uhelná jednala o výstavbě elektrárny i s největší tuzemskou elektrárenskou skupinou ČEZ. Jednání ale koncem června zkrachovala, stejně jako dohoda o dodávkách uhlí pro ČEZ. Mostecká uhelná totiž odmítla uzavřít kupní smlouvu na uhlí do roku 2055. ČEZ kvůli tomu podal na MUS žalobu.

Mostecká uhelná je co do objemu těžby v České republice druhým největším producentem hnědého uhlí. MUS v současnosti těží v povrchových lomech Československá armáda, Jan Šverma a Vršany.

"Zatímco v lokalitě ČSA by v rámci stávajících územních limitů bylo nutno ukončit těžbu už v roce 2017, lokalita Vršany může v rámci limitů poskytovat uhlí do roku 2058," uvedl Stavěl. Vršany mají zásoby uhlí v objemu přibližně 330 milionů tun.

Německý E.ON je největším energetickým koncernem v Evropě. Společnosti působící pod značkou E.ON dodávají elektřinu, zemní plyn a související služby více než 25 milionům zákazníků v Evropě a USA. V loňském roce stoupl provozní zisk koncernu o 12 procent na 8,15 miliardy eur (cca 231 miliard Kč).

V České republice firma E.ON podniká od roku 2000 a v roce 2001 získala většinové podíly v Jihomoravské a Jihočeské energetice. Ovládá téměř čtvrtinu dodávek elektřiny koncovým zákazníkům. Většinu elektrické energie však nakupuje od společnosti ČEZ. Skupina působí rovněž v českém plynárenství.

Czech Coal a E.ON již v Česku společně provozují Teplárnu Otrokovice a Energetiku Malenovice.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • konkurence Čez?
    24.7.2007 7:45

    zatím jenom první vlašťovka.
    Jirka T.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data